בלגיה: שנה ללא ממשלה והפתרון עוד רחוק

הסכסוך בין הפלמים לוולונים משפיע אפילו על המוזיקה ברכבת התחתית

גרדיאן
לאו סנדרוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
לאו סנדרוביץ'

בריסל. מאז הבחירות לפני שנה, מנהלת את בלגיה ממשלת מעבר. בברים ובבוטיקים הסמוכים לגרנד פלאס, הכיכר הגותית בלב בריסל, יכולים תיירים ותושבים מקומיים ללגום להנאתם בירה, לטעום טוגנים ושוקולד. הם גם יכולים ליהנות מהגופרה הבלגית הידועה, ופל המסמל היום את מצבה הפוליטי העכשווי של המדינה השסועה, המתפקדת בלי ממשלה כבר שנה בדיוק. זאת, משום שלמרות השיחות המתקיימות בין המפלגות הרבות מאז הבחירות ב-13 ביוני 2010, ראשי המחנות הפוליטיים לא קרובים עדיין להרכבת קואליציה.

המבוי הסתום בזירה הפוליטית בבלגיה הוא תוצאה של הקרע המתרחב בין הקהילה דוברת הצרפתית לזו שדוברת פלמית, שאינן מתערבבות כמעט זו בזו, ושכל אחת מהן מסרבת בעקשנות גוברת ללמוד את שפתה של האחרת. בבחירות לפני שנה, המחנה הגדול ביותר שעלה בהן היה המחנה הלאומני שזכה ל-17% מהקולות. מנהיגת המחנה היא מפלגת VA-N, מפלגה פלמית לאומנית שנוסדה לפני עשר שנים, ודורשת עצמאות לפלנדריה. למרות נימתה הלוחמנית, מנהיגה בארט דה וובר שותף פעיל בשיחות להרכבת קואליציה עם שבע מפלגות. אבל רבים חושדים, ולא רק בחוגים דוברי צרפתית, שהוא משתתף בשיחות כדי לחבל בהן בשיטתיות, ולקדם את מטרותיו הפוליטיות.

העימותים על השפה נוגעים כמעט בכל תחום, עד כדי כך שתושביה לא מסוגלים להסכים אפילו איזו מוזיקה יש להשמיע ברכבת התחתית בבריסל. תלונות על העדפה לכאורה של הזמר הבלגי ז'אק ברל, ששר בצרפתית, ושל זמרים צרפתים אחרים, אילצו בחודש שעבר את רשות התחבורה להגביל את רשימת השירים המושמעים ברכבת לאנגלית, ספרדית ואיטלקית.

בבלגיה יש האומרים ש-180 שנות היסטוריה, שהתבססו על ברית מאולצת בין דוברי צרפתית לדוברי פלמית, פירושן שלמדינה אין תודעה לאומית הדרושה ללכד את הציבור. "יש לנו דמוקרטיה משונה, המועדת לעימותים", אומר קארל דבוס, מרצה למדע המדינה באוניברסיטה של גנט. "אם אין לך זהות לאומית, הכול מוגדר כ'הם' ו'אנחנו', אין בעיות בלגיות, רק בעיות צרפתיות ופלמיות".

בכל זאת, סכסוכים כאלה נראים זניחים בעיני רוב הבלגים. הודות למבנה בירוקרטי מתפקד, הזבל במדינה מפונה מדי יום, האוטובוסים יוצאים בזמן, וגם המסים משולמים באופן סדיר, בין היתר משום שחלק מהסמכויות כבר הועברו לממשלות מחוז ולקהילות. הן המטפלות בענייני יום-יום כתחבורה, סביבה ומיזמים כלכליים מקומיים.

גם במישור הפדרלי, ממשלת המעבר של ראש הממשלה היוצא איב לטרם ממשיכה לשלוט בעניינים, והמדינה מתאוששת יפה מהמשבר הכלכלי. אמון ציבור הצרכנים בבלגיה עלה לרמתו הגבוהה מאז 2007, ובחודש שעבר פרסמה הממשלה צפי לצמיחה של 2.2% בשנת 2012, הרבה מעל הממוצע בשאר מדינות גוש האירו, 1.7%.

"אפשר לומר שבלגיה המציאה שיטת ממשל חדשה", אומר דייב סינדה, מרצה למדע המדינה באוניברסיטת פרי בבריסל. "המדינה אינה יישות בלתי מתפקדת, כפי שרבים בפלנדריה טוענים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ