קרטר בקובה בניסיון לשחרר אסיר יהודי-אמריקאי

קרטר ייפגש עם הנשיא קסטרו

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

כתבת "הארץ" בארה"ב

בקיץ 2009, כשהנשיא לשעבר ביל קלינטון טס מצפון קוריאה הביתה עם עיתונאיות אמריקאיות ששוחררו לרגל ביקורו, דובר משרד החוץ דאז פיליפ קראולי כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אמריקאים צריכים לשים לב לאזהרה שלנו ולהימנע מביקור בצפון קוריאה. יש לנו רק קומץ נשיאים לשעבר". לנשיאים לשעבר יש עיסוקים רבים - מרכזים לשלום וקרנות פילנתרופיות, כתיבת ספרים ומתן הרצאות, ולעתים גם יד ועצה לנשיאים המכהנים בעת אסונות ומשברים. אך לשחרור של אסירים מידי משטרים לא ידידותיים נשמר מקום ייחודי ברזומה.

ביקורו של הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר בקובה היום מעורר ציפיות שהוא ישוב הביתה עם האסיר היהודי-אמריקאי אלן גרוס. גרוס נידון באחרונה ל-15 שנות מאסר, בגלל פעילותו לספק לקהילה היהודית בקובה דרכי תקשורת לעולם החיצון. גרוס, שנעצר בהוואנה בשנת 2009, הורשע בהיותו סוכן שניסה לחבר אנשים לאינטרנט בצורה בלתי חוקית, במטרה לערער את יציבות המשטר. נסיעתו של ג'ימי קרטר, שילווה ברעייתו רוזלין, הוגדרה כ"ביקור פרטי". אך כך הוגדרה בזמנו גם נסיעתו של ביל קלינטון לקוריאה הצפונית.

קריאות הממשל של אובמה לשחרר את גרוס מיד וללא תנאים לא נענו. אך ג'ימי קרטר נהנה בקובה ממעמד ייחודי. עוד בשנת 1977, הוא הוציא הנחיה נשיאותית לפעול לשיפור היחסים עם קובה - מאמץ שהוביל רק להקמת נציגויות דיפלומטיות בדרג נמוך בין המדינות. כשקרטר קיבל ב-2002 פרס נובל לשלום, פידל קסטרו שיבח אותו, ואמר שאלה "חדשות טובות לכל העולם", כי קרטר הוא "אדם ראוי להערצה בזכות האתיקה שלו, וצעדים חשובים נעשו בימי הממשל שלו". קרטר היה גם המנהיג האמריקאי היחיד שביקר בקובה מאז מהפכת 1959. כשהוא נחת באי במאי 2002, קסטרו פגש אותו בשדה התעופה. בנאום ששודר בכלי התקשורת המקומיים ללא צנזורה, קרא אז קרטר לביטול האמברגו על קובה - אך גם לבחירות חופשיות בקובה וקידום זכויות האדם.

בביקור הנוכחי, שיימשך שלושה ימים, צפוי קרטר להיפגש עם הנשיא החדש, ראול קסטרו, ולדון עמו בדרכים לשפר את יחסי קובה-ארה"ב. הוא עתיד להיפגש גם עם חברים בקהילה היהודית באי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ