נשיא ארה"ב, ברק אובמה, צפוי להכריז היום על תוכנית הנסיגה מאפגניסטאן

אלפי חיילים ישובו כבר בחודש הבא

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

בנאום לאומה בשעות צפיית השיא, יכריז היום נשיא ארה"ב ברק אובמה על התוכנית להסגת הכוחות האמריקאיים מאפגניסטאן. לאחר עשור של מלחמה ובעקבות חיסולו של מנהיג אל-קאעדה אוסמה בן-לאדן בפקיסטאן, רוב האמריקאים מאמינים שאין סיבה להשאיר מאה אלף חיילים באפגניסטאן, והשבתם הביתה צפויה להתחיל ביולי.

הנשיא אובמה צפוי להציג היום לוח זמנים לשלב הראשון בנסיגה של כ-33,000 חיילים עד סוף 2012. קבוצה ראשונה של כ-5,000 חיילים צפויה לחזור הביתה כבר בחודש הבא.

כמפקד העליון של הצבא האמריקאי, בפני אובמה עומדות שתי משימות בנאום: להסביר את הסיבה להימצאות החיילים האמריקאים באפגניסטאן, והחלק הקשה יותר - להוכיח שהאסטרטגיה שלו עבדה. הרעיון היה לרסק את הגרעין הקשה של הטליבאן, ולמצוא פתרון פוליטי עם הנציגים המתונים יותר של התנועה. אך שיחות הפיוס שהחלו לא הביאו בינתיים לפריצת דרך, ונציגי מערכת הביטחון המליצו לנשיא לשמור בינתיים על נוכחות צבאית מוגברת באפגניסטאן.

שר ההגנה רוברט גייטס אמר אתמול כי אובמה יצטרך להתחשב בגורמים הקשורים למדיניות הפנים של ארה"ב ובחוסר הפופולריות הגוברת של המלחמה בקונגרס ובציבור האמריקאי, ולא רק בתנאים בשטח באפגניסטאן עצמה.

בשבוע שעבר, 27 סנאטורים משתי המפלגות שלחו לאובמה מכתב ובו קראו לצמצם את הכוחות באפגניסטאן ולשנות אסטרטגיה. "בהתחשב בהישגים שלנו, זה הזמן הנכון להתחיל לצמצם את הנוכחות הצבאית בצורה משמעותית", נאמר במכתב. "העלויות של המשך המלחמה עולות על הרווחים".

לקראת בחירות 2012 אובמה מן הסתם היה מעדיף לשים את המלחמה מאחוריו, אך ההנחה הרווחת היא שהחיילים יצטרכו להישאר שם לפחות בשביל לאמן את הכוחות האפגניים ולהתמודד עם התחזקות הארגונים האיסלאמיים והרגשות האנטי-אמריקאיים בפקיסטאן השכנה. הגנרל דיוויד פטראוס, מפקד הכוחות באפגניסטאן וראש הסי-איי-אי הבא, הציג לאובמה בשבוע שעבר את האפשרויות העומדות בפניו באפגניסטאן.

במערכת הביטחון האמריקאית מעדיפים נסיגה הדרגתית ככל האפשר; הרפובליקאים מתלבטים בין תומכי הנסיגה (בגלל השיקולים הכלכליים) למתנגדיה (מחשש שזה ייראה כמו בריחה ורק יחזק את הטליבאן), והתומכים בשינוי האסטרטגיה: החלפת נוכחות צבאית מסיבית בהתמקדות במאבק בטרור בעזרת יחידות ניידות יותר ופעילות מודיעין ענפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ