אחרי אסון הצונאמי ביפאן: איפוק הפך סמל לסולידריות

מוני גייגר במקום קריוקי וסושי

קן בלסון, נורימטסו אונישי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קן בלסון, נורימטסו אונישי

ניו יורק טיימס

טוקיו. ביפאן, מדינה שאזרחיה כבר נודעו בעולם באיפוקם, מתרחבת באחרונה מגמה של החמרה גדולה אף יותר בקוד ההתנהגות. רעידת האדמה, הצונאמי והמשבר הגרעיני שהתחולל בעקבותיה, הביאו לתום עידן "הבועה" וההפרזה, והחליפו אותו בעידן של ריסון עצמי מרצון, המכונה ג'ישוקו.

לנוכח מצוקתם הקשה של רבבות בני אדם בצפון שהפכו לעקורים בעקבות האסון, כל רמז למותרות או לראווה מתקבל היום בציבור כהתנהגות מגונה. אחרי הרעש ב-11 במארס, נשמעו תחילה קריאות כלליות לחסוך באנרגיה, ומקץ ימים ספורים נענו יפאנים מכל השכבות לקריאה והחלו לכבות אורות, להימנע משימוש במעליות, בתנורי חימום, ואפילו במחממי מושבי אסלה.

עם הזמן הרחיק הריסון העצמי לכת מעבר לצורך בצמצום השימוש בחשמל שנוצר בגלל סגירת הכורים הגרעיניים בפוקושימה. בימים של אבל משותף, אימצו היפאנים את הג'ישוקו והחלו להפגין איפוק גם בתחומי חיים אחרים; גם מועמדים בבחירות המקומיות הקרובות הצטרפו למגמה וויתרו על השימוש ברמקולים לטובת מסע בחירות שקט. בתחום המכירות, זנחו המוכרים את שיטות השיווק התקיפות, וענק מכשירי החשמל ביג קומרה, למשל, הנמיך משמעותית את הדציבלים של הפרסומת בחנותו בלב טוקיו, שהדהדו עד כה למרחק רב; ואילו בתחרויות כדורסל בבית ספר תיכון באוסאקה, הניחו נגני התזמורת את כליהם.

באווירת הנכאים השוררת במדינה, היפאנים מהרהרים אם גם ראוי בכלל לקיים את אותם אירועים עונתיים מענגים, השזורים לרוב בחיי היום-יום שלהם. "בעונה זו של השנה נהגנו לצאת לראות את פריחת הדובדבן", אמר שלשום הירושי סקיגושי, אחד המנחים המפורסמים ביותר בטלוויזיה היפאנית, בהתייחסו לביטול מסיבות פריחת הדובדבן וחגיגות הזיקוקים המתלוות אליהן. מסיבות סיום של בתי ספר בוטלו, חנויות ומסעדות צמצמו את שעות פעילותן או נסגרו כליל, ואת הביקוש למוצרי קוסמטיקה או למועדוני קריוקי, החליף הביקוש לבקבוקי מים מינרליים ומוני גייגר.

"אף אחד לא כופה זאת עלינו", אומר קואיצ'י נקמורה, בן 45, מנהל מועדון קריוקי בקבוקיצ'ו, רובע הבילויים של טוקיו. "אבל אני מקווה שזה יתרום משהו לאזורים הפגועים". התמורות באורחות החיים צפויות להימשך חודשים, אולי שנים; הקיץ החם המתקרב יכביד עוד על מערכת החשמל המתקשה לעמוד בביקוש, ויביא ככל הנראה לריבוי הפסקות החשמל, שיקשו על תפקוד העסקים. גם תעשיית הבידור והפנאי, הכוללת מועדוני סושי וקברטים, צפויה להיפגע מכך אנושות.

ואמנם, צעדי הריסון העצמי -שכבר איפשרו לחברת החשמל של טוקיו לבטל כמה הפסקות חשמל יזומות - עלולים לכרסם בכלכלתה המקרטעת של יפאן. גם אם הממשלה תגדיל את הוצאותיה לשיקום האזורים שנפגעו בצפון מזרח המדינה, הרי שהוצאות הצרכנים, המהוות כ-60% מכלכלת יפאן, יצנחו ומספר פשיטות הרגל יגדל.

התמונה היתה שונה ככל הנראה לו שורת האסונות פקדה אזור נידח יותר של המדינה. ואולם היות שהפסקות החשמל והמשבר הגרעיני משפיעים ישירות על טוקיו, המכה קשה יותר.

"הג'ישוקו נותן בידי תושבי טוקיו דרך להביע את הסולידריות שלהם בעת משבר", אומר קנסוקה סוזוקי, מרצה לסוציולוגיה באוניברסיטת קואנסיי גאקוין במערב יפאן. "ג'ישוקו הוא הדרך הטובה ביותר להרגיש שאתה עושה משהו, גם אם זה לא מספיק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ