חיסול אוסמה בן לאדן | החקירות שהובילו למבצע העלו מחדש את הדיון בעינוי עצירים

השמרנים קוראים להתיר שיטות אסורות

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

חיסולו של מנהיג אל-קאעדה, אוסמה בן לאדן, העלה מחדש את הדיון בארצות הברית בשיטות החקירה של חשודים בטרור, לצורך הוצאת מידע בעל ערך. הממשל האמריקאי הודיע לאחר המבצע כי את "קצה החוט" לאיתורו מסרו עצורי גואנטנמו בחקירותיהם.

המידע החלקי באשר לחקירות נתן השראה לשלל תגובות מצד תומכי העינויים במחנה הנצי. באתר השמרני "לשמור על אמריקה בטוחה" התפרסמה הודעה בה נכתב כי "הגברים והנשים בקהיליית המודיעין של אמריקה, שבאמצעות חקירת עצורים בעלי ערך גבוה, פיתחו את המידע שהוביל אותנו לבן לאדן".

סגן הנשיא לשעבר, דיק צ'ייני, אמר שהוא "לא היה מופתע אם המידע הגיע מהחקירות". בתו ליז, דמות בולטת במחנה השמרנים שכיהנה בממשל בתקופת הנשיא בוש הבן, כתבה באתר דברים דומים, ומסקנתה היתה כי צריך להמשיך בשיטות האלה (שנאסרו מאז כניסתו של אובמה לתפקיד).

פיטר קינג, חבר הקונגרס הרפובליקאי מניו יורק, אמר: "השגנו את המידע החיוני הזה שהוביל לבלדר של בן לאדן באמצעות ווטרבורדינג (הדמיית הטבעה של אסיר במים, שהיתה מקובלת בעבר בקרב חוקרים אמריקאים)".

ואולם, לפי חלק מהגירסאות, דווקא נחקרים שעברו עינוייים - לא מסרו את המידע הנחוץ. שר ההגנה לשעבר, דונלד רמספלד, אמר כי "זה נכון שחלק מהמידע הגיע מחקירות רגילות בגואנטנמו, אך זה לא בא מעינויים ולא מ'ווטרבורדינג'".

יו"ר ועדת המודיעין של הסנאט, דיאן פיינשטיין, אמרה כי "למיטב ידיעתנו, שום מידע (שהוביל לאיתורו של בן לאדן) לא התקבל באמצעות שיטות החקירה הקשות".

הרעיון שהעינויים "השתלמו" גרר מחאה מצד ארגוני זכויות אדם בארצות הברית. "חאלד שייח' מוחמד (אחד ממתכנני הפיגועים ב-11 בספטמבר, 2001) לא דיבר כשעינו אותו, אלא רק חודשים מאוחר יותר, כשחקרו אותו בשיטות אנושיות יותר", כתב דיוויד דנציג מהארגון "זכויות האדם תחילה".

לדבריו, "יועצו של הנשיא, ג'ון ברנאן, כששאלו אותו האם שמו של הבלדר (שהוביל לבן לאדן), התגלה בזכות העינויים, אמר: 'לא ככל הידוע לי'. מראיונות עם 75 חוקרים של הצבא, לא הצלחתי לקבל אישור על כך שהעינויים גרמו לאנשים לחשוף מידע בעל ערך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ