אחרי יום של עימותים, רה"מ היווני מרכיב ממשלה חדשה

המשבר הכלכלי במדינה מטלטל את שווקי העולם, והפיל אתמול גם את הממשלה. ברחבי אתונה מחו עשרות אלפים על צעדי הצנע

ניו יורק טיימס
רייצ'ל דונדיו, ניקי קיטסנטוניס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
רייצ'ל דונדיו, ניקי קיטסנטוניס

עשרות אלפי יוונים השתתפו אתמול בהפגנות סוערות במחאה על צעדי הצנע. צעירים רעולי פנים השליכו בקבוקי תבערה על משרד האוצר וניפצו חלונות של חנויות ומלונות יוקרה.

ההתפתחויות באתונה, והמחלוקת החריפה בין נציגיהן של המדינות החברות בגוש היורו באשר לדרך לפתרון משבר החובות של יוון, גרמו אתמול לירידות חדות בשווקים בעולם.

בתום היום הסוער הודיע ראש הממשלה יורגוס פפנדריאו כי ירכיב היום ממשלה חדשה. לפני הודעתו של פפנדריאו, שנמסרה בנאום לאומה, דווח כי ראש הממשלה היווני הציע להתפטר.

זאת כדי שהמפלגה הסוציאליסטית בראשותו תוכל להרכיב ממשלה עם מחנה המרכז-ימין. בכיר בלשכת פפנדריאו אמר כי הצעת ההתפטרות תקפה רק אם תתגבש הסכמה בין המפלגות.

לפי הבכיר, ראש הממשלה אמר למנהיג המפלגה העיקרית באופוזיציה, אנטוניס סמרס, כי הצעתו תקפה "אם כל המפלגות הפוליטיות יגבשו הסכמה על מטרות פוליטיות ספציפיות, כולל אישור כל הרפורמות הפוליטיות העיקריות שהמדינה זקוקה להן". הוא הוסיף שפפנדריאו אמר לסמרס, כי אם לא יושג הסכם כזה הוא יישאר בתפקידו כראש ממשלה. "העניין הוא לא אני, השאלה היא איך אנחנו יכולים להציל את המדינה", ציטט הבכיר מדברי ראש הממשלה. סמרס מתנגד לקיצוצים בתקציב וקורא לרפורמה אחרת, שעיקרה הורדת מסים ושינוי תנאי ההסכם בין יוון למלווים הזרים שלה.

אתמול צעדו עשרות אלפים לכיוון הפרלמנט, בשעה שהתקיים בו דיון על סבב שני של קיצוצים חדים בהוצאות הממשלתיות. יוון חייבת לאשר את הקיצוצים כדי להבטיח קבלת מימון מקרן המטבע הבינלאומית ומהאיחוד האירופי. הצעדים מעוררים התנגדות רבה בציבור ביוון, שכבר מתמודד עם קיצוצים עמוקים במשכורות ובקצבאות הפנסיה. שוטרים התעמתו עם מפגינים אלימים בכיכר סינטגמה באתונה, וברחבי העיר נופצו חנויות של מלונות יוקרה וחנויות. לפחות 11 בני אדם נפצעו ויותר מ-20 נעצרו בהפגנות.

הפגנות אלימות הן תופעה נפוצה ביוון זה שנים, עוד לפני פרוץ המשבר הכלכלי הנוכחי. אולם במה שיכול ללמד על עומק הזעם, זה שלושה שבועות מתכנסים מדי יום בכיכר מפגינים לא אלימים שחלקם לנים באוהלים, במחאה על צעדי הצנע. "בשנה שעברה אמרנו, טוב, הם יקצצו את המשכורות שלנו ואת קצבאות הפנסיה, ונראה מה יקרה", אמרה אחת המפגינות, "אבל שום דבר לא הושג ועכשיו חזרנו לנקודת ההתחלה".

שסע עמוק מפריד בין מומחים למדיניות, שרובם סבורים כי המדינה נוקטת את הצעדים הנכונים כדי להשתקם, לבין רוב היוונים, החשים שהם סובלים שלא בצדק עקב טעויות הממשלה. מתנגדי הצעדים המוצעים מאשימים את הממשלה שהיא מטילה על אזרחי יוון קיצוצים לא פופולריים במשכורות ובקצבאות הפנסיה, ובה בעת לא מתמודדת בצורה הולמת עם העלמות מס הרווחות ביוון, ופוחדת להתעמת עם איגודי העובדים החזקים, שהם אחד מבסיסי הכוח של המפלגה הסוציאליסטית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ