המאבק למען איסור ברית מילה צובר תאוצה בארה"ב

מתקפה על חופש הדת או דיון ציבורי לגיטימי על מנהג עתיק?

ניו יורק טיימס
ג'ניפר מדינה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
ג'ניפר מדינה

סנטה מוניקה. כשקבוצת פעילים הציעה לאסור ברית מילה בקטינים בסן פרנסיסקו בסתיו שעבר, רבים פשוט התעלמו בביטול מהקבוצה. אפילו בעיר ליברלית זו, נראה בלתי מתקבל על הדעת שאלפי בני אדם יתמכו במאמץ לאסור את קיום הטקס העתיק, שיהודים ומוסלמים מאמינים שהוא ציווי של האל.

אולם בחודש שעבר הצליחה הקבוצה לאסוף יותר מ-7,100 חתימות, הנדרשות כדי להציג בהצבעה בסתיו הצעת חוק, שאם תאושר במשאל עם תהפוך לבלתי חוקי את חיתוך הערלה של קטין בשטח השיפוט של העיר. כעת מקדמים בסנטה מוניקה יוזמה להציג הצעה דומה בבחירות בנובמבר 2012.

אם הפעילים נגד ברית מילה יצליחו במאמציהם, ערים ברחבי ארה"ב יביאו להכרעת הבוחרים את השאלה אם לאסור בחוק מנהג זה, הנפוץ בבתי חולים רבים בארה"ב. מתנגדי ברית המילה אומרים שהוצאת המנהג אל מחוץ לחוק תגן על ילדים מהליך רפואי מיותר, שאותו הם מכנים "הטלת מום באיבר המין הזכרי".

"זהו צעד ענק בשבילנו", אומר מתיו הס, פעיל מסן דייגו שניסח את שתי הצעות החוק. הס כבר ניסח חקיקה דומה למדינות ברחבי ארה"ב, אולם הצעות החוק שניסח מעולם לא צברו תאוצה. כעת הוא עסוק במענה על פניות רבות של אנשים שרוצים לארגן תנועות דומות בערים שלהם. "זה דיון שהיה צריך להתקיים כבר מזמן בארה"ב", אומר הס. "המטרה הסופית שלנו היא להפוך את חיתוך הערלה של בנים לפשע פדרלי".

טקס ברית מילה בסן פרנסיסקו בחודש שעבר. תצלום: אי-פי

ארגונים יהודיים רואים איום ממשי בכוונה להעלות הצעות כאלה להצבעה, ומשווים אותן לאיסור לקיים ברית מילה ברוסיה ובמזרח אירופה בתקופת ברית המועצות, ובתקופת האימפריה הרומית ויוון העתיקה.

לדבריהם, האיסור המוצע הוא מתקפה על חופש הדת, שעלולה להיות לה השפעה נרחבת על ארה"ב כולה. מעבר לעניין התנ"כי, יש לנושא הקשרים רגשיים: הנאצים וצבאות הצארים של רוסיה הבדילו בין הילדים היהודים לשאר הילדים על ידי בדיקה אם נימולו.

"אנשים מזועזעים שזה הגיע לרמה כזו, משום שמעולם לא היתה כאן מתקפה ישירה כזו על מנהגים יהודיים", אומר מארק שטרן, יועץ של הוועד היהודי האמריקאי.

הס גם כותב קומיקס מקוון, "איש הערלה", שבו דמויות רשעים, כמו "המוהל המפלצת". ביום שישי פרסמה הליגה נגד השמצה הודעה שבה נאמר כי ההומור שבו הוא משתמש כולל "דימויים אנטישמיים נלעגים".

ג'נה טראוטמן, אם לשני בנים הפועלת לאישור הצעת החוק בסנטה מוניקה, אומרת שהיא לא רואה בעצמה לוחמת נגד הדת. לדעתה פעילותה היא הזדמנות להעניק להורים לעתיד הבנה לגבי הליך שעלול לגרום נזק חמור לילד. "אני רק אמא שמנסה להציל את התינוקות הקטנים", אומרת טראוטמן.

אף שאין נתונים מדויקים, כמה מחקרים מצביעים על כך שיש ירידה בהיקף המילה בארה"ב בשנים האחרונות, וכעת הוא נע בין 30% ל-50% מכלל התינוקות הזכרים.

ארגונים רפואיים רבים נוקטים עמדה ניטרלית, ואומרים שהמנהג לא מזיק ואולם גם אין די ראיות מדעיות להסיק בוודאות אם הוא נחוץ, ולפיכך הם מותירים את ההחלטה בעניין להורים ולרופא. כמה מחקרים מצאו קשר בין ברית מילה לירידה בשיעורי ההידבקות בנגיף האיידס. כחצי מ-694 התינוקות הזכרים שנולדו בבית החולים האורתופדי ובמרכז הרפואי של UCLA בסנטה מוניקה ב-2010, עברו ברית מילה לפני שעזבו את בית החולים, כך לדברי גורמים שם.

ד"ר דייוויד ברון, רופא משפחה ומוהל, ששימש ראש הסגל במרכז הרפואי של UCLA בסנטה מוניקה, אומר שאינו נוהג ללחוץ על הורים למול את בנם, אך לדעתו הניסיון להוציא אל מחוץ לחוק את ההליך הוא "מגוחך ולא הוגן". "לומר שיש בכך הטלת מום זו טעות מלכתחילה", אומר ברון. "זה הגיוני בהחלט לומר שזה לא מה שאתה רוצה בשביל הילד שלך. כל רופא שאומר שזה הליך נחוץ אינו ישר, אבל לומר שצריך לאסור על כך, זה מזעזע".

אם תאושר הצעת החוק, היא צפויה לגרור עתירות משפטיות. עם זאת, כמה משפטנים אומרים שכלל לא בטוח שהחוק יבוטל על ידי בית משפט. טראוטמן אומרת ששקלה לכלול בהצעה אפשרות להעניק להורים מסוימים פטור ממניעים דתיים, אולם אז תהתה, "מדוע שרק חלק מהתינוקות יהיו מוגנים?".

הרב יהודה לייבוביץ', מוהל אורתודוקסי מלוס אנג'לס, שלדבריו ערך 20 אלף בריתות מילה במשך כמה עשורים, אומר שלעתים קרובות עליו להרגיע אמהות חרדות. "עכשיו אני מל בנים של תינוקות שמלתי לפני 30 שנה", אומר לייבוביץ'. "כעת אני פונה אל האמא הטרייה ושואל, 'האם יש לך תלונות כלשהן על איך שזה יצא בפעם הקודמת?'".

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ