ז'אק שיראק תוקף בספר את ניקולא סרקוזי ומביע תמיכה במועמד השמאל

נשיא צרפת לשעבר יוצא נגד מחליפו

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל גרינפטר

פרנסואה הולנד, שיתמודד ככל הנראה מטעם הסוציאליסטים בבחירות לנשיאות צרפת ב-2012, זכה שלשום לתמיכה מכיוון בלתי צפוי. ז'אק שיראק, נשיא צרפת לשעבר וממשיך דרכו של שארל דה-גול, הצהיר כי בבחירות לנשיאות הוא "מתכוון להצביע לפרנסואה הולנד".

הדברים נאמרו כששני האישים השתתפו בטקס פתיחת תערוכת אמנות סינית במוזיאון ז'אק שיראק במחוז קורז. לפי הז'ורנאל דו דימאנש, שיראק חייך כשאמר להולנד "אצביע לך, אבל אם אלן ז'ופה (שר החוץ של צרפת) יתמודד, אצביע לו, כי אני מאוד מחבב אותו". על אף ניסיונותיהם הנואשים של עוזרי שיראק להשתיקו, הוא התעקש לחזור שוב על הדברים - הפעם מול מצלמות הטלוויזיה.

פרנסואה הולנד ניסה להחזיר את הדברים לפרופורציות הנכונות: "זו היתה בדיחה. הוא סתם מנסה להרגיז את ידידיו, ובאמת שלא צריך להתייחס לדברים כאל הצהרה רשמית".

ואולם, גם בספר הזיכרונות שכתב, הרעיף שיראק שבחים ללא הרף על מזכ"ל המפלגה הסוציאליסטית לשעבר. הוא הזכיר את ההצבעה בנושא כיסויי הפנים והראש של המוסלמיות, והגדיר את התנהלותו של הולנד כזו של "מדינאי אמיתי".

סרקוזי ושיראק

לעומת זאת, נראה שהמועמד בפריימריז הסוציאליסטי אינו מעוניין באהבה רבה וחונקת מדי. "איני רוצה להגזים בחשיבות המחמאה", אמר הולנד, שהוסיף: "לא ראיתי בדבריו של הנשיא לשעבר מלות עידוד, אלא פשוט עדות לאירוע מסוים".

יום לאחר פרסום הצהרתו של שיראק, יצא הנשיא לשעבר בהודעה שבה הביע צער על הפרשנות השגויה שניתנה לדבריו. "זה היה הומור קורזי, התבדחות בין שני רפובליקנים שמכירים זה את זה שנים רבות. צר לי שאנשים הבינו את הדברים לא נכון", אמר שיראק.

לדעת גורמים במפלגה הסוציאליסטית, מחמאותיו ושבחיו של שיראק נועדו בעיקר לפגוע בנשיא המכהן, ניקולא סרקוזי, ולאו דווקא כדי לצדד בהולנד. ואכן, בספרו "ימי הנשיאות", שיראה אור בימים הקרובים, מבהיר הנשיא לשעבר בצורה חדה ובהירה מהי דעתו על מי שבעבר צעד לצדו בימין הפוליטי.

לפי הספר, השניים אינם חולקים "חזון צרפתי משותף". לטענת שיראק, במקום לאחד את הצרפתים, סרקוזי "מציב אותם אלה מול אלה ומפלג אותם לקטגוריות מנוגדות", כך לפחות לפי תקשורת הצרפתית. שיראק מצדיע ל"אנרגיה האינסופית ולכישורי התקשורת" של סרקוזי, אולם במקביל מתייג אותו כ"עצבני, קצר רוח, אמריקאי מדי ולא נאמן", ומציין כי בגלל התכונה האחרונה לא מינה אותו לראש ממשלה בתקופת שלטונו כנשיא.

בספר לא מזכיר שיראק את תקופת נשיאותו של סרקוזי, אך ממטיר שבחים על מי שככל הנראה יתמודד מולו ב-2012 - פרנסואה הולנד - המתנהל לדעתו כ"ראש מדינה אמיתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"