חברי קונגרס לראש ממשלת טורקיה ארדואן: המשט הבא - פרובוקציה

ראש הממשלה הטורקי אמר בראיון לרשת אמריקאית כי לדעתו החמאס אינו ארגון טרור וכי הוא עדיין דורש התנצלות על המשט הקודם

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

36 חברי קונגרס משתי המפלגות פנו אמש במכתב לראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן וקראו לו לעצור את המשט המתוכנן לעזה. "המשט הנוסף לעזה הוא רק ניסיון לעשות פרובוקציה לישראל", אמר אחד מיוזמי המכתב, חבר הקונגרס סטיב יזרעאל. "הממשלה הטורקית יכולה לעזור למנוע אלימות ולהגיד 'לא'. אנו מפצירים בראש הממשלה ארדואן לפעול לעצור את זה ולהצטרף אל ישראל באספקת סיוע הומניטרי אמיתי לעזה".

חברי הקונגרס כתבו כי "ממשלת ישראל הפגינה מחויבות לספק את הצרכים הבסיסיים של תושבי עזה, מעל 3,600 משאיות נכנסו לעזה בחודש מארס בלבד. הצמיחה הכלכלית בעזה הגיעה ל-15% ב-2010. אלה סימנים לכך שלמדיניות ישראל יש השפעה חיובית על חיי התושבים בעזה. כפי שאתה יודע, לממשלת ישראל יש זכות להגן על עם ישראל, וכולנו מודעים לכך שהאיום על אזרחי ישראל על ידי הנשק המוברח לעזה הוא ממשי".

בהמשך מכתבם ציינו חברי הקונגרס את הסכנות הנשקפות לישראל מכיוון רצועת עזה. "במארס, חיל הים הישראלי השתלט על 'ויקטוריה' שנשאה מעל 50 טון של נשק, כולל מרגמות וקליעים לחמושים בעזה", נכתב, "בתחילת אפריל, כ-130 רקטות ומרגמות נורו על האוכלוסייה האזרחית בדרום ישראל על ידי החמאס וארגוני טרור אחרים.

"ישראל, כמו כל מדינה בעולם, צריכה לעשות את הצעדים הנדרשים להגן על אזרחיה, וזה מתחיל ממניעת הברחות נשק לעזה. אם מארגני המשט ממשיכים עם התוכנית שלהם, לישראלים לא תהיה ברירה אלא לעלות על הסיפונים לערוך חיפוש אחר הנשק. אנו חוששים שאלימות עלולה לפרוץ כמו בשנה שעברה. באמצעות פתרון יעיל ומציאת אלטרנטיבה למשט נוסף, יש לך הזדמנות ייחודית בפוטנציאל להציל חיים ולהיות כוח המקדם יציבות בזמנים של חוסר יציבות".

חברי הקונגרס הזכירו גם את פנייתה של שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, למדינות החברות בארגון ב-21 באפריל, כשביקשה מהן "להשתמש בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותן" למנוע את המשטים לעזה.

בתוך כך, ראש ממשלת טורקיה ארדואן אמר אמש בראיון לתוכניתו של צ'רלי רוז בפי-בי-אס, כי טורקיה עדיין דורשת התנצלות על המשט הקודם ופיצוי למשפחות הקורבנות, כמו גם הסרת המצור מעל עזה. ארדואן התייחס גם להסכם הפיוס בין החמאס לפתח ואמר כי הוא מאוד מרוצה ממנו: "השקעתי הרבה מאמצים לחבר ביניהם, ואני מאוד שמח לראות שזה קרה. אם שלום יגיע לפלסטין, זה יתחיל מהשלום הפנימי".

ארדואן הדגיש שהוא רוצה לשלוח "מסר מאוד ברור - אני לא רואה את החמאס בתור ארגון טרור. חמאס הוא מפלגה פוליטית, הוא קם בתור מפלגה פוליטית, וזו תנועת התנגדות שמנסה להגן על ארצה שנמצאת תחת כיבוש. אסור לערבב ארגוני טרור עם ארגונים כאלה, הם גם נכנסו לבחירות, זכו בבחירות, היו להם שרים שנעצרו על-ידי ישראל, 35 שרים וחברי פרלמנט בבתי הכלא הישראלים. איפה הטרור? לקרוא להם טרוריסטים, זה חוסר כבוד כלפי הרצון של העם הפלסטיני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ