הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

משבר הירקות באירופה הולך ומחריף. פקידים בכירים במשרד הבריאות בגרמניה הודיעו אתמול כי היתה עלייה דרמטית במספר הנפגעים בחיידק אי-קולי, שהרג עד כה 15 בני אדם בגרמניה ואשה בשוודיה.

חוקרים בגרמניה מנסים עדיין לגלות את מקור ההתפרצות של החיידק הקטלני לאחר שנמצא כי המלפפונים מספרד אינם מכילים את הזן האלים. ההתפרצות שמרכזה בעיר המבורג שבצפון גרמניה, פגעה ביותר מ-1,500 בני אדם ברחבי אירופה ופתחה סדרה של ויכוחים בינלאומיים על מקור הזיהום.

ה"זיכוי" של המלפפון הספרדי בא מאוחר מדי למגדלים, שנאלצו להשמיד טונות של ירקות טריים בדרום ספרד. לדבריהם, העלות הכלכלית של המשבר היא כ-200 מיליון אירו בשבוע, והוא עלול לגרום לאבטלה של כ-70 אלף בני אדם במדינה, ששיעור האבטלה בה הוא הגבוה באיחוד האירופי.

המכון הלאומי לבקרת מחלות רוברט קוך (RKI) בגרמניה ממליץ לאכול ירקות מבושלים בלבד, בעיקר באזור צפון גרמניה. בינתיים ממשלת ספרד מאיימת לדרוש מהאיחוד האירופי פיצויים למגדלים שנפגעו ומותחים ביקורת על גורמים בגרמניה ומדינות אחרות ביבשת שהאשימו את התוצרת הספרדית.

"איננו מוציאים מכלל אפשרות לתבוע את הרשויות, שהטילו ספק באיכות התוצרת שלנו, על כן אנו עשויים להגיש תביעה בנידון, במקרה זה את העיר המבורג", כך הזהיר אתמול סגן ראש ממשלת ספרד אלפרדו פרס רובלקאבה.

פול האנטר, מרצה לרפואה מונעת באוניברסיטת איסט אנגליה בבריטניה, אמר כי הוא איננו מופתע מהגילוי שהמלפפונים אינם "אשמים". לדבריו, "המלפפונים בדרך כלל אינם מעורבים בהתפרצות של הרעלות מזון. קודם כול, קל מאוד לנקות אותם, והבקטריות מתקשות למצוא הם מקום מוגן", אמר.

365 מקרים חדשים של אי קולי נמצאו אתמול בגרמניה. ובשבוע האחרון חלו במדינה כתוצאה מהידבקות בחיידק יותר כ-1,100 בני אדם במחלות מעיים. 470 מהם נמצאים בסכנת חיים. כמחציתם החלו לסבול מהפרעות נוירולוגיות כשלושה עד חמישה ימים אחרי שחלו, כגון התקפי אפילפסיה והפרעות בדיבור.

בשוודיה נדבקו 41 בני אדם בזיהום אי-קולי. על מקרים נוספים נודע גם במדינות אחרות ביבשת כמו דנמרק, בריטניה, הולנד ואוסטריה. מדינות אלה ואחרות נקטו צעדים מונעים ואסרו על ייבוא ירקות מגרמניה וספרד. רוסיה, שהחליטה לא לקחת סיכונים, אסרה על יבוא ירקות לא מבושלים מגרמניה וספרד. אתמול היא הודיעה כי היא שוקלת להוציא מחוץ לחוק גם את יבוא הירקות מכל רחבי אירופה. "למרות בקשות חוזרות ונשנות, גוף הפיקוח להגנת הצרכן ברוסיה קיבל מידע מהאיחוד האירופי על מקור הזיהום, על מוצרים מסוכנים ועל הצעדים שיש לנקוט כדי להיאבק במגיפה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ