דיווח: הממשל האמריקאי שוקל דיאלוג עם חיזבאללה

על פי פרשן בכיר בוושינגטון פוסט, לאחר עשור של מלחמות אמריקאיות במזה"ת, ממשל אובמה מחפש דרכים לדבר עם יריביו ולמשוך אותם לכיוון של דיאלוג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הממשל האמריקאי מקיים בימים אלה דיונים לגבי שינוי אפשרי של המדיניות כלפי ארגון חיזבאללה והאפשרות של ניהול דיאלוג עם ארגון הטרור הלבנוני. הפרשן הבכיר של הוושינגטון פוסט דיוויד איגנשיוס כתב היום (שישי) כי בתקופה הקרובה צפויה להתפרסם הערכת מודיעין לאומית בנושא חיזבאללה.

איגנשיוס מבסס את מאמרו על פקידים בממשל האמריקאי שקראו את טיוטת דו"ח הערכת המודיעין הלאומית על החיזבאללה. אותם פקידים בממשל ציינו שהערכת המודיעין האמריקאית תעסוק בארגון בהקשרים רחבים של הפעילות הפוליטית והחברתית שלו בלבנון, ולא רק בפעולות הטרור של הארגון. "הערכת המודיעין הלאומית תכלול מגוון של דעות", כתב איגנשיוס. "חלק מאנשי המודיעין ידגישו את יכולות הטרור של חיזבאללה ואחרים יציינו את התפקיד הפוליטי המתחזק של הארגון בלבנון ואת הייצוג שלו בממשלה".

לדברי איגנשיוס הדו"ח עשוי להפעיל "פצצת זמן פוליטית" סביב השאלה אם ארה"ב צריכה לפתוח בדיאלוג ישיר או עקיף עם החיזבאללה, או לפחות עם הזרוע הפוליטית שלו. לדברי איגנשיוס, פקידים בממשל האמריקאי סבורים שהחיזבאללה דומה לאש"ף או למחתרת האירית IRA שלהם היו אגפים לא צבאיים שאיתם היה ניתן לדבר.

במאמר מוזכרות התבטאויות שהשמיע בשנה וחצי האחרונות בפומבי יועצו של הנשיא אובמה למלחמה בטרור ג'ון ברנן ולפיהן יש אפשרות לחזק גורמים מתונים בתוך החיזבאללה. "בכירים בממשל מציינים שבשלב זה השאלה של חיזבאללה הוא עניין לאנשי מודיעין ולא לקובעי מדיניות", כתב איגנשיוס. "הבית הלבן מכיר בכך שיש לו מספיק עניינים לעסוק בהם ושאין צורך לפתוח שאלה חדשה שעלולה ליצור גלי הדף בישראל, ערב הסעודית ומדינות אחרות. השורה התחתונה היא שלאחר עשור של מלחמות אמריקאיות במזרח התיכון, ממשל אובמה מחפש דרכים לדבר עם יריביו ולמשוך אותם לכיוון של דיאלוג".

דובר הבית הלבן טומי וייטור מסר בתגובה כי "מדיניות ארה"ב כלפי החיזבאללה לא השתנתה ולא משתנה. חיזבאללה מוגדר כארגון טרור והמאמצים שלנו נגד הארגון תואמים את ההגדרה הזאת. ארה"ב שומרת על מדיניות תקיפה של היעדר מגע עם החיזבאללה כמו גם עם שאר ארגוני הטרור, והמדיניות הזאת לא נשקלת מחדש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ