אסד טובח, הליגה הערבית מתעוררת

שבוע הדמים בסוריה והמחאה נגד השתיקה הערבית הביאו אתמול לקריאה תקיפה של הליגה הערבית "לחדול מיד את כל האלימות"

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

"השקט שלכם הורג אותנו", היתה הסיסמה שליכדה את המפגינים בערי סוריה ביום שישי האחרון. הסיסמה הזאת מופנית בעיקר למדינות ערב, אשר עד כה העדיפו ברובן להפנות גב לנעשה בסוריה, לעומת התגייסותן נגד מועמד קאדפי וקריאתן למדינות המערב להתערב בלוב. השקט הערבי ואוזלת היד המערבית, אשר לא הצליחה להפיק יותר מסנקציות חסרות משמעות, מאפשרים למשטרו של אסד להמשיך במסע הטבח באזרחיו.

אתמול דיווחו ארגוני זכויות אדם בסוריה כי מאז שלשום בלילה נהרגו 61 בני אדם לפחות, רובם בדיר אל-זור, בדרעא ובעיירה אל-חולה, מצפון לעיר חומס, ויש חשש כי מספר ההרוגים יהיה עוד גבוה בהרבה. בלוגרים מסוריה מדווחים על ירי ישיר באזרחים, ירי מקלעים ופגזי טנקים אשר הורסים עשרות בתים בדיר אל-זור ודרעא ועל בריחה של אלפי אזרחים מן הערים הללו. אתמול נמשכו התקפות הצבא הסורי, כאשר כ-250 כלי רכב משוריינים המשיכו במתקפה כוללת על דיר אל-זור וחולה.

פעולות הצבא הסורי הן מלחמה של ממש, שמזכירה את ההתקפות של סדאם חוסיין בשנות ה-90 נגד ההתקוממויות השיעית והכורדית בעיראק. אולם להבדיל מן התגובה הערבית והבינלאומית כלפי סדאם חוסיין, היססו עד כה מדינות ערב מלנקוט עמדה תקיפה נגד אסד. אולם אתמול נשמעו לראשונה קולות חדשים, בעיקר מכיוון מדינות המפרץ, אשר פרסמו הצהרה משותפת שבה קראו לסוריה לחדול מיד משפיכת דמם של אזרחים. זוהי הצהרה יוצאת דופן, לא רק משום שהיא מבטאת את עמדתן של שש מדינות המפרץ, שחלקן משקיעות בסוריה, אלא כי היא מחייבת את הליגה הערבית להפסיק את האלם שלה ולהתחיל לפעול.

ואמנם, אתמול השמיע כבר מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי - מי היה לזמן קצר שר החוץ המצרי - קריאה תקיפה לשלטונות סוריה "לחדול מיד את כל פעילות האלימות וההתקפות הצבאיות, כדי להגן על האחדות הלאומית וכהגנה נגד התערבות זרה". אל-ערבי שינה כיוון, אחרי שבמחצית חודש יולי הצהיר בביקורו בסוריה כי "אין לאיש זכות לקבוע את הלגיטימיות של משטר אסד", ואף הביע תמיכה מלאה בדמשק. על כך ספג אל-ערבי ביקורת נוקבת בעיקר בארצו מצרים.

את הביקורת הנוקבת ביותר השמיע אתמול שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו, אשר הודיע שהוא מתכוון "להעביר מסר תקיף ביותר לסוריה", כאשר יבקר בדמשק מחר. הודעה זאת באה אחרי שראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן הצהיר שלשום ש"סבלנותה של טורקיה כלפי סוריה - פקעה". סוריה לא נותרה חייבת ויועצת אסד, בותינה שעבאן, הצהירה כי "אם דבוטולו מתכוון להשמיע מסר תקיף, הוא ישמע מסר תקיף עוד יותר מסוריה על כך שטורקיה לא גינתה את רצח האזרחים בידי הכנופיות החמושות של המפגינים". הדיאלוג הפומבי הזה עשוי להעיד על כך שטורקיה מתכוונת ליטול על עצמה את תפקידה של ארה"ב ולקבוע כללי משחק חדשים מול סוריה, שעשויים לכלול בין היתר סנקציות כלכליות, חרם על מוצרים סוריים והקפאת השקעות.

סוריה מצדה יכולה להמשיך ולסמוך על הסיוע הכספי שהיא מקבלת מאיראן, כאשר אליה עשויה להצטרף גם עיראק. בסוף השבוע ציטטו כלי תקשורת ערביים בכיר בממשלת עיראק הטוען כי טהראן מאלצת את בגדאד להעביר כעשרה מיליארד דולר לנשיא סוריה. איראן הכחישה אמנם את הדיווח הזה, אולם גורמים עיראקיים טענו גם אתמול כי הדיווח מדויק.

הלחץ הערבי והטורקי לא יניב שינוי במדיניותו של אסד, אשר מבהיר בארבעת חודשי הלחימה שלו ששרידות משטרו חשובה בעיניו יותר מכל שיקול אחר. אולם עמדה ערבית תקיפה ומאוחדת עשויה להעניק למדינות המערב לגיטימציה לפעולה צבאית נגד אסד ובכך חשיבותה.

כתבות מומלצות

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ