דיווח: ארה"ב שוקלת להציע לטורקיה עסקת חבילה תמורת ביטול המשט

העיתון הטורקי הורייט מדווח כי ארה"ב בוחנת האם טורקיה תסכים לבטל את המשט המתוכנן לעזה תמורת חיזוק מעמדה במזה"ת ואירוח שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

הממשל האמריקאי חושב להציע לטורקיה עסקת חבילה לפיה תמורת ביטול המשט השני, המתוכנן לצאת לרצועת עזה בהמשך החודש, ארה"ב תדאג לחזק את מעמדה של טורקיה במזרח התיכון, כך דיווח היום העיתון הטורקי הורייט. על פי ההצעה המתגבשת, תמורת שיקום היחסים עם ישראל, תציע ארה"ב לטורקיה לארח בשטחה את השיחות בין הישראלים לפלסטינים ותדאג לחיזוק מעמדה באזור.

מארגני המשט הודיעו לאחרונה כי האוניות, ועליהם פעילים וציוד מטורקיה ומדינות אחרות באירופה, צפוי לצאת להפלגה בסוף חודש יוני. כזכור, לפני כשנה נהרגו תשעה פעילים על האונייה מרמרה שהיתה בדרכה לחופי עזה, לאחר שסירבו להישמע להוראות צה"ל ולהפנות את ספינתם לנמל אשדוד.

מאז התדרדרו היחסים בין ישראל לטורקיה. טורקיה דרשה התנצלות רשמית מצד ישראל ושישראל תשלם כספי פיצויים למשפחות ההרוגים. ישראל סירבה בטענה כי חיילי השייטת שעלו על הספינה פעלו מתוך הגנה עצמית.

העיתון הטורקי הורייט ציטט מקור שבחר להישאר בעילום שם, הטוען כי ארה"ב צפויה להציע לטורקים באופן רשמי לארח את השיחות בין ישראל לרשות הפלסטינית תמורת ביטול המשט וסיום המשבר ביחסים עם ישראל.

על פי הדיווח בעיתון, ארה"ב נמצאת כעת בתהליך של "גישוש" שמטרתו לבחון מה תהיה התגובה הטורקית להצעה שכזו. עם זאת, גורמים בארה"ב טענו בפני העיתון כי נראה שטורקיה תסרב להצעה, לאור ההצהרות החוזרות ונשנות מאנקרה, לפיהן לא יהיה שום שיפור ביחסים עד לקבלת התנצלות רשמית מצד ישראל. גורמים בישראל אמרו כי אינם מכירים שום הצעה אמריקאית בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ