חיסול בן לאדן | מאחורי הקלעים של החיסול

הבלדר הנאמן שאותר באבוטבאד, המתחם המאובטח בלב פקיסטאן, והקרב שהתנהל מתחת לאפו של הצבא הפקיסטאני שלא ידע דבר - כך חוסל בן לאדן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחרי שנים של מבוי סתום ומידע מכזיב, הגיעה בחודש אוגוסט פריצת הדרך: בלדר נאמן של אוסמה בן לאדן, שהיה נתון במשך שנים למעקב צמוד של שירותי הביון של ארה"ב, אותר במתחם המצוי באבוטבאד, כ-50 ק"מ מצפון לבירת פקיסטאן; בהתחשב באמצעי האבטחה הקפדניים שהונהגו במקום, הגיעו גורמי המודיעין האמריקאיים למסקנה שהוא משמש מקלט לאדם חשוב בהרבה מאותו בלדר.

המתחם המבוצר שכן בלב העיר אבוטבאד שהיתה מלאה בבסיסי העיר - מה שעלול להעלות את השאלה "האם מישהו בכוחות הביטחון הפקיסטאניים ידע על מיקומו של בן לאדן?". למעשה, המתחם, בגודל של כ-280 מ"ר, שכן סמוך למכללה צבאית פקיסטאנית.

סרטון המציג את ביתו של בן לאדן, היום:

בארה"ב חששו זה שנים כי גורמים בכוחות הביטחון של פקיסטאן מקיימים קשר עם אל-קאעדה. על כן לא מפתיע שגורם בכיר בממשל מסר כי "לא חלקנו את המידע שהיה בידינו על המתחם עם שום מדינה אחרת, כולל פקיסטאן".

בעקבות גילוי המתחם החלה מלאכה מודיעינית מאומצת, שהובילה אתמול, בתום שמונה חודשי איסוף מתישים, לחיסולו של אוסמה בן לאדן וששמה קץ לאחד המרדפים הנרחבים והמתסכלים ביותר אחר מבוקש בהיסטוריה. בכירים אמריקאים חשפו היום כי 40 חיילים נשלחו לבצע את המשימה, וכי הם הונחו להרוג את בן לאדן במקום.

הבית שבו חוסל בן לאדן, מתוך כתבה של רשת אי-בי-סי

הבוקר סיפרו בכירים בממשל האמריקאי ובסוכנויות המודיעין של המדינה כי הגעתו של הבלדר למתחם המיוחד שבו הסתתר בן לאדן הוא שעורר את חשדם של אנשי המודיעין האמריקאים.

האנליסטים האמריקאים בדקו את המידע שהצטבר "מכל זווית אפשרית" והגיעו למסקנה שאף מועמד לא התאים לפרופיל טוב כמו בין לאדן. "היינו בטוחים שמטרה בעלת ערך גבוה התחבאה במקום", סיפרו גורמים אמריקאים.

"כשגילינו את המתחם המאוד ייחודי הזה, ניסינו להבין האם הטרוריסט שגר שם הוא אוסמה בין לאדן", סיפר אחד הבכירים, בשיחת ועידה עם כתבים. "עקבנו אחרי השליחים האישיים של בן לאדן שהעצורים שבידינו זיהו אותם. בסוף זיהינו שליח שהיה בן חסותו של חאלד שייח' מוחמד, מתכנן פיגועי ה-11 בספטמבר. לפני ארבע שנים זיהינו אותו ואיתרנו את האזורים בפקיסטאן שהוא ואחיו פעלו".

הבכיר הוסיף כי האבטחה הכבדה שהוצבה סביב המתחם בו התגורר בן לאדן עוררה את חשד המודיעין כבר באוגוסט 2010. "איתרנו את המתחם, מאובטח בכבדות, פי שמונה גדול יותר מבתי מגורים אחרים בעיר, עם שתי חומות, שני שערי בטחון, אך לא מחובר לטלפון או אינטרנט. האבטחה היתה יוצאת דופן, ולשליחים לא היה הסבר מאיפה בא הכסף. ההערכה שלנו היתה שבן לאדן גר שם, כנראה עם כמה נשים כולל אשתו הצעירה ביותר".

רק אחרי חודשים של עבודה מאומצת הצליחו האמריקאים לקבוע במידה רבה של ודאות שבן לאדן ובני משפחת הם שמסתתרים במתחם המאובטח. רק אז שוכנע אובמה שהמידע המודיעיני שהוצג לפניו אמין דיו כדי להתחיל לתכנן את המבצע לתפיסתו של מנהיג אל-קאעדה. ב 14 במארס קיים נשיא ארה"ב את הדיון הראשון בסדרה של חמישה דיונים עם המועצה לביטחון לאומי, שנמשכה כשישה שבועות, שבהם גובשה התוכנית המבצעית.

אתמול בצהריים הנחית צבא ארה"ב ארבעה מסוקים במתחם ובהם צוות קטן של לוחמי יחידת הקומנדו של הצי, הנייבי סילז. 40 דקות לאחר מכן הסתיים המבצע במותו של הטרוריסט המבוקש בעולם.

מלבד אוסמה בן לאדן, נהרגו במקום שלושה גברים נוספים - ייתכן שמדובר בבניו. במתחם היו גם שבע נשים וילדים, אשה אחת נהרגה, לדברי האמריקאים, "כשאחד החמושים ניסה להשתמש בה בתור מגן אנושי".

המתחם, לדברי אנשי המודיעין, היה קיים חמש שנים, אך הם לא יודעים כמה זמן בן לאדן התגורר בו. הם הדגישו כי גופתו טופלה בכבוד, בהתאם למסורת האיסלאמית.

חיסול בן לאדן | סיקור מיוחד

חיילים אמריקאים מתאמנים לצד תמונתו של בן לאדן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ