בתוך שנה אסרו 6 מדינות בארה"ב על הפלות אחרי השבוע ה-20

הפעילים נגד הפלות בארה"ב רשמו שורת הישגים משמעותיים ובהם העברת חוק המחייב אישה המבקשת לעבור הפלה לראות תמונות של העובר

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

בשנה האחרונה, רשמו לעצמם הפעילים נגד הפלות בארה"ב הישגים משמעותיים בדמות עשרות החלטות המגבילות את יכולתן של נשים לבצע הפלות בחלק מהמדינות. ההחלטות כוללות שלילת מימון ממרפאות המציעות הפלות, תקופות המתנה ארוכות וחוק המחייב אשה המבקשת לעבור הפלה לראות תמונות אולטרסאונד של העובר. שש מדינות - נברסקה, איידהו, אינדיאנה, קנזס, אוקלהומה ואלבמה - גם חוקקו חוק שנתפס כעליית מדרגה בשלילת זכויותיהן של נשים: איסור הפלות החל מהשבוע ה-20 של ההריון, על בסיס הטענה השנויה במחלוקת שבשלב זה של התפתחותו, העובר כבר יכול לחוש כאב.

הכרעת בית המשפט העליון שהפכה את ההפלות לחוקיות בכל מדינות ארה"ב ב-1973 נחשבה לנקודת ציון בכל הנוגע לזכויות נשים על גופן, אך גם עוררה את המתנגדים להפלות ויצרה שני מחנות: "בעד הבחירה" ו"בעד החיים". המצדדים בזכותם של העוברים לחיות על פני זכותן של נשים להחליט צברו תומכים רבים וכוח פוליטי רב עם השנים.

איסור על הפלות החל מהשבוע ה-20 בשש מדינות בתוך שנה הוא חריג, מכיוון שהחלטת בית המשפט העליון התייחסה לזכות לעבור הפלה עד שהעובר מגיע לשלב בהתפתחות המאפשר לו לשרוד מחוץ לרחם אמו, בסביבות השבוע ה-24.

נתון חשוב הוא, שרק 1.5% מתוך 1.2 מיליון ההפלות המתבצעות בארה"ב בכל שנה, מתרחשות אחרי השבוע ה-20, ולרוב מדובר במקרי חירום רפואיים. החוקים החדשים מאפשרים לבצע הפלות אחרי השבוע ה-20 רק כדי "למנוע נכות קשה או מוות" של האשה בהריון, ולא מתחשבים בשיקולים כגון הריון כתוצאה מאונס או גילוי עריות, או נכות צפויה של העובר.

מארי ספולדינג באלץ', האחראית על נושאי החקיקה ב"ועד הארצי של הזכות לחיים", אומרת שהחוק יעזור למקד את תשומת הלב של הזוגות המתלבטים לגבי ההפלה באנושיותו של העובר. מנגד, ננסי נורטאפ, נשיאת המרכז לזכויות הרביה, אמרה שהחוקים החדשים נוגדים את החוקה והבטיחה שהארגון יילחם בהם בבתי המשפט.

תומכי זכות האשה על גופה גם מודאגים מחוקים המקדמים קרימינליזציה של פגיעה בעובר, שהתרחשה כתוצאה מסיכון העובר באמצעות הזרקת סמים, שאיפת חומרים רעילים, וכן הלאה. במקרה אחד, מואשמת כעת ברצח תושבת מיסיסיפי, שנכנסה להריון בגיל 15 וילדה תינוק מת. בכתב האישום נגדה נטען כי השימוש בהרואין בהריון שקול לרצח. במקרה אחר, תושבת אינדיאנה נשלחה לכלא בגין רצח התינוק שלה, לאחר שניסתה להתאבד בבליעת רעל. התינוק נולד בשבוע ה-33 להריון ומת ארבעה ימים אחרי הלידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ