40 שנה אחרי שהודלפו, יפורסמו מסמכי הפנטגון

11 המלים המצונזרות ייחשפו

ניו יורק טיימס
מייקל קופר, סם רוברטס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
מייקל קופר, סם רוברטס

ביום שני הקרוב יציין הממשל האמריקאי אירוע יוצא דופן: פרסום מסמכים סודיים ביום השנה שבו דלפו לתקשורת. המסמכים המדוברים הם למעשה מחקר ממשלתי סודי על מלחמת וייטנאם, המוכר יותר בשם "מסמכי הפנטגון", 40 שנה אחרי שחלקים ממנו פורסמו לראשונה בעיתון ניו יורק טיימס.

"מסמכי הפנטגון" הם כינוי למחקר חשאי שביצע משרד ההגנה על מעורבותה הצבאית של ארה"ב בווייטנאם. המסמכים, או בשמם הרשמי "יחסי ארה"ב-וייטנאם בשנים 1945-1967", הודלפו לתקשורת ב-1971 על ידי עובד הפנטגון דניאל אלסברג ועוררו סערה, בעיקר משום שחשפו את הפער בין הנוכחות הצבאית בווייטנאם לבין התמונה שהציגה הממשלה לציבור האמריקאי.

בהצצה ראשונה נראה כי פרסום אחד הסודות הגדולים בהיסטוריה דומה לפתיחת דלתות האסם 40 שנה לאחר שהסוסים ברחו. אחרי הכל, המסמכים כבר פורסמו בכמה עיתונים ויותר מספר אחד עוסק בהם. החשיפה הובילה לפסיקה תקדימית של בית המשפט העליון. למרות זאת, אף לא אחד מפרסומי העבר הכיל את כל 7,000 העמודים שיפורסמו ביום שני. רק אז ניתן יהיה לקרוא את המחקר המקורי. העובדה שהממשלה חיכתה עד עידן ויקיליקס כדי לפרסם את המסמכים מדהימה רבים.

"זה אבסורד", אומר אלסברג. לדבריו, המסמך לא צריך היה להיות סודי גם ב-1971, כשקטעים ממנו דלפו לעיתונות. "הסיבות הן פוליטיות ואינן קשורות לביטחון לאומי", הוא אומר. "הסיבות לעיכוב הפרסום נובעות מהרצון להשתיק את העובדה שהחלטות ממשלתיות רבות כל כך אינן מועברות לבחינה ציבורית".

כשהדליף אלסברג את המסמכים, הוא נאלץ לקחת כרך אחר כרך מכספת במשרדו ולהעבירם לחברת פרסום קטנה של ידידה. במשרד היתה מכונת צילום. הם צילמו את המסמכים, עמוד אחר עמוד, במשך לילה שלם. כעת מתכוון הארכיון הלאומי לסרוק אותם ולפרסמם ברשת בתוך דקות ספורות. רבים תוהים איזה מידע חדש יעלה מהמסמכים. כשאלסברג הדליף אותם הוא עשה זאת משום שרצה לעצור את מלחמת וייטנאם, ולכן לא העביר חלקים במסמך שדנו במו"מ עם צפון וייטנאם.

הפרטים על המו"מ נחשפו מאז, אבל עתה הם יופיעו בהקשר הראשוני שבו נכתבו. כמו כן יפורסמו חלקים שיזכו כעת להצצה ראשונה: אימונים שערכה ארה"ב לצבא הלאומי של וייטנאם ו-11 מלים שבתחילה תיכננה הממשלה לצנזר. לא ברור באילו מלים מדובר.

אלסברג סבור כי גם 40 שנה אחר כך, ניתן ללמוד רבות ממסמכי הפנטגון. לדבריו, הם מלמדים איזה מחיר משלמים "כשנותנים לקבוצה קטנה של גברים בעמדות בכירות להכריע את ההכרעות האלה, ליישם אותן בחשאי ואז לשקר לציבור. זהו מתכון בטוח לווייטנאם, עיראק, לוב, ולמדיניות טיפשית".

כתבות מומלצות

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"