הסוציאליסטים ניצחו בבחירות המחוזיות בצרפת

הפסד לסרקוזי גם בסיבוב השני

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה הרמן

פאריס. תבוסה למפלגת השלטון בסיבוב השני של הבחירות המחוזיות, שנערכו אתמול בצרפת. הסוציאליסטים, מפלגת האופוזיציה הגדולה, הם המנצחים הגדולים. מפלגת הימין הקיצוני, החזית הלאומית, זכתה גם היא להישגים.

בסיבוב הראשון של הבחירות המחוזיות ספגה מפלגתו של הנשיא ניקולא סרקוזי הפסד, וזכתה רק ב-17% מהקולות. משרד הפנים הודיע כי בסיבוב השני זכו הסוציאליסטים ל-36%, תוצאה כפולה מ-18% שקיבלה מפלגת השלטון UMP. החזית הלאומית, בהנהגתה של מרין לה פן, זכתה ב-11%. אם למפלגה, המתנגדת להגירה, היו מועמדים בכל מועצה, שיעור התמיכה היה יכול להאמיר ל-25%.

על אף שכמקובל, הבחירות בקנטונים התתמקדו בסוגיות מקומיות, הבחירות הנוכחיות נתפשות כמבחן מרכזי למפלגתו של סרקוזי, - UMP שכן מדובר בהצבעה האחרונה לפני הבחירות לנשיאות ולאסיפה המחוקקת, שייערכו ב-2012.

ההצבעה אתמול, בדומה לזאת שהיתה בשבוע שעבר, התאפיינה בשיעור ההשתתפות הנמוך אי פעם - פחות מ-37% מבעלי זכות ההצבעה טרחו לצאת להצביע. מצב זה פעל לרעתו של סרקוזי ולטובת מפלגות המיעוט, בהן מפלגת הימין הקיצוני, "החזית הלאומית", המושכת תשומת לב בשל העלייה המדהימה בפופולריות של מרין לה פן, שתפסה באחרונה את מקומו של אביה ז'אן-מארי לה פן כמנהיגת המפלגה. בסיבוב הראשון בשבוע שעבר קיבלה "החזית הלאומית" 15.06% מקולות המצביעים, קצת פחות ממספר הקולות שקיבלה 16.97% - UMP. המפלגה הסוציאליסטית קיבלה את המספר הגבוה ביותר של קולות - 24.94%.

בסיבוב השני שנערך אתמול השתתפו 1,500 קנטונים מתוך 2,000 קנטונים בסך הכל בצרפת. ב-200 מהם ההתמודדות היא בין "החזית הלאומית" למפלגה הסוציאליסטית, ואילו ב-89 קנטונים אחרים ההתמודדות היא בין UMP למפלגת "החזית הלאומית".

לקראת הבחירות אתמול, ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת (הקרי"ף), קרא לבוחרים בצרפת "לא להצביע למועמדי מפלגת הימין הקיצוני, החזית הלאומית, וגם לא למועמדי השמאל הקיצוני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ