התקיפה בלוב - לאחר חודש של הכנות ואיסוף מודיעין

עשרות מטוסי ביון ולוחמה אלקטרונית טסו באחרונה לאורך חופי לוב וסימנו יעדים לתקיפה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

עוד לפני החלטת האו"ם מיום שישי, שאישרה את אכיפת איסור הטיסה מעל לוב, כוחות נאט"ו כבר נערכו כדי להכין את הקרקע למבצע האווירי.

מטוסי ריגול ומודיעין שונים, בהם מטוסי אייוואקס של נאט"ו ומטוסי לוחמה אלקטרונית של חיל האוויר האמריקאי, בעיקר הרקולסים ומטוסי בואינג 707 שעברו הסבות מתקדמות, טסו בשלושת השבועות האחרונים מעל הים התיכון כדי לאתר כל בסיס, תחנת מכ"מ ותחנת שידור המשרתים את ההגנה האווירית הלובית. בשעת הצורך, מטוסים אלה יוכלו לשבש את מערכות הקשר הלוביות ולאתר מטרות לתקיפה.

המערב מתערב - מי בקואליצה

במקביל, הכינו ראשי הברית האטלנטית תוכניות מפורטות לאכיפת איסור הטיסה. במבצע יקחו חלק ככל הנראה מטוסי קרב מארה"ב, בריטניה, איטליה וצרפת וגם ממדינות נאט"ו נוספות כמו קנדה, דנמרק ונורווגיה, שיופעלו מבסיסים בדרום איטליה הנמצאים כשעת טיסה מהחוף הלובי.

בנוסף למטוסי הביון והלוחמה האלקטרונית, יופעלו גם מטוסי תדלוק אווירי אמריקאיים מעל הים התיכון, כדי להאריך את יכולת השהות של מטוסי הקרב של נאט"ו מעל זירת הלחימה. מכיוון שהמטוסים הלוביים יכולים להמריא מבסיסיהם ולתקוף מטרות של המורדים באזור בנגאזי בתוך דקות ספורות, תידרש נוכחות אווירית רציפה של נאט"ו באזור, כדי שיוכלו ליירט את מטוסי קדאפי במהירות. הפעילות תוכוון על ידי מטוסי האייוואקס, שישמשו מוצבי שליטה מעופפים. במקביל, דווח אתמול כי צרפת ואיטליה שלחו נושאות מטוסים לקרבת חופי לוב.

נאט"ו מנוסה במבצעים מעין אלה מהתקופה בה נאכף איסור טיסה מעל האזורים הכורדיים בצפון עיראק אחרי מלחמת המפרץ הראשונה, ועד למלחמת עיראק ב-2003 והדחת שלטון סדאם חוסיין. וכן, מתקופת מלחמת קוסובו בה כוחות נאט"ו מנעו ממטוסי הקרב של סרביה לתקוף את מעוזי המורדים הקוסוברים. במבצעים מעין אלה נדרשים כוחות אוויריים גדולים של עשרות מטוסי קרב, תדלוק ולוחמה אלקטרונית כדי לקיים נוכחות רציפה.

בפועל, המנדט של הכוחות האוויריים נרחב יותר מאכיפת אזור אסור בטיסה בלבד. החלטת מועצת הביטחון קראה לנקוט את "כל האמצעים הדרושים" על מנת לקרקע את כלי הטיס של לוב וכדי "להגן על אזרחים מפני תקיפה". את ההחלטה הזאת אפשר לפרש גם כאישור לתקוף מטרות קרקעיות, כפי שעשו אתמול מטוסי קרב של צרפת, שהשמידו ארבעה טנקים לוביים באזור בנגאזי.

החלטת מועצת הביטחון לא מגדירה מי אמור ליישמה, אך ברור שהכוח היחידי בעל היכולת והנכונות להיכנס לעימות מזוין עם משטר קדאפי הוא ברית נאט"ו. בברית הצפון אטלנטית חברות גם צרפת ובריטניה - הממשלות הבולטות שקוראות להתערבות נחרצת נגד משטר קדאפי. כמו כן, בשני העשורים האחרונים, מאז התפרקות הגוש הסובייטי, מחפשת הברית להצדיק את קיומה במבצעים צבאיים משותפים במקומות שונים בעולם.

המבצע בלוב יאפשר גם לצבאות המערביים, שנדרשים לקצץ בהוצאות ובתוכניות רכש, להצדיק את קיומן של תוכניות בעלות מאות מיליארדים לפיתוח מטוסי קרב ונושאות מטוסים חדשים. בין השאר, צפוי חיל האוויר האמריקאי להשתמש לראשונה במטוסי החמקן 22-F, שעלותם יותר מ-200 מיליון דולר למטוס, כדי לתקוף מתקני מכ"ם בתחילת המבצע האווירי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?