המדליף מווייטנאם הפגין למען המדליף של ויקיליקס

דניאל אלסברג נעצר פעמיים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

וושינגטון (אי-פי). דניאל אלסברג, שהדליף בעבר מסמכים על מלחמת וייטנאם, נעצר פעמיים בסוף השבוע כשהפגין נגד המלחמה בעיראק ובעד החייל בראדלי מאנינג, המואשם בהדלפת מידע מסווג לוויקיליקס.

אלסברג, שהדליף את מסמכי הפנטגון לניו יורק טיימס, לוושינגטון פוסט ולעיתונים אחרים לפני יותר מ-30 שנה, היה בין 30 האנשים שנעצרו שלשום כשהפגינו ליד בסיס הנחתים קואנטיקו בווירג'יניה, שבו עצור מאנינג. יום לפני כן, בשבת, אלסברג היה בין 113 אנשים שנעצרו כשהפגינו ליד הבית הלבן לציון יום השנה השמיני לפלישת ארה"ב לעיראק. הם שוחררו לאחר שניתנה להם הברירה לשלם קנס סמלי או לעמוד למשפט באשמת הפרת הסדר הציבורי.

הפגנות נוספות נערכו בניו יורק, בסן פרנסיסקו, בשיקגו ובערים אחרות. אחת הסיסמאות שהושמעו שוב ושוב היתה "להפסיק את המלחמה! לחשוף את השקרים! לשחרר את בראדלי מאנינג!".

מאנינג מוחזק בבידוד בתאו 23 שעות ביממה, ונאלץ להתפשט לפני לכתו לישון משום שאמר שהוא שוקל להתאבד, דברים שלדברי פרקליטו נאמרו כבדיחה. "אני מזדהה אתו יותר מאשר הזדהיתי עם אדם כלשהו ב-40 השנים האחרונות", אמר שלשום אלסברג ל"וושינגטון פוסט", והוסיף שהוא רואה במאנינג "אח".

לדבריו, "מעצר בבידוד הוא סוג של עינוי, ולכן הוא מנוגד לחוק האמריקאי ולחוק הבינלאומי. הוא מזים את הבטחתו של הנשיא אובמה לשים קץ לעינויים. זה נעשה כאן ועכשיו לחייל אמריקאי בכלא אמריקאי".

אובמה יכול לשנות את היחס למאנינג, הדגיש אלסברג, אך ככל הנראה שכנע אותו משרד ההגנה "שזה היחס שמגיע למאנינג". יחס זה, לדבריו, "הוא פרשנות נוראה לסטנדרטים שלנו, וזה אומר שהם יכולים להרשות לעצמם לנקוט צעדים בלתי חוקיים כלפי כל אדם שמוחזק בידיהם במעצר".

אלסברג ציין שלדעתו, התנהג פיליפ קרולי, הדובר הקודם של משרד החוץ האמריקאי, "בכבוד ובאומץ" כאשר כינה את היחס שמאנינג מקבל מהצבא "מגוחך, מטופש ומזיק". דברים אלה עוררו מחאות רבות ואילצו את קרולי להתפטר מתפקידו בשבוע שעבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ