מאסר ממושך לאמריקאים שהורשעו בריגול באיראן

שני האמריקאים הכלואים במדינה כבר שנתיים נשפטו ל-8 שנות מאסר. הצעירים טוענים כי חצו את הגבול מעיראק בטעות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

טהראן. הטלוויזיה באיראן דיווחה כי שני צעירים אמריקאים, העצורים במדינה יותר משנתיים, הורשעו בריגול ונידונו לשמונה שנות מאסר. שיין באואר וג'וש פאטאל נעצרו ב-31 ביולי 2009 ליד גבול איראן-עיראק, יחד עם צעירה אמריקאית בשם שרה שורד, ששוחררה בספטמבר 2010 בערבות של חצי מיליון דולרים ושבה לארצה.

השלושה, בסוף שנות ה-20 ובתחילת שנות ה-30 לחייהם, טוענים שהיו בטיול מחנאות בהרי צפון עיראק, וחצו את הגבול לאיראן בטעות. "בשל כניסתם לשטח האיראני בניגוד לחוק, כל אחד מהם נידון לשלוש שנות מאסר, ובשל שיתוף הפעולה שלהם עם המודיעין האמריקאי, כל אחד מהם נידון לחמש שנות מאסר", נכתב באתר האינטרנט של הטלוויזיה הממלכתית, שבו צוטט מקור ממערכת המשפט האיראנית.

בידיעה נאמר כי השניים רשאים לערער על פסק הדין בתוך 20 יום. ארה"ב, שאינה מקיימת קשרים דיפלומטיים עם איראן, הודיעה שתנסה לברר את הפרטים באמצעות השגרירות השווייצית, הממונה על האינטרסים האמריקאיים באיראן.

מפורסמים רבים, בהם המתאגרף מוחמד עלי והזמר יוסוף איסלאם (לשעבר קט סטיבנס), קראו לאיראן לשחרר את שני המטיילים. ביקורת חריפה נמתחה על טהראן בדף פייסבוק בשם "שחררו את המטיילים", ורבים העלו תגובות המבטאות הלם ותיעוב מפסק הדין.

נשיא ארה"ב ברק אובמה הכחיש שלבאואר ופאטאל היה קשר כלשהו למודיעין האמריקאי. השניים, השותפים לתא בכלא אווין הידוע לשמצה, כפרו באשמה במשפט שנערך בדלתיים סגורות ב-6 בפברואר. פרקליטם, מסעוד שאפיה, אמר לעיתונאים כי לא קיבל הודעה על פסק הדין וסירב לומר אם יערער עליו. "אינני יודע אם הידיעה הזו נכונה או לא, אבל זה לא פסק דין קל", הוסיף.

באיראן העונש על ריגול הוא בדרך כלל מוות, אך שאפיה אמר שקיווה כי מרשיו יורשעו לכל היותר בכניסה לא חוקית למדינה וישוחררו לאחר השנתיים שבהן הוחזקו בכלא.

בתקשורת הופיעו השערות לפיהן השניים ישוחררו לרגל חודש הרמדאן, לאחר ששר החוץ האיראני עלי אכבר סאלחי אמר ב-6 באוגוסט כי הוא מקווה שהמשפט "יתפתח בדרך שתוביל לשחרורם". ואולם, התובע הכללי גולאם-חוסיין מוחסני-אג'אי אמר בשבוע שעבר, כי לא ידוע לו על אפשרות כזו. עם זאת, עדיין ייתכן שלשניים תוענק חנינה בסוף השבוע, כשחודש הרמדאן יגיע לקצו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ