נוסף למשבר הכלכלי, תושבי אתונה מפחדים לצאת לרחובות בגלל הפשיעה

הזעם מופנה לעבר המהגרים המציפים את בירת יוון

ניקי קיצאנטוניס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניקי קיצאנטוניס

ניו יורק טיימס

אתונה. שעה שממשלת יוון נאבקת להציל את כלכלת המדינה מהתמוטטות, משבר חדש מתפתח בבירה אתונה. עלייה חדה בפשיעה האלימה מעוררת זעם בקרב תושבי העיר המדוכדכים עקב הבעיות הכלכליות. בעבר היתה אתונה ידועה כאחת מהבירות הבטוחות באירופה, אולם המצב השתנה. סכינים ונשק חם משמשים כיום לביצוע מעשי שוד בדוכנים, ברחובות ובחנויות תכשיטים.

על פי סטטיסטיקת משטרה מ-2010, מספר מקרי השוד ברחובות גדל פי שניים בהשוואה ל-2009. שוד נהגי מוניות גדל פי ארבעה ומספר מקרי הרצח תפח ב-50%. מספרים אלה מצביעים על מצב חמור, בהשוואה למצב בערים אחרות ביוון, שם העלייה בפשיעה נמדדת במספרים חד-ספרתיים. "הפשיעה לא רק גברה, אלא הפכה גם מורכבת ואלימה יותר. במיוחד בתחום הפשע המאורגן", אמר תנאסיס קוקאלקיס, דובר משטרתי.

רבים תולים את העלייה בפשיעה בייאושם של המכורים לסמים. אלפי מכורים ממתינים לגמילה ושיקום במוסדות ציבוריים. אחרים מאשימים את המספר הגדל והולך של מהגרים חסרי אשרות המתמקמים באתונה. רבים ממהגרים אלה מגיעים לבירה אחרי שחצו את יוון היבשתית מטורקיה, או הגיעו בסירות לאיי יוון.

אולם, מאחורי רוב מעשי הפשע עומדים יוונים או מהגרים מארצות הבלקן כאלבניה ובולגריה, שלדברי גורמים במשטרה מנצלים את המהגרים העניים מאפריקה ומאסיה למעשים פליליים. ניסיון לפעול נגד הפשע המאורגן הסתיים בחודשים האחרונים בקרבות ירי. שני שוטרים נהרגו בתקרית שהיתה במארס, ואחדים נפצעו.

הפשיעה הפכה מחצית מלבה של אתונה לאזור שלא כדאי להיכנס אליו. אתרי התיירות לא נפגעו, אולם הסמטאות והכיכרות שמעבר לכיכר אומוניה הפכו מקלט לסוחרי סמים ומין ולזירת מאבקים חמושים בין אנשי כנופיות.

תושבים ובעלי עסקים שיכלו להרשות לעצמם, נטשו את האזור. האחרים, נשארו. יואנה קאטסלי, בת 58, מפעילה קיוסק במרכז העיר, ונשדדה פעמים אחדות, לדבריה בידי מסוממים ומהגרים. את תכשיטיה החליטה להשאיר בבית לאחר שבעלת קיוסק אחר בסביבה נרצחה בפברואר. "לא פלא שהלקוחות לא באים", אמרה והוסיפה כי ניסיונותיה למצוא מקום עבודה אחר לא צלחו.

זעם הציבור פרץ לאחר שב-10 במאי נדקר גבר בן 44 למוות כשהיה בדרכו לבקר את אשתו היולדת. הרוצחים גנבו את המצלמה שבה התכונן לצלם את הלידה. השמועות שלפיהן הרוצחים היו מהגרים הובילו לרצח צעיר בנגלדשי. שני מהגרים אפגנים הואשמו ברצח האב הצעיר, אולם רוצחי הבנגלדשי טרם נתפסו. הפגנת המונים במחאה על רצח האב היווני הפכה לזירה עליה השתלטו אנשי הימין הקיצוני שרדפו אחר מהגרים והכו אותם באלות.

לאחר שני מקרי הרצח הורה ראש הממשלה ג'ורג' פפאנדריאו לפעול נגד הפשיעה, ואמר כי "אתונה תשקע אם תיכנע לאלימות". ראש עיריית אתונה מצדו אמר כי המצב יצא מכלל שליטה. "המשבר הכלכלי יחד עם הפשיעה החמורה הופכים את התמוטטותה של העיר לאפשרות ברורה", אמר ראש העירייה.

יאניס פאנוסיס, מרצה לקרימינולוגיה באוניברסיטת אתונה אומר כי אי אפשר להאשים את הסמים או המהגרים בעלייה בפשיעה. לדבריו, "אם הפשע המאורגן יחוסל, השקר ייחשף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ