אתר רשמי באיראן מתאר את היום שבו תשיג נשק גרעיני: "הלם וייאוש בת"א"

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

מאמר חריג שהתפרסם באחד האתרים הרשמיים של משמרות המהפכה מדבר על היום שבו תשיג איראן נשק גרעיני. ככל הידוע, זו הפעם הראשונה שמאמר רשמי במדינה מצביע על כך שלמשטר האיסלאמי שאיפות צבאיות בתחום הגרעין.

המאמר פורסם ב-24 באפריל באתר גרדאב של זרוע לוחמת הסייבר של משמרות המהפכה. קיומו נעלם עד כה מעיני התקשורת הבינלאומית, עד שנחשף אתמול בבלוג של עיתונאי הגרדיאן ג'וליאן בורגר.

המאמר מתאר את היום שבו תפוצץ איראן מתקן גרעין בניסוי תת-קרקעי במדבר במרכז המדינה. מחבר המאמר מתאר את האווירה ביום שאחרי הניסוי ומגדיר את היום הזה "יום טוב". לאחר מכן הוא מעריך מה יהיו כותרות כלי התקשורת בעולם. "פיצוץ גרעיני באיראן, הלם וייאוש בתל אביב" תהיה הכותרת בוושינגטון פוסט.

סוגיית הנשק הגרעיני היא טאבו באיראן מאחר שהעמדה הרשמית של המשטר היא שתוכנית הגרעין הלאומית מיועדת לצרכים אזרחיים בלבד. עמדה זו נשמעת כמעט כל שבוע מפי כל בכירי ההנהגה האיראנית, בהם המנהיג העליון עלי חמינאי והנשיא מחמוד אחמדינג'אד.

מומחים לענייני איראן הוכו בתדהמה מהמאמר החדש והם מתקשים להסבירו. יש המייחסים זאת לעובדה כי מדובר באתר של זרוע לוחמת הרשת של משמרות המהפכה, שספגה מהלומה קשה בשנה האחרונה עקב פגיעת התולעת סטוקסנט באתרי הגרעין במדינה. לפי אותה הערכה, מנסה הזרוע להעלות את המורל של אנשיה על רקע הכישלון.

אפשרות נוספת היא כי מישהו באיראן ניצל את מאבק הכוחות בין המנהיג העליון חמינאי לנשיא אחמדינג'אד כדי לפרסם מאמר בנושא שהס מלדבר עליו. אפשרות אחרת היא כי מדובר בבלון ניסוי מתוכנן מראש, שתכליתו להכין את דעת הקהל האיראנית ליום שבו יכריז המשטר כי פיתח נשק גרעיני, ולבדוק כיצד יגיב על כך העולם. עם זאת, מרבית המומחים תמימי דעים כי יש להתייחס למאמר בזהירות רבה ולא להסיק ממנו מסקנות על שינוי הקו הרשמי של איראן.

בתוך כך, יצאו אמש חמש חברות מועצת הביטחון, בהן סין ורוסיה, בקריאה נוספת לאיראן לשתף פעולה עם הקהילה הבינלאומית. המסר בא בעקבות מכתב חדש של מזכ"ל סבא"א, המזהיר מפני "מימדים צבאיים" בתוכנית הגרעין של איראן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ