סוריה: בבריחתו מכדור השלג, אסד מחפש דרך שלישית

הדילמה של אסד

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

הנשיא אסד דומה עכשיו למי שמנסה לגלוש במדרון במהירות גדולה יותר מכדור השלג שדולק אחריו. אתמול הוא הורה לבטל את חוקי החירום, שנהוגים במדינה מאז 1963, אבל המפגינים לא השתכנעו מרצינות כוונותיו, בוודאי לא כאשר כוחות הביטחון ממשיכים לירות ולהרוג בהם בתירוץ חדש. אתמול הם כבר הוגדרו כמי שמנהלים "מרי מזוין" שמונחה על ידי עקרונות סלפיים, דתיים קיצוניים, ולכן מותר להילחם בהם, שכן על פי הגדרה זאת מדובר בטרור ולא בהפגנות למען דמוקרטיה. כך עוקף השלטון את חוקי החירום, שאין לו עוד צורך בהם, ומפעיל את החוק למלחמה בטרור. מבחינת המפגינים אין בכך הקלה או התקדמות.

גם סדרת הרפורמות אותן דרש אסד מממשלתו החדשה ליישם מעוררת חוסר אמון. את מי תוכל הרשות למלחמה בשחיתות לחקור? מי יעמיד את המושחתים לדין, כאשר בראשם עומדת משפחת הנשיא? כך גם דרישתו מן הממשלה ליצור אלפי מקומות עבודה חדשים, כדי להתגבר על נגע האבטלה ועל העוני המחפיר שבו חיים למעלה משליש מאוכלוסייתה של סוריה, נתפשת כמקסם שווא. הנשיא אסד פרסם בשנים האחרונות לפחות 135 חוקים וצווים שמטרתם לעודד את היוזמה הפרטית ואת ההשקעות הזרות. הוא התיר להקים בנקים פרטיים, והרחיב במעט את ההיתרים להקים כלי תקשורת חדשים. אבל עד כה נהנו מן היוזמות החדשות הללו רק בעלי המונופול הוותיקים, שמקורבים למשטר, או כאלה שביקש המשטר לקנות את תמיכתם.

אסד מכיר היטב את דרישותיה של האופוזיציה הסורית, אשר כוללות בין היתר את ביטול הסעיף שמקנה למפלגת הבעת' עליונות פוליטית, שחרור האסירים הפוליטיים, הקמת מפלגות חדשות (בתנאי שלא יקבלו מימון חיצוני), רפורמות ברשות השופטת, איסור על המודיעין להתערב בחייהם הפרטיים של האזרחים, למעט במקרים של סיכון הביטחון הלאומי, ביטול הפיקוח על העיתונות, וכמובן רפורמה כלכלית עמוקה. דרישות אלה פורטו השבוע על ידי אינטלקטואלים סורים, אשר פרסמו אותן בעיתון הלבנוני "אל-ספיר".

אולם דרישות אלה אינן מקובלות על כל המתנגדים למשטר, אשר חלקם, אם לא רובם, דורשים את הסתלקותו של אסד. כאן טמונה הדילמה הקשה של הנשיא. אם ייענה לדרישות לרפורמה, הוא עלול לקומם נגדו את מקורביו, את שכבת אנשי העסקים שנהנית מן השיטה הנוכחית וגם את הצבא, אשר מהווה חלק מן השיטה הכלכלית. כך שגם אם יצליח להרגיע את המרי ברחוב, הוא עלול לעורר מרי בשורות המשטר עצמו. מנגד, אם לא יישם את הרפורמות, הוא ייאלץ לאמץ את דרך פעולתו של קדאפי ולהילחם באופן ישיר ומלא באזרחי סוריה. לאסד, כך נראה, לא מזומנת דרך שלישית. "שיטת האיזונים", לפיה הוא יורה באזרחים אבל גם מאמץ רפורמות על הנייר, לא תוכל להחזיק מעמד. הוא כלוא במצב שבו אפילו תמיכתן של איראן וטורקיה, וגם התגובות המאופקות יחסית שנשמעות מאירופה וארה"ב על הירי באזרחים, אינן יכולות להועיל לו. ידידיו ויריביו ניצבים בעמדת המתנה, מחשש שתמיכה יתרה בו עלולה להזיק לקשריהן העתידיים עם מי שיחליפו, וביקורת בוטה נגדו עלולה לפגוע באינטרסיהן אם ישרוד את המערכה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"