מסע לילי לגבול הטורקי: 23 פליטים סורים באמבולנס נטוש

גם הלילה חצו את הגבול מסוריה לטורקיה פליטים שנמלטו מג'יסר אל-שוג'ור. "חלק מהצבא ירה על חלק אחר שלא היה מוכן לירות על אזרחים", סיפר אחד מהם ל"הארץ"

אנשיל פפר
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
רויטרס

זרם הפליטים הנמלטים מהעיר ג'יסר אל-שוג'ור לגבול טורקיה המשיך גם הלילה (ראשון) ואיתו תיאורים נוספים על המתחולל בעיר בימים האחרונים. "אי אפשר היה להבין מי נגד מי", סיפר ל"הארץ" מוחמד חשנאווי שהגיע לגבול באמבולנס שננטש על ידי שירותי הבריאות בעיר.

חשנאווי, סטודנט מג'יסר אל-שוג'ור סיפר שהוא נהג באמבולנס הנטוש, ובתוכו הצטופפו 22 פליטים שנסעו עמו, חסרי כל, לאזור גבול. הם הגיעו למעבר ליד העיירה אל-חסמיה ומשם לקחו אותם השוטרים הטורקים למחנה הפליטים החדש שהוקם הלילה ובו מאות אוהלים, שחלקם כבר התמלאו.

ילדים שנמלטו מסוריה. הפליטים הגיעו חסרי כל לגבול. תצלום: אי-אף-פי

דבריו של חשנאווי ולפיהם בימים האחרונים "חלק מהצבא ירה על חלק אחר מהצבא שלא היה מוכן לירות על אזרחים", מהווים עדות נוספת לטענה כי 120 החיילים והשוטרים שנהרגו לטענת המשטר, הוצאו להורג בשל סירובם לירות במפגינים נגד הנשיא בשאר אל-אסד.

הרג השוטרים והחיילים, שלטענת ממשלת סוריה נגרם מאש של "כנופיות חמושות", החל כשמשטרת הביטחון ופעילי מפלגת הבעת' הביאו לעיר שני אוטובוסים עם תומכי המשטר מצוידים בתמונות הנשיא בשאר אל-אסד וקראו לתושבים להצטרף לתהלוכה בשבח המנהיג, כך סיפר אתמול ל"הארץ" פליט שהסכים להזדהות בשמו הפרטי בלבד - מוסא.

כוחות הביטחון הסורים ממשיכים לערוך ביומיים האחרונים פשיטות אלימות גם על כפרים בקרבת הגבול הטורקי במסגרת המבצע הגדול ג'יסר א-שוג'ור. סילמניה מוחמד מיגדן, תושב הכפר שנמלט הלילה לתוך שטח טורקיה, סיפר כי אתמול בשעה חמש בבוקר הגיעו כוחות הצבא ואנשי הביטחון בלבוש אזרחי והקיפו את הכפר. עוד בטרם הגעתם ברחו כ-300 איש, מרבית תושבי הכפר אולם הם ירו בזקנים שלא היו מסוגלים לעזוב והרגו לפחות אדם אחד בן 70. "אחר כך הם ירו בכל הכבשים והפרות שלנו", סיפר.

מחנה פליטים בטורקיה. בלילה נפתח מחנה חדש. תצלום: אי-אף-פי

לפי הדיווחים מאזור ג'יסר אל שוג'ור, כמעט כל 41 אלף תושבים מהעיר ומכפרים סמוכים ברחו מבתיהם אל עבר הגבול הטורקי, אך עוד לא ברור כמה מביניהם הצליחו לחצות אל הצד הטורקי וכמה עדיין מסתתרים באזור ההררי בקרבת הגבול. השלטונות בטורקיה מפרסמים מספרים סותרים לגבי מספר הפליטים שכבר חצו את הגבול.

הבוקר המשיכו כוחות הביטחון הסוריים במתקפה על העיר. הטלוויזיה הסורית דיווחה על חילופי אש כבדים בין כוחות הביטחון לבין "כנופיות חמושים".

אזרחים סיפרו כי תושבים רבים נפגעו מירי טנקים ומסוקי קרב. האזרחים סיפרו כי הכוחות שתחת פיקודו של מהאר אסד, אחיו של הנשיא הסורי בשאר, הסתערו על העיר מדרום כאשר הם פועלים באסטרטגיה דומה לזו שהפעילו בערים נוספות במדינה.

"הם משתמשים בלמעלה מ-150 טנקים וכלי רכב משוריינים. ג'יסר אל-שוג'ור היא מקום קטן, כך שאפילו אין מקום להחנות את כל כלי הרכב", אמר אזרח העיר. "ההפצצות נמשכות ללא הפסקה. שני מסוקים מרחפים מעל העיר ויורים בצרורות".

במקביל דיווח היום העיתון אל-חיאת כי מצרים מנסה לתאם ביקור של שליח מערבי בסוריה. שר החוץ של מצרים, נביל אל-ערבי אמר לעיתון כי מצרים עובדת "מאחורי הקלעים" במאמץ למנוע החלטה נגד סוריה במועצת הביטחון.

אל-ערבי אמר עוד כי הוא מקווה שסוריה רצינית בכוונותיה לבצע רפורמות ודחק בממשלה להתחיל וליישמם מיידית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ