חיסול בן לאדן | האחים חאן - הבעלים המסתוריים של האחוזה שבה הסתתר מנהיג אל-קאעדה

אשראד וטארק חאן, שנהרגו בפשיטה האמריקאית על המתחם, היו שני האנשים הקרובים ביותר לבן לאדן. השניים התנהלו בחשאיות רבה ונודעו בנדיבותם, בעיקר משום ששילמו לעובדיהם שכר כפול מהמקובל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כשחיילים פקיסטאנים הסירו אתמול את סרטי התיחום סביב ביתו של אוסמה בן לאדן באבוטאבד וגדודי כתבים הסתערו עליו, כבר נעלמו ממנו מרבית הסימנים שהעידו על נוכחותו של הדייר הידוע לשמצה: החיילים האמריקאים שהסתערו עליו ביום ראשון בלילה לקחו עמם את המחשבים, את המסמכים וגם את גופתו של בן לאדן; וכוחות פקיסטאנים, שזעמו על הפשיטה שהתבצעה מתחת לאפם, ביצעו למחרת פשיטה במקום ופינו את הרהיטים והחפצים האחרים. אף על פי כן, הדרמה שהיתה במקום הותירה את עקבותיה במקום.

בשדה סמוך, מעבר לשער הכניסה למתחם, נברו ילדים נעולי קבקבים בשרידיו המפויחים של המסוק האמריקאי שהתקלקל ופוצץ לאחר מכן בידי האמריקאים.

לדברי גורמי ביטחון מקומיים, תשעה ילדים ושלוש נשים שהתגוררו במתחם נלקחו לבית חולים לאחר הפשיטה. "חלקם זקוקים לטיפול רפואי, הם נמצאים במקום מבטחים ומטופלים בהתאם לחוק", נאמר שלשום בהודעה שפרסם משרד החוץ הפקיסטאני.

בימיו האחרונים, לא הוקף בן לאדן בטבעת ההדוקה של המאבטחים שלחמו לצדו באפגניסטאן נגד בריה"מ; במקום זאת, הוא שם מבטחו בשני פקיסטאנים כבני שלושים, שאחד מהם היה לדברי האמריקאים, בלדרו הנאמן. שניהם נהרגו עמו בפשיטה האמריקאית. בבילאל טאון, השכונה שבה עומד המתחם, היו השניים מוכרים כאשראד וטארק חאן, בעלי הבית שבו הסתתר בן לאדן.

בהשוואה לבעלי החנויות, עובדי החקלאות והפליטים האפגנים שחיו סביבם, נחשבו האחים חאן לאנשים אמידים; השניים גם נודעו בנדיבותם, משום ששילמו שכר כפול לעובדים שהעסיקו בבית וגם תרמו למסגד המקומי, כפי שמעיד נהיד עבאסי בן 21, נהג וחקלאי שעבד לדבריו בבניית האחוזה.

האחים חאן, שנהגו בחשאיות רבה, היו לדברי תושבי השכונה שכנים למופת שלא גרמו צרות מעולם, בירכו באדיבות לשלום וטיילו עם עגלות ילדים בשדות שסביב הבית. תושבי העיירה לא העלו על דעתם מיהם בדיוק שני הפקיסטאנים המנומסים, ולא חשדו שמאחורי החומות המבוצרות מסתתר מבוקש רב חשיבות.

הבית שבנייתו החלה ב-2004 נבנה במרחק של פחות מקילומטר וחצי מהאקדמיה הצבאית הפקיסטאנית, שבה למד אפילו הנשיא לשעבר פרבז מושארף.

המתחם מתנשא מעל הבית היחיד שניצב לידו, מבנה לבנים מוזנח שיושביו היו מפוחדים וחרדים. אחד מדייריו, זיין מוחמד, סיפר שמשפחתו חשדה שיש משהו לא שגרתי ביושבי הבית השכן, בעיקר בבעליו. אבל באזור זה בצפון-מערב פקיסטאן, שבו התושבים שומרים בקנאות על פרטיותם, מרבית אנשי השכונה לא ראו שום דבר חריג בגדרות הגבוהות שהקיפו את המתחם, ואפילו לא בגדרות התיל ובמצלמות האבטחה שהוצבו סביבו.

"הם לא היו דברנים גדולים", סיפר על שני האחים רשיד, בעל חנות סמוכה בן 32. "הפעמים היחידות שבהן יצרו עמנו קשר כלשהו היו כשהוציאו את הילדים לשחק בחוץ", אמר אחד מתושבי העיירה. הם מעולם לא הסבירו מה הביא אותם לכאן. בשיחות המעטות שניהלו עם התושבים, סיפקו האחים חאן גרסאות שונות על מקור הונם; הם טענו בין היתר שיש להם בית מלון בדובאי המנוהל בידי דוד ששולח להם כסף, או שעסקו בחלפנות. אבל רבים מהתושבים חשבו שהם עוסקים בהברחות.

נשים בעיירה סיפרו שבנות משפחת חאן חיו בהפרדה מוחלטת מהגברים ולא יצרו שום קשר חברתי. לדבריהן, הן יצאו מהמתחם רק במכונית, רעולות לחלוטין ומלוות בבעליהן. המשפחה לא הזמינה אליה אורחים ומעולם לא התארחה אצל אחרים, סיפרו השכנים, אבל נכחה בתפילות במסגד ובלוויות.

אחת השכנות שהזדהתה בשם ביבי סיפרה שכאשר בנה השליך בטעות כדור למתחם בבעלות האחים חאן, הם לא איפשרו לו לקבלו חזרה, אך פיצו אותו ב-50 רופיות כדי שיקנה כדור חדש. לאחר אותו מקרה, היא מוסיפה בחיוך, החלו ילדים אחרים להשליך בכוונה כדורים לחצר שלהם, ולקבל בכל פעם "פיצוי" על הכדור האבוד.

"שיחקנו קריקט ליד הבית שלהם, אבל הילדים שלהם אף פעם לא הצטרפו אלינו", סיפר נביל בן 12, אחד מילדי העיירה, "הם גם לא הלכו לבית ספר. אף פעם לא ראינו אותם בבית הספר".

חיסול אוסמה בן לאדן - סיקור מיוחד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ