מחמוד אחמדינג'אד - נשיא בצרות

אחמדינג'אד במצוקה. המינויים שלו נדחים על ידי הפרלמנט האיראני, והתנהלותו הכלכלית מותקפת. אבל מי שמקווה שנפילתו תביא לשינוי מדיניות הגרעין, טועה

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

"מי שקונה לבנו שעון יד ב-38 אלף דולר ומרצדס ב-135 אלף דולר אינו ראוי להיות סגן שר בממשלה", אמר אחמד תוואכולי, ראש מחלקת המחקר בפרלמנט האיראני. את דברי הביקורת שלו הוא כיוון לשר החוץ, עלי אכבר סאלהי, שמינה בשבוע שעבר את מוחמד שריף מאלכזאדה לתפקיד סגן שר החוץ לענייני כלכלה. סאלהי מיהר להכחיש את האשמות הללו, אבל תוואכולי לא נשאר חייב. "אם אינך בקיא בפרטים, אולי תשאל את המודיעין ואת משרד המשפטים", הציע לסאלהי.

אין מדובר בהתכתשות אישית בין חבר הפרלמנט לשר החוץ. היעד האמיתי למתקפתו של תוואכולי היה הנשיא מחמוד אחמדינג'אד, שאישר את המינוי הזה. כי הבעיה איננה רק השחיתות האישית של סגן שר החוץ - שהשבוע כבר נעצר לחקירה ומינויו בוטל - אלא במאמץ של אחמדינג'אד לארגן את המנגנונים הממשלתיים באיראן כך שימשיכו את דרכו גם כאשר יחדל להיות נשיא, בעוד שנתיים.

פרשת הדחתו של מאלכזאדה היא רק האחרונה בסדרה של התכתשויות בין מתנגדי אחמדינג'אד בפרלמנט לבין הנשיא. המינוי של מועמדו לכהונת שר הספורט והנוער, חמיד סג'אדי, נדחה וגם בקשתו של הנשיא לאחד את מיניסטריוני הנפט והתעשייה הושבה ריקם. בה בעת, שניים ממקורביו של אחמדינג'אד, עלי אשקר פרהיזקר ועליריזה מוקימי, המנהלים את שני אזורי סחר חופשי באיראן, נעצרו בחשד לשחיתות.

צרותיו של הנשיא - שבאפריל ספג מהלומה מהמנהיג העליון, עלי חמינאי, שהורה לו להחזיר את שר המודיעין חיידר מוסלהי לתפקידו אחרי שפיטר אותו - אינן מסתכמות בכך. הפרלמנט האיראני צפוי לזמן אותו לתשאול אחרי ש-90 מחברי הפרלמנט חתמו על דרישה כזאת, "במטרה להבהיר את חילוקי הדעות", כדברי יוזם הדרישה, חבר הפרלמנט הבכיר עלי מוטהרי.

תשאול הנשיא באופן אישי אפשרי על פי החוקה האיראנית, אבל מדובר בעניין נדיר. החוקה קובעת שאם שליש מחברי הפרלמנט חותמים על מסמך שדורש את תשאולו של הנשיא, עליו להיענות לדרישה בתוך חודש, ואם שני שלישים מחברי הפרלמנט קובעים שהנשיא אינו כשיר להמשיך בתפקידו, דרישתם עוברת למנהיג העליון להכרעה.

מעל אחמדינג'אד עדיין לא מרחפת סכנת סילוק מהכהונה, אבל עוצמתו הפוליטית הולכת ומתכרסמת, במיוחד על רקע מאמציו להכשיר את חתנו ויועצו האישי (שהוא גם סגנו לשעבר), אספנדיאר משאאי, לכהונת הנשיא הבא של איראן. חבר הפרלמנט פאזל מוסווי אמר בשבוע שעבר ש"די בעוד שני כרטיסים צהובים כדי שאחמדינג'אד יאבד את משרתו". אבל פרשנים איראנים מעריכים שחמינאי לא ירצה לסלק את אחמדינג'אד מתפקידו, אלא יעדיף "להחזיק אותו קצר" כדי למנוע כאוס פוליטי בתקופה רגישה כל כך באיראן.

אחמדינג'אד חש את הלחץ לא רק בנושא המינויים. הפרלמנט האיראני ערך בדיקה של דיווחי מיניסטריון העבודה, שלפיהם ייצרה איראן כמיליון ושש מאות אלף מקומות עבודה בשנה שעברה. הדיווחים האלה התבררו כשגויים. גם על התחזית הוורודה שהציג אחמדינג'אד בדבר יצירת עוד כמיליון ורבע מקומות עבודה בשנה הבאה יש מי שמערערים. "בשנים 2000-2004, כאשר הצמיחה באיראן היתה 6.3%, ייצרה המדינה רק כ-600 אלף מקומות עבודה. עכשיו, כאשר הצמיחה נאמדת ב-3% בלבד, לא מתקבל על הדעת שהמדינה תצליח לייצר מיליון ורבע מקומות עבודה", טען אחד מחברי הפרלמנט הבכירים.

מנגד, קרן המטבע הבינלאומית דווקא משבחת את הצמיחה באיראן, אחרי שתחזית הצמיחה שפירסמה הקרן רק לפני חודשים מספר היתה 0%. הקרן גם משבחת את היציבות הכלכלית באיראן ואת הקיטון בשיעור האינפלציה מ-25.4% ל-12.4% ומציינת כי הממשלה הצליחה להפחית את הפערים בין עשירים לעניים. למחמאה גדולה מזאת לא יכול היה אחמדינג'אד לצפות, וחשובה לא פחות בעבורו היא סטירת הלחי שמעניק הדו"ח הזה למדיניות הסנקציות.

באיזה מצב מעמידים נתונים אלה את תנועת המחאה הירוקה? זאת אמנם עדיין פעילה, אם כי איננה מצליחה לעורר הפגנות רחוב גדולות בנוסח ההפגנות שהתקיימו אחרי הבחירות ב-2009. ב-12 ביוני, יום השנה השני לבחירות, ניסתה תנועה להוציא לרחובות מיליון מפגינים, אבל מספר המשתתפים לא עלה על כמה אלפים. הפרדוקס הוא שלנוכח הפעילות האינטנסיבית של הפרלמנט נגד אחמדינג'אד, ובעקבות מעצר הבית של שני מנהיגיה, מיר חוסיין מוסאווי ומהדי כרובי, נראה כי התנועה נשענת עכשיו בעיקר על יוזמותיו של הפלג השמרני בפרלמנט ועל טעויותיו של אחמדינג'אד עצמו, כמנוף להשגת מטרותיה. היא אינה מצליחה לגבש דרך פעולה עצמאית שעשויה לחולל שינוי.

עם זאת, השערוריות הפוליטיות שדבקו באחמדינג'אד והטענות על דיווחים כלכליים כוזבים לא ישנו את מדיניותה של איראן בכל הנוגע לפיתוח של יכולת גרעינית והעשרת אורניום. בנושא זה קיימת תמימות דעים בין כל הזרמים, כולל התנועה הירוקה, שזכותה של איראן להשיג יכולת גרעינית ולא להיכנע לסנקציות שהטיל עליה המערב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ