ארדואן יוצא נגד אסד: "החירות היא זכות של האנושות כולה"

ארדואן, במצב רוח מלחמתי, רותח על אסד, שבמקום לאמץ את העצה הטובה שקיבל מטורקיה, הוא דווקא משגר טנקים אל המפגינים

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

אי אפשר כבר לנשום מרוב חגיגות. מנישואיו של הנסיך לבחירת לבו, דרך חיסולו של הסעודי ועד לטקס החתונה הפלסטינית שצפוי להתקיים היום בקהיר, גואים אדי שיכרון החושים ומאיימים להשכיח את הצרות האמיתיות. לא ייתכן שאין כאן יד מכוונת אשר קבעה מראש את מועדי השמחה באופן שלא יתנגשו האחד בשני וכדי שהאורחים לא יצטרכו להחליט על אילו מן החגיגות הם מוותרים.

וכמו בכל חגיגה, מתאמץ כל שושבין לתפוס מקום מרכזי, קרוב למצלמות וליד אוזניהם של בעלי השמחה. כך למשל הבטיח שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, את מקומו ליד מחמוד עבאס וחאלד משעל, כדי שישמש עד ראשי לצד מזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא וראש ממשלת מצרים, ראש המודיעין ושר החוץ שלה בעת החתימה. כי טורקיה, השואפת להיות המתווכת הראשית בין מזרח למערב ובין הערבים לבין עצמם, מוצאת לפתע שחוג הידידים שלה הולך ומתאדה.

שלשום בלילה, בצעד דרמטי, הבהיר ראש הממשלה ארדואן כי "הדרך הטובה ביותר היא שקדאפי יעזוב מיד את השלטון", וכי הקונגרס שהוקם בבנגאזי הוא הגורם היחיד המקובל על טורקיה. זו אותה טורקיה שעד סוף השבוע עוד סברה שתוכל לשווק את תוכנית הפשרה שלה, עד שהבינה שאין למי לשווק אותה. ארדואן, שהיה במצב רוח מלחמתי, רותח גם על אסד, שבמקום לאמץ את העצה הטובה שקיבל מטורקיה ולהתחיל ברפורמות מסיביות, הוא דווקא משגר טנקים ומסוקים אל המפגינים, שהרוגיהם נאמדים במאות רבות.

"אני רוצה לשלוח אזהרה לכל המדינות שנמצאות בשכנות לנו", רשף ארדואן, "שוויון, חירות, צדק ודמוקרטיה אינם זכויות של מדינות או אומות מסוימות בלבד. אלה זכויות של האנושות כולה". ואם למישהו לא היה ברור למי הוא מתכוון, הוא פירט: "איננו רוצים לראות טבח חדש בחלבג'ה, בחמה, בחומס או בבוסניה". כמה זמן יעבור עד שגם הוא ידרוש מאסד לעזוב את כיסאו? האם האזהרה הזאת מכוונת גם לאיראן, שעמה חתמה טורקיה על סדרת עסקאות חדשות?

לטורקיה נותר בינתיים רק מופע חגיגי אחד - זה שיתקיים היום בקהיר ואשר יביא לגמר את המהלך הבלתי נמנע: פיוס בין חמאס לפתח. טורקיה היתה שותפה פעילה לדבר, כאשר בשבועות שחלפו השקיעה מאמצים גדולים לשכנע את הצדדים וגם את אסד להסכים לפיוס. דבוטולו טרח לדווח בפומבי כי הוא שוחח אפילו עם שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון ושיתף אותה בדעתו שעליה לתמוך בפיוס. הוא רק לא סיפר מה היתה תגובתה.

חשוב גם לראות מי לא יהיה בטקס הפיוס: לא שר החוץ הסורי ולא נציג לבנון או כל נציג סורי אחר. גם סעודיה, אשר חוללה את הפיוס הכושל הראשון ב-2007, לא הודיעה עד כה כי תשלח נציג וכך גם קטר. לכאורה זהו עניין פלסטיני, מצרי, וקצת טורקי, אך למעשה זוהי אבן הפינה אשר אם תצמיח פיוס של ממש עשויה לחולל שינוי רב בעתיד האזור.

האם תוכל וושינגטון שחיסלה בהצלחה רב מחבלים עולמי להתעלם או להתנגד דווקא לפיוס שנועד לכונן מדינה פלסטינית מאוחדת - אנטיתזה לאידיאולוגיה הכל-אסלאמית של בן לאדן? האם זעקותיה של ישראל נגד הפיוס יצליחו לחדור את חומת התמיכה הבינלאומית במדינה הפלסטינית וקודם לכן בממשלה הפלסטינית המאוחדת? ומה עם איראן, אשר לפתע רואה שלא רק סוריה עלולה להישמט מידיה, אלא גם החמאס שב לחיק המצרי וממנו לערבי, היכן שמצוי מקומו הטבעי. ייתכן שציר חדש עומד להיוולד עכשיו. טורקיה הבינה מהר את כיוונו ומיהרה להצטרף אליו, בעוד ישראל מתכנסת בפינת היללות. אבל ישראל, שמתקשה לקבל את העובדה שהקלידוסקופ המזרח תיכוני משתנה במהירות, תוכל להתנחם לפחות בקיומו של הברוגז עם טורקיה. עליו היא תמשיך לשמור בקנאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ