עשרות צעירים מצרים נחקרו על קשריהם עם החשוד בריגול גרפל

התביעה הכחישה דיווחים על כוונתה להעמידו לדין בקרוב

גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
ג'קי חורי

התביעה הכללית במצרים הכחישה אתמול שהיא מתכוונת להעמיד לדין את אילן גרפל, הצעיר האמריקאי-ישראלי שנחשד בריגול לטובת ישראל. לראשונה מאז נעצר גרפל לפני כשבוע פרסם נציג התביעה, הישאם בדווי, הכחשה גורפת לדיווחים שהתפרסמו המתבססים לכאורה על הדלפות מהחקירה.

בדווי מסר לעיתון האלקטרוני"היום השביעי" כי "כל מה שפורסם בעיתון אל-אהראם הבוקר (חמישי) שגוי מיסודו". אל-אהראם דיווח גם כי גרפל ביקש לפני הגעתו למצרים אשרת כניסה משגרירות מצרים בתל אביב, בה הצהיר כי הוא מוסלמי.

הדיווח התבסס על הדלפות-לכאורה מחדר החקירות, שלפיהן גרפל שלח מסרים רבים למוסד הישראלי. הוא נהג לכתוב דוא"ל מבתי קפה בקהיר כדי לטשטש את עקבותיו, במקביל לניסיונותיו לאסוף מידע על הסכם הפיוס הפלסטיני ועל התגובות במצרים להנהגה החדשה.

לפי הדיווח, גרפל השתתף במפגשים וכנסים שקיימו המפלגות והתנועות הפוליטיות השונות במצרים - החל מהליברליים ועד לזרמים האיסלאמיים. הוא עקב אחרי המודיעין הצבאי וניסה להסית את הצעירים נגד המועצה הצבאית העליונה, שנחשבת למועצה השולטת המהפכה.

עוד דווח כי גרפל בדק את יחסי הכוחות בין התנועות הפוליטיות, ובחן מה עלול לקרות אם תנועת "האחים המוסלמים" תשלוט ברחוב ותזכה בבחירות. לדברי העיתון, גרפל דאג לאסוף מידע באופן יום-יומי הודות לפגישותיו התכופות עם אנשים ברחוב.

העיתון "אל-מסרי אל-יום" דיווח כי עשרות צעירים המכונים "צעירי המהפכה" כבר התייצבו ביומיים האחרונים במשרדו של התובע הכללי כדי למסור את עדותם על "המרגל הישראלי". על פי הדיווח, חלקם זיהו אותו בתמונות שפורסמו בתקשורת והתברר להם שנפגשו אתו כמה פעמים. חלק מהצעירים קראו באמצעות הפייסבוק לצעירים אחרים לבוא למשרדי התובע הכללי ולמסור מידע על גפרל.

כלי התקשורת במצרים דיווחו אתמול גם כי נציגים מטעם שגרירות ישראל, בהם השגריר, קיימו פגישות עם בכירים במשרד החוץ ובתביעה הכללית בקהיר - ומסרו להם מסמכים שיכולים לסייע לגרפל בחקירה. שר החוץ המצרי נביל אל-ערבי, סירב להיפגש עם הנציגים הישראלים והפנה אותם לדרג ביניים.

חבריו וקרוביו של גרפל הביעו אתמול דאגה מההתפתחויות בעניינו. "אנחנו עוברים תקופה מורכבת ומנסים להבין מה הדרך הטובה ביותר לעזור לאילן. אנחנו מתפללים שאמריקה תעזור, אבל מה שמפחיד אותנו זה שהוא יישכח. כרגע זה עוד סקסי ובכותרות, אבל ברגע שכולם יעברו לדרמה הבאה אנחנו חוששים שאף אחד לא יזכור אותו", אומר ג'וש קאהן, חברו של גרפל. קאהן נמצא בקשר עם משפחתו של גרפל ומספר שאתמול קיבל הודעת טקסט מאמו של אילן, איירין, בה הודתה לכל החברים על התמיכה.

"יש אצלנו הרבה בלבול", אמר קאהן. "אנחנו בודקים את החדשות וזה מקור המידע העיקרי שלנו, אבל הבוקר קראתי את הדיווחים וזה לא הגיוני בכלל הדיבורים על כך שהוא אמר שהוא מוסלמי. זה נשמע כמו סיפור שהמודיעין המצרי מספר כדי לנסות למצוא הצדקות למעצר שלו, לאור העובדה שהוא לא מרגל".

ציקי אוד, שהיה מבין מארחיו של גרפל בזמן שהיה חייל בודד בישראל, טוען - כמו בני משפחתו של אילן - כי הוא לא מאמין לפרסומים המצריים ולתמונות בו גרפל נראה מפגין בקהיר. "אני לא מאמין למילה אחת ממה שהם אומרים. אפשר גם לשים את הפרצוף שלי על ראש של פרה, שעומדת וגואה, ואחר כך אני אצטרך להוכיח שזה לא אני", אמר.

לצד זאת הוא מספר שבימים האחרונים ביקשו הוא וחבריו ממספר בתי כנסת ומארגון חב"ד לערוך תפילות מיוחדות עבור אילן. "ביקשנו שיתפללו שהוא יינצל בקרוב ויצא משם, זה הכל. חוץ מזה אין הרבה מה לעשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ