לונדון נערכת למבצע המשטרתי הגדול ביותר בעיר מאז מלחמת העולם ה-2

למעלה מ-16 אלף שוטרים מצויידים בנשק לפינוי הפגנות הוצבו ברחובות. עובדים התבקשו לסיים את יום העבודה לפני רדת החשיכה

אנשיל פפר
לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
לונדון

בירת בריטניה נערכת הלילה (שלישי) למבצע המשטרתי הגדול ביותר בעיר מאז מלחמת העולם השנייה, כשמעל 16 אלף שוטרים יוצבו ברחובות כדי למנוע לילה רביעי של התפרעויות וביזה. חלק מבעלי העסקים בממלכה אטמו את בתי העסק שלהם כדי למנוע ביזה והשחתה. לעת עתה, הכוונה היא להשתמש באמצעים כמו תותחי מים וגז מדמיע אבל ייתכן וייעשה שימוש בכדורי פלסטיק לפיזור קבוצות אלימות.

מטרת המשטרה היא להציף את הרחובות בשוטרים כדי למנוע את התחדשות המהומות. מספר השוטרים בשטח יהיה פי שלושה מאלה שהוצבו שם אתמול. עובדים במקומות רבים בעיר התבקשו על ידי המשטרה לסיים את יום עבודתם מוקדם ולחזור לבתיהם לפני שקבוצות הצעירים שהפילו את אימתם על העיר בלילות האחרונים יתקהלו. חנויות רבות ברחבי לונדון מיהרו אחר הצהריים לסגור את דלתותיהם והציבו מחיצות של עץ וברזל על החלונות כדי למנוע ניפוץ וביזה.

בניין סוני בלונדון בוער, אחה"צ. תצלום: רויטרס

בשלושת הימים האחרונים, עצרה משטרת לונדון 525 בני אדם בחשד למעורבות באלימות ובביזה. בערים נוספות בבריטניה נעצרו עוד 138 בני אדם. למתפרעים אין הנהגה מסודרת, דרישות או אג'נדה והפוליטיקאים בבריטניה מכנים את ההתרחשויות "אירועים פליליים, לא יותר", כפי שאמר היום ראש הממשלה דייויד קמרון שחזר במיוחד מחופשתו באיטליה כדי לנהל ישיבת חירום של שרים וראשי שירותי הביטחון.

אמש עשו השוטרים שימוש מוגבל באלות, ובמקומות מסוימים הסתובבו שוטרים עם כלבי תקיפה כדי לאיים על המתפרעים. במקום אחד בדרום לונדון, הוכנסו לפעולה רכבים משוריינים כדי לפזר התקהלות אלימה. במהלך המהומות נפצעו 44 שוטרים. צעיר בן 26 מת היום מפצעיו לאחר שנמצא כשהוא ירוי במכוניתו אתמול בשכונת קרוידון בדרום לונדון. עוד לא ברור אם למקרה המוות היה קשר להתפרעויות. תושב לונדון, בן 67, נפצע באורח אנוש לאחר שהתעמת עם המתפרעים אחר הצהריים.

מאות מתנדבים התייצבו הבוקר בצומת קלאפהאם בדרום לונדון כשהם חמושים במטאטאים. המתנדבים החלו לנקות את הרחובות מהנזק שעשו המתפרעים בשלושת ימי המהומות.

המתנדבים חמושים במטאטאים, הבוקר בדרום לונדון. תצלום: רויטרס

ראש הממשלה קמרון התייצב מול התקשורת לאחר ישיבת החירום וביקש להעביר "מסר ברור לכל אותם האנשים האחראים לכל המעשים הרעים והפליליים האלה. אתם תרגישו את כל כובד החוק. אם אתם מבוגרים מספיק כדי לבצע את הפשעים הללו, אתם מבוגרים מספיק כדי להתמודד עם העונשים".

בניסיון לסכל מראש התגודדויות של מתפרעים, סגרו השוטרים קטעי רחובות בהם נבזזו ונשרפו חנויות בלילות האחרונים. לא נראה שזה עשה רושם גדול על הצעירים שהסתובבו סביב המחסומים. "אלה הרחובות שלנו ואף אחד לא יגיד לנו לא להיות כאן", אמר צעיר אחד שלא הזדהה ולא הסכים לומר אם לקח חלק בהתפרעויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ