לוב: קרבות קשים בפאתי עיר הולדתו של קדאפי

על רקע דברי אובמה והחשש כי ההישגים של מתנגדי השליט יימחקו במהרה, נפגשים בלונדון שרי החוץ של מדינות קואליציית המבצע

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

לוחמי האופוזיציה בלוב נסוגו הלילה (שלישי) מסירת, עיר הולדתו של שליט לוב, מועמר קדאפי. לפי עדויות ראייה, כוחות הנאמנים לקדאפי השתמשו בטילים, ירי תותחים ורימונים והצליחו לדחוק את כוחות המורדים לפאתי העיר, שם מתנהלים קרבות בין הצדדים.

במהלך הלילה, הצליחו כוחותיו של קדאפי להשתלט גם על חלק קטן מהעיר אל-נאופלייה, מזרחית לסירת. עדי ראייה דיווחו כי כוחות האופוזיציה נתקלו בהתנגדות קשה מצד כוחותיו של השליט וכן מצד חלק מתושבי העיר שירו על כוחות האופוזיציה מחלונות ביתם.

המורדים בלוב. נתקלו בהתנגדות קשה סמוך לסירת. תצלום: רויטרס

במקביל, כוחות הקואליציה הבינלאומית המשיכו לתקוף הלילה מטרות בלוב, כשברקע ייפגשו היום בלונדון שרי החוץ של מדינות המערב המשתתפות במבצע נגד כוחות קדאפי. השרים, המתקשים לפתור את המחלוקות ביניהם, ידונו בתיאום התוכנית להדיח את משטר קדאפי. נשיא ארה"ב, ברק אובמה הבהיר שוב כי "ברור שלוב והעולם יהיו מקום טוב יותר בלי קדאפי בשלטון. אימצתי את היעד הזה ונקדם אותו באמצעים לא צבאיים".

התקדמות המורדים בסירת אתמול, התרחשה אחרי שהמורדים הצליחו להשתלט על בין ג'אווד, ראס לנוף וברגה, והם שולטים כעת בכל נמלי הנפט של מזרח לוב. אחרי סירת, הנמצאת בחצי הדרך בין בנגאזי לטריפולי, שואפים המורדים לכבוש את מיסרתה, משום שהם רואים בה שער לטריפולי.

למרות האופטימיות שבאה עם התקדמות המורדים לעבר מעוז חשוב של קדאפי, צבא ארה"ב הזהיר שהישגי האופוזיציה עלולים להימחק במהרה ללא סיוע התקיפות האוויריות של מטוסי המערב. גנרל קרטר האם, הקצין האמריקאי הבכיר בקואליציית המדינות המשתתפות במתקפה, כתב לעיתונאים כי "כוחו הצבאי של המשטר גדול מכוחה של האופוזיציה. אנשי קדאפי מסוגלים לגרום למורדים לסגת, ומעורבותנו היא הגורם העיקרי להתקדמות עד כה".

גם אובמה, דיבר בנאומו הלילהעל הקשיים העומדים בפני הקואליציה ובפני לוב בעתיד כשאמר ש"לאמריקאים עוד נותרו שאלות לגבי המאמצים שלנו בלוב. קדאפי נשאר בשלטון, וכל עוד הוא שם, לוב מסוכנת. יתרה מזו - גם אם הוא יעזוב, 40 שנות עריצות השאירו את לוב שסועה וללא מוסדות חזקים של החברה האזרחית. מעבר למשטר לגיטימי יהיה משימה קשה, וגם אם ארה"ב תתרום את חלקה, זו משימה של הקהילה הבינלאומית, והחשוב מכל, של העם הלובי".

לוב | תמונת מצב
המחלוקות שעליהן ינסו לגשר היום שרי החוץ בלונדון אינן קלות לפתרון: טורקיה, הקול האיסלאמי בנאט"ו, הביעה מוקדם יותר דאגה מכך שבריטניה וצרפת קיבלו את הפיקוד על המבצע בלוב. אתמול היא הציעה לשתי המדינות לתווך בין המורדים לממשלה בלוב. גם איטליה הציעה הסכם פוליטי שיביא לסיום המשבר בלוב. שר החוץ שלה, פרנקו פרטיני, אמר כי איטליה מעוניינת להביא לגלותו של קדאפי ולקיים דיאלוג בין המורדים למנהיגי השבטים במדינה.

הברית הצבאית נאט"ו, שקיבלה שלשום את הפיקוד על המבצע בלוב, תומכת בעמדת סרקוזי וקמרון, אך ציינה שיש גבול לתמיכה שהיא יכולה להגיש לאופוזיציה הלובית. בראיון לסי-אן-אן אמר מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פו רסמוסן, כי הברית "אינה נמצאת בלוב כדי לחמש אנשים, אלא כדי לגונן עליהם".

המשטר הלובי טוען כי ההתקפה האווירית של כוחות הקואליציה הרגה כ-100 אזרחים וחיילים בשבוע האחרון. מנגד, האופוזיציה טוענת כי הנתונים מוגזמים, ושר ההגנה האמריקאי רוברט גייטס התעקש כי לא הגיעו לידיו דיווחים מהימנים על הרג אזרחים.

בחזית הפוליטית הגיעה האופוזיציה להישג חשוב: קטאר הפכה למדינה הערבית הראשונה שהכירה במועצה הלאומית של כוחות המורדים כמייצגת הלגיטימית היחידה של העם בלוב. בכך הצטרפה לצרפת, שהכירה במורדים כבר בתחילת המשבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ