קנוט הדוב מפוחלץ, למרות מחאת המעריצים

מנהל גן החיות שהפך את קנוט לאטרקציה בינלאומית מתקשה להבין מדוע אנשים משליכים את רגשותיהם על הדוב המנוח ומתעקשים להשאיר לו "מתנות מטופשות"

ניו יורק טיימס
מייקל סלקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
מייקל סלקמן

דוב קוטב מת ומנהל גן החיות שבו גדל וחי החליט לפחלץ את גופו ולהציגו במוזיאון. סיפורו היה ודאי מסתיים בכך, אלא שהדוב המסוים הזה הופיע על שער מגזין "וניטי פייר" (לצדו של ליאונרדו דיקפריו), יש לו מועדוני מעריצים ביפאן ובפיג'י, והוא היה בעל החיים המפורסם ביותר שחי בברלין - ובעולם. אנחנו מדברים על קנוט - הדוב שגודל בידי מטפל בגן החיות של ברלין.

"כשמישהו במשפחתך מת אתה לא רוצה שיציגו פוחלץ שלו במוזיאון", אומר יוכן קולבה, 31, העומד בראש המחאה למניעת הפחלוץ המתוכנן של קנוט. "קנוט הוא לא רק דוב קוטב בעיני אנשים, הוא חבר, בן משפחה".

מול מתנגדי הפחלוץ עומד מנהל גן החיות, ברנהרד בלאשקייביץ, שגן החיות שלו שיווק את קנוט מלידתו, הרוויח מיליונים מנוכחותו, מכר צעצועים וסרטונים שלו - במחיר כ-30 דולר לפריט - ואפילו רשם את קנוט כסימן מסחרי. בלאשקייביץ הביע תדהמה מעוצמת הרגשות של אנשים כלפי הדוב, שבחודש שעבר מת בפתאומיות, והוא בן ארבע בלבד.

"הבעיה היא שאנשים משליכים את הרגשות האנושיים שלהם על בעלי חיים", הוא אומר ומביע זעזוע מכל "המתנות המטופשות" - נרות, פרחים וכרזות - שהניחו אנשים בגן החיות לאות אבל.

מעריצות של קנוט. תצלום: אי-פי

קל ללגלג על שני המחנות בעימות המעסיק את ברלין בתקופה של אי-ודאות פוליטית בגרמניה ואי-ודאות טרגית ברחבי העולם. וזה מה שרבים כאן עושים - מכותרות מלגלגות בעיתונים (המכוונות ברובן נגד המתנגדים לפחלוץ), ועד לביקורת בוטה על מנהל גן החיות (שקולבה השווה אותו לדיקטטור עריץ).

"אני לא רוצה שיפוחלץ", אומרת טריסטה דיטריך בעיניים דומעות, כשהיא מחלקת לעוברי אורח תצלומים של קנוט, כאילו היו אלה תמונות של נכדיה. "אני רוצה שהוא ימשיך לחיות בזיכרוני כפי שהיה כשעדיין היה בחיים".

קנוט נולד בגן החיות ב-5 בדצמבר 2006. אמו סירבה לטפל בו ובאחיו, ומטפלי גן החיות החלו לטפל בהם. ארגוני זכויות בעלי חיים התנגדו לצעד בטענה שיש להניח להם למות. אולם מראה הגור הפרוותי והחמוד עורר שטף רגשות בציבור. המטפל של קנוט, תומאס דרפליין האכיל אותו בפורמולה של תינוקות ובשמן כבד בקלה וטיפל בו 24 שעות ביממה. כל העולם צפה במתרחש.

קנוט עם מטפלו תומאס דרפליין בגן החיות בברלין. תצלום: אי-פי

באביב 2007 הציג גן החיות את הדייר המפורסם שלו בפני 400 עיתונאים שהוזמנו מרחבי העולם, באירוע שקיבל את הכותרת "יום קנוט". תופעת קנוט צברה תאוצה, לשמחת גן החיות, והכנסותיו ומספר המבקרים בו הגיעו באותה שנה לשיא של כל הזמנים.

דוריס ווב מספרת שמאז שהיא ובעלה פרשו לגמלאות, הם נהגו לבקר בגן החיות כמעט מדי יום והפיקו הנאה עצומה מצפייה בקנוט במשך שעות. נראה שרבים הפיקו ממנו הנאה דומה.

"הקשר בין אנשים לדוב, היה דבר מיוחד מאוד", אומר ארגון אזמן, צעיר היושב על ספסל ליד ווב.

קנוט מת בפתאומיות, בדומה למטפל שלו, שבספטמבר 2008 מת מהתקף לב בגיל 44. באחת השבתות בחודש שעבר, בעת שעמד על סלע, החל קנוט להסתחרר במעגלים, כבהתקף, ונפל למים, שם מת.

"הכרנו דרך פייסבוק, שם ראינו שכולנו מתנגדים לפחלוץ של קנוט", אומר קולבה על התארגנות המחנה שלו, שיזם הפגנה בגן החיות אליה הגיעו 100 מפגינים, בהם ווב ונשים אחרות. "אנשים לא רוצים שקנוט יוצג במוזיאון, אבל מה שמנהל גן החיות אומר יקרה. הוא כמו דיקטטור", אומר קולבה.

בלאשקייביץ אומר שהוא רק רוצה שהמהומה תשכך, וכך כנראה יקרה, משום שפחלוץ הגופה של קנוט כבר נמצא בשלב מתקדם. "זהו רק דוב קוטב, דוב קוטב מיוחד מאוד, ועם זאת פשוט דוב קוטב", אומר בלאשקייביץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ