הדוכסית שוויתרה על הכל למען האהבה

אחת הנשים העשירות בספרד תוריש את הונה לילדיה בעודה בחיים, כדי להתחתן עם עובד מדינה זוטר

גרדיאן
סטיבן ברגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
סטיבן ברגן

ברצלונה. מריה דל רוסאריו קאיטנה אלפונסה ויקטוריה אוחניה פרנסיסקה פיץ-ג'יימס סטיוארט אי דה סילבה - זהו שמה המלא של הדוכסית מאלבה, אחת הנשים העשירות בספרד. בבעלותה תריסר ארמונות, שקירותיהם מעוטרים ביצירות של גויה, ולאסקס וטיציאן. היא קרובת משפחה רחוקה של המלך ג'יימס השני, וינסטון צ'רצ'יל ודיאנה, הנסיכה מוויילס. אך כעת יהיה על הדוכסית מאלבה לוותר על ממונה הרב כדי שיותר לה להתחתן עם עובד מדינה נמוך דרג.

רשימת התארים המלאה - בפייסבוק של הארץ

הדוכסית היא שיאנית גינס בקטגוריית "האצילה רבת התארים עלי אדמות". היא נושאת שבעה תוארי דוכסית, 22 תוארי רוזנת ו-24 תוארי מרקיזה. בתוקף מעמדה כראש בית אלבה, הדוכסות הספרדית בת 539 השנים, אין היא מחויבת להשתחוות בפני האפיפיור, ומותר לה להיכנס לקתדרלה בסביליה כשהיא רכובה על סוס.

עד כה הצליחו ילדיה של הדוכסית, בת 85, למנוע ממנה להתחתן עם אלפונסו דיאס, ידידה הקרוב, הצעיר ממנה ב-24 שנים. דיאס הוא פקיד ממשלתי המועסק במוסד לביטוח לאומי הספרדי ובבעלותו משרד ליחסי ציבור. אין זו הפעם הראשונה שהזוג מנסה לבוא בברית הנישואין. כבר ב-2008 התפרסמה הודעה מטעם בית אלבה ש"מדובר בידידות רבת שנים ואין לזוג כל כוונה להינשא", אחרי שנודע על שיחת טלפון שבה ביקש מלך ספרד, חואן קרלוס, להניא את הדוכסית מכוונתה להינשא לדיאס.

כעת נראה שהדוכסית עומדת לממש את תוכניתה. היא אף מצאה דרך להתגבר על התנגדותם של ילדיה: היא תוריש להם את רכושה בעודה בחיים, על אף שדיאס חתם על מסמך בו הוא מוותר על כל תביעה לרכוש. "אלפונסו לא מבקש כלום. רק אותי הוא רוצה", אמרה בתחילת השנה. הונה הפרטי של הדוכסית נאמד בסכום הנע בין 600 מיליון ו-3.5 מיליארד יורו. היא תוכל להעניק לכל אחד מששת ילדיה ושמונת נכדיה ארמון משלו, כמו גם כמה אלפי דונם מאדמת ספרד.

כך קרלוס, בנה הבכור של הדוכסית, יירש את ארמון ליריה במדריר ואת ארמון מונטריי בסלמנקה, כמו גם את השליטה הכוללת בהון המשפחתי, כך דווח בעיתון הספרדי "אל פאיס". בתה היחידה, אוחניה, תירש אחוזה באיביזה וכ-2,500 דונם נוספים ליד סביליה. חלק גדול מנכסי המשפחה מנוהלים על ידי קרן, ורשומים על שם המדינה תמורת הקלות במיסוי, ולכן הם לא ניתנים למכירה. ואולם, הדוכסית מצהירה שהונה אינו רב כל כך. "יש בבעלותי יצירות אמנות רבות, אבל אי אפשר לאכול אמנות, לא כן?". בין יצירות האמנות הבלתי אכילות ניתן למנות, (מבלי לקחת בחשבון מאות ציורים) עותק מהמהדורה הראשונה של "דון קיחוטה", מפת אמריקה הראשונה של קולומבוס ועותק של צוואתו המקורית של פרננדו מלך ארגון ("הקתולי"), אביה של קתרין מארגון, אשתו הראשונה של הנרי השמיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ