ההפגנות בסוריה נמשכות: אלפי בני אדם קראו לחופש

הכרזת אסד על ביטולו הצפוי של מצב החירום לא הועילה. חגיגות לציון יום הפינוי הצרפתי הפכו עד מהרה להפגנת מחאה נגד המשטר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

יממה לאחר הודעתו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד על ביטולו הצפוי של מצב החירום במדינה, הפגינו מאות בני אדם בחאלב, העיר השנייה בגודלה בסוריה, נגד משטרו של אסד וקראו לחופש.

ההפגנות החלו בכינוס לציון 65 שנה ליום הפינוי - בו עזבו אחרוני הכוחות הצרפתיים את סוריה - והתפתחו עד מהרה למחאה נגד משטר אסד, שלוותה בקריאות: "העם רוצה חופש".

חאלב, מרכז סחר ותעשייה גדול בסוריה, לא ידעה עד כה הפגנות רבות בגל המחאה העממי המתפשט במדינה, אולם בימים האחרונים נטלו תושביה חלק פעיל יותר ויותר בקריאות לסילוק הנשיא הסורי.

מעט לאחר מכן, העידו דיווחים שונים מסוריה כי אלפי בני אדם גדשו את רחובות הערים ברחבי המדינה וחידשו את המחאה. במקביל, מפגינים רבים דיווחו על עימותים אלימים עם תומכי המשטר וכוחות הביטחון. "הם תקפו אותנו עם אלות", סיפרה אחת המפגינות, כשכל מה שעשינו היה לצעוק: 'אלוהים, סוריה, חופש. זה הכול'". סוכנות הידיעות רויטרס הוסיפה כי במהלך הלוויה של אחד מההרוגים הסורים, התפתח עימות אלים נוסף, בו נהרגו שלושה בני אדם נוספים.

רחובות דמשק בסוף השבוע. תצלום: רויטרס

אתמול, כאמור, הודיע אסד כי מצב החירום במדינה יוסר בתוך כשבוע לכל היותר, בניסיון נוסף לחלץ את משטרו מהמשבר אליו נקלע בשל הפגנות ההמונים שדורשות את הדחתו. בנאום שנשא לפני חברי ממשלתו החדשה, לאחר פיטורי הממשלה הקודמת, אמר אסד כי בכוונתו להוביל דיון בשורה של חקיקות שייתנו יותר זכויות לציבור ויטפלו בבעיות השחיתות והשוחד במדינה.

ביום שישי האחרון נמשכו ההפגנות נגד שלטונו של אסד כמעט בכל רחבי סוריה, זאת על אף שביום חמישי הודיע הנשיא כי הורה לשחרר את כל מי שנעצר בפעולות מחאה נגד המשטרה בשבועות האחרונים. עשרות אלפי בני אדם יצאו בתום תפילות יום שישי לרחובות הערים והכפרים ברחבי המדינה, וצעקו "אלוהים, סוריה, חופש", בדרישה לרפורמות דמוקרטיות במדינה. פעילי זכויות אדם דיווחו כי הפגנות התקיימו בין היתר בעיר דיר א-זור ליד הגבול העיראקי, בעיר הנמל בניאס, בחומס ובעיר הדרומית דרעא. "המפגינים יצאו מכל המסגדים בעיר. יש כאן יותר מעשרת אלפים בני אדם", סיפר פעיל זכויות אדם מהעיר דרעא בשיחת טלפון עם סוכנות הידיעות רויטרס. לפי דיווחי התקשורת הסורית, המפגינים אף הכו למוות שוטר בעיר חומס.

מאוחר יותר התפשטו ההפגנות גם לבירה דמשק, שם כוחות הביטחון הסוריים תקפו באלות ובירי גז מדמיע את המפגינים, בניסיון למנוע מהם להגיע לכיכר המרכזית בעיר. עדי ראייה סיפרו כי אלפים צעדו למרכז העיר מן הפרברים וצעקו סיסמאות נגד שלטונו של אסד. באחד מפרברי דמשק אף נערכה הפגנת ענק של מתנגדי בשאר.

ארגוני זכויות אדם מדווחים כי לפחות 200 בני אדם נהרגו מאז תחילת המחאה במדינה לפני כארבעה שבועות.

תחרות המנהיג השורד | צבי בראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ