האסון ביפאן | מקריבים את חייהם להצלת המולדת

50 טכנאים התנדבו להישאר בתחנת הכוח בניסיון נואש למנוע אסון רחב היקף

ניו יורק טיימס
קית' בראדשר, הירוקו טאבוצ'י
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
קית' בראדשר, הירוקו טאבוצ'י

חמישים הטכנאים היפאנים שמתמודדים עם הקרינה והלהבות היו שלשום אחרוני העובדים שנותרו בתחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה, ומן הסתם היו גם תקוותה האחרונה של יפאן בניסיון למנוע אסון גרעיני רחב היקף.

הם זוחלים בחושך מוחלט במבוך של ציוד ומיכשור, מאזינים להתפוצצויות שנגרמות כאשר מימן, הפורץ מהכורים הפגועים, ניצת במגע עם האוויר. הם נושמים בעזרת מיכשור לא נוח ולובשים חליפות מגן שמספקות הגנה מזערית מהקרינה הבלתי נראית.

אלה הם חמישים האלמונים שנשארו במקום. הם התנדבו לצנן בעזרת מי ים את החומרים הגרעיניים שנחשפו והחלו להתמוסס, כדי למנוע התכה מלאה שעלולה לפזר באוויר אלפי טונות של אבק רדיואקטיבי ולסכן מיליוני יפאנים. ביומיים האחרונים עשו הטכנאים מאמצים רבים כדי להזרים בכל דקה אלפי ליטרים של מי ים למשאבות הכיבוי שהופנו לכורים 1, 2, ו-3. גורמים רשמיים ציינו כי ככל הנראה, מכור מספר 3 משתחררים אדים רדיואקטיביים.

העובדים נדרשו להסכים לשינוי בהוראות הנוגעות לרמות הקרינה שאליהן ייחשפו (מ-100 ל-250 מיליסיוורט) - פי חמישה מהרמות המותרות בכורים הגרעיניים בארה"ב. בהתאם לשינוי, יוכלו העובדים להישאר בכור זמן נוסף, אולם לדברי שר הבריאות של יפאן, "לא ייתכן שתאושר העלאה נוספת ברמת הקרינה".

חברת החשמל של טוקיו, מפעילת הכור, לא התייחסה כמעט לעובדים ולפרקי זמן החשיפה שלהם. אולם, בהודעת החברה אתמול נאמר כי חמישה מעובדי הכור נהרגו, 22 נפצעו ושניים הוכרזו נעדרים. 11 מהפצועים נפגעו בעת התפוצצות המימן בכור מספר 3.

העובדים בכור אומרים שמקצועם מאופיין באותה רוח צוות שקיימת בקרב כבאים או לוחמים ביחידות עילית. כל העובדים מסכימים שעליהם להזהיר את בני משפחותיהם ולדאוג לפינוין לפני שיחזרו לעמדותיהם, כדי "לעבוד עד לסוף", אמר מייקל פרידלנדר, שעבד בכורים גרעיניים בארה"ב במשך 13 שנה. "אתה דואג לביטחון המשפחה, אבל יש לך מחויבות למתקן. יש תחושת נאמנות וחברות כלפי האנשים שאיתם אתה עובד במשך שנים", אמר פרידלנדר.

עובדי הכורים חיים בסיכון. חברת החשמל של טוקיו פינתה שלשום 750 מעובדי התחנה, לאחר העלייה ברמת הקרינה. חמישים, כאמור, נותרו במקום. בדרך כלל, מספר התורנים בימים כתיקונם הוא 10-12 איש בכל אחד משלושה הכורים הפעילים, כולל אחראי משמרת.

גם באסון צ'רנוביל באוקראינה, לפני 25 שנה, התנדבו עובדים רבים כדי לדכא את הלהבות ולקבור את הכור הבוער, זאת על אף שלא ידוע אם נאמר להם מהן הסכנות הכרוכות בעבודה. בתוך שלושה חודשים מתו 28 מהם כתוצאה מהחשיפה. לפחות 19 מתו כתוצאה מזיהומים שהתפתחו לאחר שנכוו קשות מהקרינה, ו-106 פיתחו מחלת קרינה המאופיינת בבחילות, בהקאות, בשלשולים ובספירת דם נמוכה, ואשר הותירה אותם פגיעים לזיהומים.

העובדים בצ'רנוביל נחשפו לרמות קרינה גבוהות הרבה יותר מאלה שנמדדו בפוקושימה. קרוב לכורים נמדדו שלשום 400 מיליסיוורט בשעה, לאחר פיצוץ בכור מספר 2 ושריפה בכור מספר 4, אולם הרמה ירדה לרמה נמוכה של 0.6 מיליסיוורט בשערי המפעל.

חברת החשמל של טוקיו סירבה לפרסם את שמות חמישים העובדים שנשארו בתחנה ולא מסרה מידע על שיטת העבודה או חילופי המשמרות במקרים של עייפות או מחלה. אחדים מהעובדים שנלחמים בלהבות הם אנשי כוח ההגנה העצמי של יפאן, שוטרים וכבאים.

חברת החשמל ורשויות הפיקוח לא פרסמו נתונים סטטיסטיים על רמות הקרינה בתוך מבנה הכור. לדברי מומחי גרעין, קרוב לוודאי שרמות הקרינה בתוך המבנה גבוהות יותר מאשר מחוצה לו, משום שהמבנה מונע את דליפת רוב הקרינה אל מחוץ למתקן.

לדבריהם, האתר זוהם בקרינה עד כד כך שקשה לעובדים לעבוד סמוך לכורים פרקי זמן ממושכים. אחד המומחים, שתיאר את נוהלי החירום המקובלים במתקני גרעין, אמר שהעובדים אמורים לעבוד במחזוריות, כשהם נכנסים ויוצאים לסירוגין מחלקי הכור שנפגעו בצורה הקשה ביותר. במקרים מסוימים, כשמתמודדים עם אזור שמזוהם ברמות קרינה גבוהות, העובדים עשויים לשהות בו דקות ספורות בלבד, כדי לצמצם את חשיפתם לקרינה, אמר קטסוהיקו אישיבאשי, לשעבר פרופסור במרכז המחקר לבטיחות וביטחון אורבני באוניברסיטת קובה.

שר ההגנה של יפאן, טושימי קיטאזאווה, אמר שלשום כי ייתכן שהצבא יידרש להטיס מסוקים כדי לרסס מים על הבריכה שבה מוחזק הדלק בכור מספר 4, שהתחמם יותר מדי. ואולם מאוחר יותר נמסר מהרשויות כי ייתכן שלא ניתן יהיה להשתמש במסוקים כדי לרסס מים על הכור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?