טראמפ: עוד לא מועמד, אבל מוביל בסקרים

הרפובליקאים מחממים מנועים לקראת הבחירות לנשיאות ב-2012

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

המחנה הרפובליקאי בארה"ב מתחיל להתעורר לקראת הבחירות לנשיאות 2012, כאשר מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני עשה את הצעד הרשמי הראשון בדרך לבית הלבן והודיע על הקמת ועדת הגישוש הנשיאותית. רפובליקאי בולט אחר, המיליארדר דונלד טראמפ, מבסס את מעמדו כמועמד מוביל, למרות שאינו מתמודד רשמי.

מטרת הוועדה של רומני היא לבדוק את סיכויי המועמד לגייס תמיכה ולזכות בבחירות. כמו כן, צעד זה מאפשר למועמדים הפוטנציאליים להתחיל לגייס כספים למרוץ. ב-2008 הצליח רומני לגייס למרוץ שלו 65.1 מיליון דולר, והשקיע 45 מיליון מהכסף שלו, אולם הפסיד בבחירות המקדימות לג'ון מקיין.

הקמת ועדת הגישוש עוד לא נחשבת להכרזה רשמית על מועמדות לנשיאות, וארבעה מועמדים רפובליקאים נוספים כבר עשו זאת לפניו: מושל מינסוטה לשעבר טים פולנטי, מושל לואיזיאנה לשעבר באדי רוימר, יו"ר הקונגרס לשעבר ניוט גינגריץ' ושדרן הרדיו השמרן הרמן קיין.

לדברי רומני, "מנסיוני בעסקים ובממשל, הגעתי למסקנה שהפוליטיקאים בוושינגטון הובילו את אמריקה בנתיב מסוכן".

לרומני מצפה מאבק לא רק נגד ברק אובמה, אלא גם נגד קולות במפלגתו שזוכרים את חתימתו על רפורמת הבריאות המקיפה במסצ'וסטס. עובדת היותו מורמוני נחשבת לאבן נגף בדרך לנשיאות ולזכייה בתמיכת הנוצרים השמרנים.

ובשעה שרומני עוסק בביורוקרטיה, איש עשיר אחר, גם הוא מועמד פוטנציאלי לנשיאות מטעם הרפובליקאים, שטרם הקים ועדת גישוש, דונלד טראמפ, עסוק בנושא פחות משמים: תעודת הלידה של הנשיא אובמה - נושא שהביא לו עיסוק תקשורתי רב. לפי סקר רשת סי-אן-אן שפורסם אתמול, טראמפ ומייק הקאבי הם המועמדים המובילים מבין הרפובליקאים, למרות שלא הכריזו על מועמדות. שניהם זוכים ל-19 אחוזי תמיכה.

טראמפ כבר השקיע כסף בשיגור חוקרים פרטיים להוואי, במשימה לבדוק אם הנשיא ברק אובמה נולד באי או בקניה.

"אני אומר בצורה מאוד פשוטה: למה שהוא לא יראה את תעודת הלידה שלו? למה הוא שילם לעורכי דינו שני מיליון דולרים להשתיק זאת?", תהה טראמפ, שאמר בראיון לסי-אן-אן שמדובר "במצב מאוד מוזר: או שאין לאובמה תעודת לידה מקורית, או שהוא לא רוצה להראות אותה". מושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין, שגם שמה לא ירד בינתיים מרשימת המתמודדים הפוטנציאליים, חיזקה את ידיו של איל ההון כשאמרה בערוץ פוקס: "הוא לא רק זורק אבנים, הוא יורד לעומק הדברים".

מקום הולדתו של הנשיא אובמה, בן לאב קנייתי ואם אמריקאית, עולה שוב ושוב בחוגים השמרניים, למרות הכחשות רבות ובדיקת כלי תקשורת אמריקאיים שפסקו שאובמה לא נולד בכפר בקניה, אלא בהונולולו שבהוואי, ולכן בעל זכות חוקית מלאה לכהן כנשיא.

הרחק מהמרוץ הנשיאותי, הכריז השבוע האצן והאלוף האולימפי, קרל לואיס, על התמודדות לסנאט של ניו ג'רזי מטעם המפלגה הדמוקרטית. "לפי הרקורד שלי אתם יכולים לראות שכשאני רץ, אני רץ בשביל לנצח", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ