הישג לפוטין: בית הדין האירופי קבע שחודורקובסקי אינו אסיר פוליטי

בית הדין האירופי לזכויות אדם קבע שהאוליגרך, שנחשב במערב לאסיר פוליטי, לא הוכיח שהועמד לדין רק בשל סכסוכו עם ראש ממשלת רוסיה. בצ'צ'ניה נעצר הנאשם העיקרי ברצח העיתונאית אנה פוליטקובסקאיה

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
רויטרס

בית הדין האירופי לזכויות אדם קבע אתמול כי עורכי דינו של מיכאיל חודורקובסקי, איל הנפט הרוסי שנכלא לאחר שהסתכסך עם הקרמלין, לא הצליחו להוכיח שההאשמות נגדו מונעות פוליטית, כפי שניסו לטעון. עם זאת, בית הדין מצא אי-סדרים בתיק המעילה נגדו והורה למוסקווה לשלם לו יותר מ-25 אלף דולר פיצויים.

החלטת בית הדין היושב בשטרסבורג נתפשת כבעייתית בעבור חודורקובסקי ותומכיו, הטוענים שמעצרו והעמדתו לדין ב-2003 הם נקמה על היותו מתנגד חריף של ולדימיר פוטין, אז נשיא והיום ראש הממשלה. בכל זאת, שמונה מתוך 15 התלונות שהגישו עורכי דינו של חודורקובסקי התקבלו כמוצדקות, בעיקר אלו הנוגעות להפרת זכויותיו של איש העסקים בתקופת המעצר שלפני פתיחת משפטו.

בבית הדין הודו כי התיק "עשוי לעורר כמה חשדות" בנוגע לניסיון של שלטונות רוסיה להעמיד את חודורקובסקי לדין, אולם לא הוצגו לפניו כל ראיות שאכן האישומים במעילה ובהעלמת מסים נבעו ממניעים פוליטיים.

חודורקובסקי, בן 47, הוא אחד האוליגרכים שעשו את הונם לאחר קריסתה של ברית המועצות ב-1991. הוא הסתכסך עם פוטין לאחר שטען לשחיתות שלטונית, קרא תיגר על פיקוח המדינה על ייצוא הנפט והקים מפלגות אופוזיציה.

ממשלות רבות במערב כמו גם חברות עסקיות סבורות שמשפטו מעורר ספקות רציניים בנוגע למחויבות של רוסיה לשלטון החוק. אך בהחלטת בית הדין נכתב באופן ברור כי "העובדה שמתנגדיו הפוליטיים והעסקיים של חודורקובסקי הרוויחו ממעצרו אינה אמורה להיות מכשול בפני העמדתו לדין. מעמד פוליטי אינו מבטיח חסינות".

חודורקובסקי נעצר ב-2003, כאשר חיילי קומנדו חמושים פשטו על מטוסו הפרטי בשדה תעופה בסיביר. הוא היה הבעלים של חברת האנרגיה הגדולה ברוסיה, יוקוס, ואחד האנשים המשפיעים ביותר במדינה. במשפטו הראשון הורשע בעבירות מס, ובשנה שעברה הורשע גם במעילה. הוא צפוי להשתחרר מהכלא ב-2016.

בתוך כך, דיווחו אתמול כלי התקשורת ברוסיה כי הרשויות עצרו את החשוד העיקרי ברצח העיתונאית אנה פוליטקובסקאיה, מבקרת בולטת של הקרמלין. רוסטן מחמודוב, שהואשם ברצח העיתונאית ב-2006, נעצר בצ'צ'ניה. חשודים אחרים ברצח שוחררו בעבר. פוליטקובסקאיה, שחקרה את הפרות זכויות האדם בצ'צ'ניה ומעשי שחיתות ברחבי רוסיה, נורתה למוות בבניין שבו גרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ