ניל מקפרקוהר

ניו יורק טיימס

עבוד אל-זומר, קצין מודיעין לשעבר שסיפק את הקליעים שהרגו את הנשיא אנואר סאדאת, והאסיר הנודע ביותר לשמצה ששוחרר באחרונה מהכלא המצרי, מדבר בהתלהבות על סיום הג'יהאד האלים שהוביל בעבר. "הקלפיות יקבעו מי ינצח", אמר זומר בראיון לניו יורק טיימס בביתו בכפר שבפאתי קהיר. "כבר אין לי כל צורך להשתמש באלימות נגד אלה שהעניקו לנו את החופש ואיפשרו לנו להיות חלק מהמערכת הפוליטית".

הארגון האיסלאמי שבראשו הוא עומד ודומיו זוהו שנים במצרים עם התקפות טרור עקובות מדם. ואולם דומה שעתה, לאחר ההתקוממות העממית במדינה, מבקשים ארגונים אלה לעלות על רכבת הדמוקרטיה; אבל מגמה זו מדאיגה חוגים רבים במדינה, החוששים שקיצונים דתיים יחתרו להחיל את החוק האיסלאמי דרך הקלפיות.

זומר, בן 64, שישב בכלא קרוב ל-30 שנה, הפך מאז שחרורו ב-12 במארס לדובר הבולט ביותר למען השינוי המתחולל. הוא וחבריו בתנועה הסלפית מתבטאים עתה בפומבי בעד הקמת גופים פוליטיים וגיבוש בריתות עם תנועת האחים המוסלמים, הזרם הדתי המרכזי בחברה המצרית. להערכת מומחים ואישי דת, יש כמה סיבות לתפנית חדה זו: בראש ובראשונה, רצונם להגן - ואולי גם לחזק - על התיקון השני לחוקה המצרית, ההופך את השריעה למקור השראה עיקרי לחוקי המדינה. בספטמבר יבחרו המצרים פרלמנט שינסח את החוקה החדשה.

במצרים, יש המשוכנעים שהממשלה שחררה אסירים כזומר כדי להפחיד את הציבור מפני השלכות שליליות אפשריות של משטר דמוקרטי. זומר טוען שהאלימות הסלפית היתה רק תגובה לדיכוי מצד מובארק. עם זאת, רבים במדינה הזדעזעו מקריאתו להחיל על עבריינים עונשים הקבועים בחוק האיסלאמי, כגדיעת ידי גנבים. "יש מי שמעוניינים ליצור בציבור רושם שהדמוקרטיה תביא למצרים את הרע מכל", אומר חוסמאן תמאם, מומחה לתנועות סלפיות. אף שהאיום נראה לו מוגזם, תמאם סבור שהסלפים אינם מוכנים לקבל את העיקרון שכל האזרחים במצרים רשאים ליהנות מזכויות שוות. לדבריו, הדגם הסלפי מושתת על עקרון החליפות האיסלאמית מימי הביניים. במסגרתה, המדינה מגינה אמנם על מיעוטים אבל עליהם לשלם על כך מס, הם אינם רשאים לשרת בצבא והמשרות הממשלתיות חסומות בפניהם.

על רקע החשש מהתגברות מעשי האלימות, החליט המופתי הגדול של מצרים, עלי גומעה, לכנס החודש את מנהיגי הדת במדינה, כדי לנסות לגבש עמם הסכמה על הפרדת השיח הפוליטי מהשיח הדתי של המוסלמים והנוצרים. "הסלפים הבינו שהדרך היחידה לשרוד היא להשתלב בפוליטיקה", אומר תמאם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"