ההגירה מתוניסיה סודקת את הסולידריות האירופית

צרפת ואיטליה מתעמתות על רקע אי רצונן לקלוט מהגרים בשטחן

ניו יורק טיימס
סטיבן ארלנגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
סטיבן ארלנגר

ונטימיליה, איטליה. לעובדי בית הקפה אמריקן בכיכר הסמוכה לתחנת הרכבת המקומית נמאס. "התוניסאים מסתובבים בכל מקום", אומרת המלצרית, "זה נמשך כבר כחודש; הם ישנים בתחנה וברחובות; איבדנו המון לקוחות". מארה סקאסו, אחות בחדר מיון, אומרת שמעולם לא ראתה שוטרים כה רבים בעיר ונטימיליה שבריוויירה האיטלקית, הנושקת לגבול עם צרפת. "לעזור לפליטים זוהי חובה מוסרית", היא מוסיפה, "אבל שיעור האבטלה פה הוא הגבוה ביותר באיטליה, זה אזור מת. אני לא רואה איך אנחנו יכולים לעזור להם".

איטליה מרגישה שעול ההגירה הבלתי פוסק, שהביא אליה קרוב ל-26 אלף תוניסאים מאז ההפיכה בארץ בינואר, מוטל רק על כתפיה ודורשת "סולידריות אירופית" מהאיחוד האירופי. על רקע זה החלה להנפיק אשרות שהייה זמניות לתוניסאים שהגיעו לשטחה לפני תחילת אפריל, שלטענתה מקנות להם על פי תקנות אמנת שנגן לחופש תנועה, רשות כניסה למדינות האיחוד האחרות, בהן צרפת, היעד המועדף של מרבית התוניסאים המגיעים לאיטליה. ואולם מדינות הגוש חולקות על פרשנותה של איטליה בסוגיה.

צרפת מסרבת לקבל לתחומה את התוניסאים המתדפקים על גבולה המשותף עם איטליה, ושולחת אותם חזרה במקרה שאין בידיהם מסמכים נוספים, די כסף, או אם סיבת הגעתם אינה משביעה את רצון פקידי ההגירה. "אם אדם מתנהג באורח חשוד או שתשובותיו אינן מספקות, המדינה רשאית על פי הסכם שנגן לשלוח אותו בחזרה למדינה שממנה בא, במקרה זה מאיטליה, ואיטליה חייבת לקבלו", אומר פרנסיס בלאמי, מושל מחוז בצרפת הגובל עם איטליה.

המתיחות בין פאריס לרומא הגיעה לשיאה בראשית השבוע לאחר שבלאמי הורה לחברת הרכבות להפסיק את מעבר הרכבות מוונטימיליה לצרפת לכמה שעות, מ"חשש חמור להפרת הסדר הציבורי בידי פעילים, חלקם אלימים", שתכננו לקיים עצרת תמיכה המונית במהגרים התוניסאים. צעדו של בלאמי עורר את זעמה של רומא, שהגישה מחאה רשמית לפאריס על סגירת הגבול בין שתי המדינות "בניגוד לתקנות האיחוד האירופי", שדווקא סנגר על צרפת ואמר ש"פעלה כשורה".

ובינתיים, עלי, צעיר תוניסאי, יושב ליד מזרקה יבשה בוונטימיליה, מספר על המתרחש בארצו לכל מי שמוכן להטות לו אוזן ומבקש כסף. "האירופים גזענים", הוא אומר בכעס, "הם לא אוהבים ערבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ