נשיא אפגניסטאן: ארה"ב מנהלת שיחות שלום עם הטליבאן

קרזאי אישר לראשונה את הדיווחים כי ארה"ב ובעלות בריתה מנהלות מו"מ עם מורדי הטליבאן. שגרירות ארה"ב בקאבול סירבה להגיב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קאבול. נשיא אפגניסטאן חמיד קרזאי אישר אתמול לראשונה את הדיווחים כי ארה"ב ובעלות בריתה בנאט"ו מנהלות שיחות שלום עם מורדי הטליבאן במדינה. בשבועות האחרונים נשמעו דיווחים על מגעים בין האמריקאים לנציגי הטליבאן במטרה להתחיל במשא ומתן עם הטליבאן, כחלק מכוונתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לסגת מאפגניסטאן בשנים הקרובות.

"המגעים החלו עם האנשים האלה", אמר קרזאי במסיבת עיתונאים בהתייחסות לטליבאן. "בעזרת השם, שיחות השלום יימשכו. אולם הכוחות הזרים, ובעיקר אמריקה, ימשיכו את התהליך הזה". בכירים אמריקאים מעולם לא הודו רשמית במגעים, והטליבאן מכחיש אותם לחלוטין. בסוף מאי התפרסמו דיווחים כי בכירים אמריקאים נפגשו עם מקורב למנהיג הטליבאן מולה מוחמד עומאר.

שגרירות ארה"ב בקאבול סירבה להגיב לנאום. באחרונה אמר שר ההגנה האמריקאי רוברט גייטס כי ייתכנו שיחות פוליטיות עם הטליבאן עד סוף השנה, אם ההישגים הצבאיים של נאט"ו באפגניסטאן יתרחבו. זו היתה ההצהרה הקרובה ביותר של בכיר אמריקאי להודאה באפשרות של שיחות שלום.

שלשום החליטה מועצת הביטחון של האו"ם להפריד את רשימת אנשי הטליבאן עליהם מוטלות סנקציות מזו של רשימת אנשי אל-קאעדה. בכך מכירה מועצת הביטחון כי מדובר בארגונים נפרדים עם מטרות שונות. מטרת הצעד, לפי השגרירה האמריקאית באו"ם, סוזאן רייס, היא להבהיר לאנשי הטליבאן כי "יש עתיד בהיפרדות מאל-קאעדה, התנערות מאלימות וציות לחוקה האפגנית".

זמן קצר לאחר הודעת קרזאי, תקפו מורדי טליבאן תחנת משטרה סמוך לארמון הנשיא, והרגו תשעה בני אדם. התקיפה הנועזת בלב אזור בנייני הממשלה בקאבול הבליטה את הקשיים העומדים בדרך להשגת פתרון במשא ומתן למלחמה הנמשכת זה עשור.

שלושה גברים לבושים במדי צבא אפגניסטאן הסתערו על תחנת משטרה הסמוכה לארמון הנשיאות ופתחו באש, אמר עד ראייה. בהודעת משרד הפנים נאמר כי אחד התוקפים פוצץ חגורת נפץ שנשא על גופו ליד שער התחנה, בשעה שהאחרים פרצו פנימה והחלו לירות. הירי נפסק בשלוש אחר הצהריים, כשכוחות ביטחון הרגו את שני התוקפים האחרים. בתקיפה נהרגו שלושה שוטרים, סוכן מודיעין וחמישה אזרחים, כך הודיע משרד הפנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ