דברים שלומדים בצ'רנוביל: התכה היא רק ההתחלה

מצפים ל-300 שנות קרינה

אלן בארי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלן בארי

ניו יורק טיימס

צ'רנוביל, אוקראינה. 12 פעמים בחודש - מספר המשמרות המקסימלי שאישרו הרופאים - נוסע סרגיי קרסיקוב ברכבת במרחבי הארץ השוממה, כדי להגיע לעבודה במבנה שעוטף את כור מספר 4, ומכונה ה"סרקופג" (ארון קבורה).

אחד מתפקידיו הוא שאיבת הנוזל הרדיואקטיבי שמצטבר בכור השרוף לאחר ימים גשומים. הסרקופג נבנה במהירות לפני 25 שנה, כשהקרינה התפשטה באזורים מיושבים לאחר הפיצוץ בכור, וכיום הוא מחורץ וסדוק. אסור למים לבוא במגע עם מה שקבור במעמקי הכור. כ-200 טונות של דלק ופסולת מותכים שנשרפו והתקשו בצורת רגל פיל. גוש זה נותר רדיואקטיבי במידה כזאת שמדענים אינם יכולים להתקרב אליו. לפני שנים, כשהצליחו להציב בקרבת מקום מכשירי מדידה, התקבלה תוצאה של 10,000 רם לשעה, פי 2,000 מהכמות השנתית שלעובדי התעשייה הגרעינית מותר להיחשף אליה.

קרסיקוב משמש שמרטף למפלצת הזו כבר שמונה שנים. הוא ימשיך בעבודתו עד שייצא לגמלאות. אחר יתפוס את מקומו, ייצא לגמלאות וכן הלאה. לשאלה כמה זמן תימשך העברת התפקיד מגיב קרסיקוב במשיכת כתפיים: "מאה שנה, אולי?".

למותו של כור גרעיני יש התחלה, העולם כולו מתבונן כיום באירוע כזה בפוקושימה שביפאן, אבל - אין לו סוף. בעוד שחלק מהמרכיבים הרדיואקטיביים בדלק הגרעיני מתכלים במהירות, חלקם נותרים פעילים ומסוכנים. הצסיום והסטרוניום למשל, צפויים להתפרק לחלוטין ולאפשר את החזרת האוכלוסייה והפעילות הכלכלית לאזור, רק בעוד כ-300 שנה.

האזור שנפגע בתאונה הגרעינית בצ'רנוביל ב-1986 משתרע על פני כ-39 אלף קמ"ר, ויישאר נגוע במאות השנים הבאות. בשבוע שעבר ניסו היפאנים נואשות לצנן את ששת הכורים בפוקושימה, כ-225 ק"מ צפונית לטוקיו, אבל יש לראות את אוקראינה כדי להבין את הכוחות הנדרשים להתמודדות עם תוצאות ההתכה. זו בעיה שאינה כלולה במסגרת הזמן של חיי אדם.

וולודומיר אודוביצ'נקו בא בשבוע שעבר לבניין הפרלמנט האוקראיני. בעיירה שהוא עומד בראשה, סלאבוטיץ', מתגוררים כיום רובם של 3,400 העובדים שעדיין מועסקים בתחנה הגרעינית של צ'רנוביל. רבים מהם לא קיבלו משכורות מלאות מאז ינואר, וראש העיירה בא לבקש 3.6 מיליון דולרים כדי לשלם להם. "ההנהגה מפנה עורף. נדמה להם שצ'רנוביל לא קיימת. אבל היא קיימת".

ביקור בצ'רנוביל היום ממחיש את הזמן שחולף. בפריפייט המרוחקת כשני ק"מ מהתחנה, התגוררו 50 אלף איש שנדרשו להתפנות מבתיהם בתוך שעות. הצצה לדירות מגלה קירות מתקלפים והשקט מאפשר לשמוע את תנועתו של עלה בודד. עולם הטבע משתלט על המקום בהדרגה. חזירי בר, שועלים וזאבים מצאו מקלט בין המבנים, שאחד מהם, בית הספר מספר 10, קרס באחרונה. "העיר שבויה בידי הטבע. בעוד 20 שנה יהיה כאן רק יער", אנמר מדריך תיירים מקומי.

הציבור אינו מורשה להתקרב למרחק של פחות מ-30 ק"מ מכור מספר 4. במחסום לפני האזור האסור ניצב פסל קטן של מריה הקדושה ושלט שעליו מצוינות כמויות הצסיום והסטרונטיום שנמצאו בפטריות, בדגה ובבעלי החיים באזור.

מאז תחילת שנות ה-90 מתכננים האוקראינים כיסוי חלופי לסרקופג, שיאטום את הכור למאה השנים הבאות. הפרויקט היה אמור להסתיים ב-2005, אולם מתעכב עקב בעיות מימון. הדאגה העיקרית כיום היא ממי גשמים שעלולים לחדור לכור. קרסיקוב בטוח שהתיבה לא תסיים את המעקב אחר כור מספר 4. "אף אחד לא רוצה להתעסק עם מה שנמצא שם בפנים. תהיה כאן עבודה גם לילדים וגם לנכדים שלי", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ