בצד השני של האוקיינוס: הצונאמי מכה גלים בארה"ב

העיירה קרסנט סיטי בקליפורניה נפגעה כשגלי ההדף פגעו בה אחרי רעידת האדמה ביפאן

ניו יורק טיימס
ג'סי מקינלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
ג'סי מקינלי

בעיירה שבצפון קליפורניה תלויות תמונות של גלים בכל פינה: על התמרורים המציינים את גבולות העיר, על לוגו של חברה מקומית ובנתיבים שיצר הצונאמי, המהווים מוקד משיכה לתושביה.

אבל הגלים הממקדים אליהם את מרבית תשומת הלב היום, הם גלים אמיתיים הגועשים במזח, אשר למרבה ההפתעה, ממשיך לספוג את ההדף ההרסני של הצונאמי ביפאן. "יש עדיין גלים בגובה מטר שמגיעים לכאן", אומר ג'וש זוליגר שומר ברשות הדיג והציד של קליפורניה. "האמבט באוקיינוס השקט מממשיך להשתולל עדיין".

מאז ומתמיד נודעה קרסנט סיטי כאחת הנקודות המועדות ביותר לנחשולי צונאמי בארצות הברית, מכמה סיבות: רכס תת-ימי סמוך לחוף, המגביר ומכוון את התנודות לעבר נמל העיירה, וצורתו המלבנית של המזח, שבעטיה נהדפים הגלים ומתנגשים בבאים אחריהם.

בשעה שתשומת לבו של העולם ממוקדת בטרגדיה המתהווה ביפאן, מנסים התושבים כאן להתמודד עם הגלים הגבוהים, שהתרוממו בימים האחרונים לגובה כשלושה מטרים וריסקו עשרות סירות במזח.

הנזק שגרם הנחשול נאמד על פי הערכות בכמה מיליוני דולרים. דרומה מהעיירה קיפח צעיר בן 25 את חייו בגלים ונסחף לים. עתה, לאחר שעוצמת הגלים נרגעה, מתברר כי 16 סירות נחרבו, כל המזחים נהרסו וחלק גדול מהסירות עדיין שקועות מתחת למים. "תחילה היה עלינו להתמודד עם בעיה, עכשיו אנחנו מתמודדים עם מצב חירום", אמר מנהל המזח ריצ'רד יאנג.

מנהל המכון לחקר הצונאמי באוניברסיטת דרום קליפורניה, קוסטס סינולקיס, כינה את התופעה "פרדוקס המזח". "בגלל צורתם הגיאומטרית של נמלים מסוימים, ככל שמתקרבים לפתח, כך מתגברת העוצמה בתוכו".

הנזק שנגרם בקליפורניה אינו דומה לממדי האסון ביפאן, אך מדובר בכל זאת בעיירה שתושביה סובלים ממצוקה כלכלית, ומרביתם חיים על סף קו העוני. רנדי סמית, דיג מקרסנט סיטי שנאבק כעת על פרנסתו, הוסיף: "זה ללא ספק הולך לשנות לנו את החיים לעת עתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ