תקועים בכיכר

שלושה חודשים לפני הבחירות לפרלמנט במצרים עדיין קשה לראות את המבנה הפוליטי הצפוי של המדינה, והוויכוח העז בין הפלגים על אופיה מאיים על הישגי המהפכה

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

"אנחנו עוברים מדיקטטורת המפלגה הלאומית (מפלגת השלטון בתקופת מובארק) שלא מנעה את כניסתם של האחים המוסלמים לפוליטיקה, לדיקטטורת המהפכה, שמבקשת לשלול מאזרחים מצריים את זכויותיהם הפוליטיות, בתירוץ שנמנו עם חברי המפלגה הלאומית. הם שוכחים שרוב בני העם המצרי היו חברים במפלגה הזאת, מרצון או שלא מרצון".

כשהוא כותב "הם" מתכוון אבו דועאא, גולש אלמוני באתר "אל-מסרי אל-יום", למשתתפי כינוסי "ההסכמה הלאומית", נציגיהם של תנועות וזרמים, אינטלקטואלים ופוליטיקאים, שמנהלים מאז סוף מאי דיאלוג עם המועצה הצבאית העליונה במצרים על עיצוב עתידה הפוליטי של מצרים.

הכינוסים מתנהלים במבנה של ועדות, שכל אחת מהן עוסקת בתחום ספציפי. את זעמו של אבו דועאא עוררה החלטתה של ועדת הבחירות לאסור על פוליטיקאים, מנהיגים ואנשי מפתח שכיהנו במפלגה הלאומית שפורקה, לעסוק בפוליטיקה במשך חמש שנים. ההחלטה דורשת גם לאסור על הנהגות "מפלגות הקש" שהקים השלטון לעסוק בפוליטיקה, ולפטר לאלתר כל חבר פרלמנט שבית המשפט קבע כי בחירתו בזיוף מקורה.

הד"ר האשם רביע, שעומד בראש ועדת הבחירות במסגרת הכינוסים, דיווח שהוועדה הכינה כבר רשימה של 2,970 פעילים שיש לאסור עליהם לעסוק בפוליטיקה, וכי הוועדה מתכוונת להפיץ את הרשימה בין תנועות המחאה והמפלגות הרשומות, כדי שיוכלו למנוע את בחירתם או כדי שיפעלו נגדם אם יחליטו להתמודד בבחירות.

"יותר קל לנו להחליט מה לא מאשר מה כן", אמר ל"הארץ" פעיל בתנועת "ה-6 באפריל", התנועה שאירגנה את ההפגנות הגדולות בינואר, ואשר החליטה - כפי שהחליטה גם תנועת האחים המוסלמים - שלא להשתתף בכינוסי ההסכמה הלאומית.

"האם כבר הסכמנו על אופיה של החוקה? האם המדינה תמשיך להיות מוגדרת כמדינה שבה ההלכה המוסלמית היא מקור הסמכות לחקיקה? האם מטרתנו היא חיסול חשבונות או כינון מדינה חדשה?" תמה אותו פעיל, מהנדס תוכנה בן 42; "אנחנו מעניקים בינתיים לצבא את הסמכות לקבוע את עתידה של מצרים, והוא עלול לגנוב לנו את המהפכה".

הדובר, שסיפר גם על מחלוקת פנימית בתוך תנועת "ה-6 באפריל" באשר להשתתפות בכינוס ההסכמה הלאומית, איננו חריג בעמדותיו. בשבוע שעבר הזהיר ד"ר אל-סייד אל-בדווי, יו"ר מפלגת אל-וופד, ששימשה כאופוזיציה סמלית וחסרת השפעה בימי מובארק, כי "המהפכה עדיין לא השיגה את מטרותיה, לבד מהפלת הנשיא הקודם והעמדה לדין של שרי ממשלתו ואחראים אחרים למצבה של מצרים. את השאיפה לנקום במשטר הישן יש להשאיר לבתי המשפט".

אל-בדווי מציע שהצבא ימשיך לנהל את ענייניה של מצרים לפחות עוד שנתיים, כדי שמועמדים ראויים לכהונת הנשיא יוכלו להציג את עצמם ולרכוש את אמון הציבור, אבל מודה שהנהגת הצבא מתנגדת לכך, שכן היא רוצה להיפטר בהקדם האפשרי מעול ניהולה הישיר של המדינה. אם לא תהיה דחייה, הבחירות לנשיאות אמורות להתקיים בדצמבר, ועדיין קשה להצביע על מועמד מוביל שיוכל לגרוף את מרב הקולות.

אל-בדווי מודאג במיוחד מ"הרוח המהפכנית" שעדיין שולטת ברחובות מצרים, ואשר מתירה לפורעי חוק ובריונים לפעול ללא עונש. אחד המקרים מעוררי האימה התרחש בשבוע שעבר, כאשר מריאן עבדו, עיתונאית של תחנת הטלוויזיה הקופטית CTV שבאה לראיין מפגינים בכיכר תחריר, הותקפה בידי קבוצת בריונים שקראו לעברה "ישראלית, ישראלית", קרעו את בגדיה ולדברי כמה מן הנוכחים אף ניסו לאנוס אותה.

דווקא שוטר אמיץ החליט לעשות מעשה ולירות באוויר כדי לפזר את התוקפים. מעשהו של השוטר, שזכה לתודה פומבית מראש הממשלה, עיסאם שרף, הוא יוצא דופן. השוטרים חוששים בדרך כלל להתעמת עם מפגינים או עם מפירי חוק בכלל. עדים לאירוע סיפרו כיצד עמיתיו של השוטר ניסו לפזר את התוקפים, אבל חלקם נמלטו בעצמם כאשר הבריונים החלו לתקוף גם אותם.

במרחק כמה רחובות מהכיכר, באולם הכנסים הענקי של המלון ההיסטורי "שפרד", שבו נהג הסופר וחתן פרס נובל נגיב מחפוז להיפגש עם ידידיו ומעריציו, התבררה עוד מחלוקת פוליטית. נציגי ארבע מפלגות חדשות בהקמה, שעדיין לא זכו ברישיון כחוק, התגוששו לעיני קהל צופים גדול בסגנון שנהוג באירופה או בארה"ב. כל נציג היה צריך להציג במשך חמש דקות את מצע מפלגתו, ואחר כך להדוף את שאלות יריביו ולענות על שאלות נוספות מן הקהל. מדובר באישים ידועים ובעלי השפעה, בעיקר מקרב האליטות הקהיריות, כמו איש העסקים נגיב סאוויריס, האינטלקטואל אוסאמה אל-רזאלי חרב, ד"ר מוסטפה אל-נג'אר, מתאם מסע הבחירות של מוחמד אל-בראדעי, ואחרים.

כולם הסכימו כמובן שצריך לדאוג לשגשוגה של מצרים, לדמוקרטיה ולעקירת השחיתות. אבל כשנשאלו על הפרטים, התברר שההסכמה רחוקה מאוד מהם. יש מי שחרד מהאחים המוסלמים, שבעצמם הקימו שתי מפלגות, יש מי מבקש לדחות את הבחירות לנשיאות ואפילו לפרלמנט, וישנן גם מחלוקות עמוקות בשאלת אופיה של המדינה, במיוחד על רקע חששם של הקופטים מפני ניצחון גדול של האחים המוסלמים. שלושה חודשים לפני הבחירות לפרלמנט מצרים עדיין תקועה בכיכר תחריר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ