27.6.1974 / ריצ'רד ברטון וליז טיילור מתגרשים לראשונה

היום לפני 37 שנה:

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל גרינפטר

ניהול רשימת נישואיהם וגירושיהם של בני הזוג ריצ'רד ברטון ואליזבת טיילור, זה לזה וכל אחד לחוד, ידרוש מן הסתם שימוש בתוכנת מחשב. מאז שאמרו "כן" לבני זוגם הראשונים לפני יותר מ-60 שנה, תועדו הנישואים והגירושים (של המחצית הנשית מהזוג לפחות) בדקדקנות מרובה, בשלל שפות ובשפע עיתונים. ברטון היה צנוע יותר, או עסוק בעניינים אחרים, לא הפך לסמל יופי עולמי ולא הטריד במידה רבה כל כך את כתבי הרכילות ופרשני האהבה.

ואין לשכוח את הילדים - שלושה שלה, שניים שלו ואחת שתהליך האימוץ שלה החל בתקופת נישואי טיילור לאדי פישר (בעל מספר 4, ממנו התגרשה עשרה ימים קודם לנישואיה לברטון) והושלם לאחר הגירושים. ברטון היה בעלה החמישי והשישי של טיילור. עשר שנות נישואיהם (הארוכים ביותר מצד הכלה) הסתיימו בגירושים שבמבט לאחור נראים כניסיון התנתקות שכשל, כיוון שלאחר 15 חודשי פרידה נישאו השניים שוב. הפעם נדרשה בקושי שנה כדי שבני הזוג יחליטו שוב על פירוק החבילה.

ב-27 ביוני 1974 דיווח "הארץ" כי "אליזבת טיילור וריצ'רד ברטון שמו היום קץ לנישואיהם בהופעה בבית משפט שנמשכה 45 דקות - בלי דמעות ובהסכם ידידותי לגבי חלוקת רכוש המשפחה". עוד דיווח "הארץ" כי "הגברת טיילור השתתפה בטקס, אולם ברטון הנמצא בניו יורק אינו בקו הבריאות, ולכן לא הגיע". כן צוטט עורך דינם של בני הזוג שאמר כי השניים החליטו להתגרש בשל "חילוקי דעות שאין להתגבר עליהם".

על אף שגירושים עלולים להיות נושא מדכא, נראה שבישראל, אלה של טיילור וברטון היו סיבה לחגיגה תקשורתית שהחלה כשנה מאוחר יותר, אז החלו לרחוש שמועות בדבר "סיבוב שני", ואולי אפילו טקס קידושין שיתקיים בישראל. באוגוסט 1975 באו בני הזוג הגרושים לביקור בישראל, זאת לאחר שלפי ידיעה ב"הארץ" מ-22 בחודש, אמר ברטון לכתבים בשווייץ כי טיילור תתלווה אליו לביקור עסקים בישראל והוסיף כי "אנחנו עשוים להתחתן בישראל. הרי לאחר ככלות הכל, אליזבת היא יהודייה". התגובה למידע המרגש, שהגיעה מבכיר ברבנות הראשית, היתה מהירה וחד-משמעית: "גיור יהיה תנאי מוקדם לנישואי ריצ'רד ברטון לטיילור בארץ".

פחות משבוע לאחר הדיווח המסעיר, בא הזוג לישראל ולפי "הארץ" השניים "לא יתחתנו בישראל". לפי העיתון, "עורך הדין של הזוג מוריס סולוביץ' אמר בז'נווה כי מבחינה משפטית אין אפשרות לסדר את הנישואין בישראל". ההסבר שסיפק "הארץ" היה כי "הגברת טיילור התגיירה לפני נישואיה לזמר אדי פישר, אולם ברטון אינו יהודי, ובישראל אין נישואין אזרחיים".

סופר "הארץ" בירושלים דיווח עוד כי "הגברת טיילור התעניינה אילו בגדים עליה ללבוש כאשר ילך הזוג הבוקר ב-10 לבקר בכותל המערבי". באותם ימים שלפני הנישואים (בישראל או לא בישראל) תרמו הדיווחים על הזוג המאוהב כותרות אופטימיות ומאושרות. אברהם פז הכריז ב"הארץ" על "האהבה, שיברה ותקווה חדשה - אליזבת טיילור וריצ'רד ברטון: חזרה לחיים ביחד על אף הקשיים".

בהמשך כתבתו מסביר פז מדוע התגרשו השניים (בעיית האלכוהוליזם של ברטון) ומדוע חזרה ליז לזרועותיו (שמועות בדבר מותו הקרב עקב חזרתו לשתייה). אולם, על אף התקווה לחתונת סלבריטאים בקנה מידה עולמי, סירוב הרבנות והיעדר חוק נישואים אזרחיים בישראל הוביל את השניים לחתונה שהתקיימה באוקטובר במחוז צובה שבבוצואנה. מושל המחוז סיפר כי העדים היו שניים מעובדי הספארי, וכי מלבדם לא היה נוכח איש בטקס.

סבב הגירושים השני לא איחר לבוא, ומי שקיווה לחתונה יהודית שנה קודם, נאלץ להסתפק בירח דבש קצר ומהיר של טיילור עם בעל מספר שבע, הסנאטור ג'ון וורנר, בדצמבר 1976.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ