ספרד תוביל מהלך של הכרה במדינה פלסטינית

כך אמרה היום שרת החוץ טרינידד חימנס. לדבריה, יש לתת לפלסטינים תקווה ועל כן על האיחוד האירופי לפעול בנושא

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

ספרד תנסה להוביל מהלך להכרה כללית של האיחוד האירופי במדינה פלסטינית בספטמבר, כך אמרה היום (ראשון) שרת החוץ של ספרד, טרינידד חימינס.

בראיון לעיתון "אל פאיס" אמרה שרת החוץ כי היא מקווה שבפגישת שרי החוץ של האיחוד האירופי המתוכננת לשני לספטמבר, יקדמו השרים את ההכרה במדינה פלסטינית.

"יש הרגשה שזו העת לעשות משהו" אמרה חימינס, "לתת לפלסטינים את התקווה שחלום המדינה יכול להיהפך למציאות". לדבריה, ""אנו צריכים לתת להם סימן, מפני שאם לא נעשה זאת, ייווצר תסכול בקרב הפלסטינים".

ראש ממשלת ספרד ועבאס, אתמול בספרד. תצלום: אי-פי

פגישתם של שרי החוץ של האיחוד בספוט פולין, מתוכננת לפני הכינוס הכללי של עצרת האו"ם בחודש ספטמבר, בה מתכנן יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, לשדרג את מעמדם של הפלסטינים. לא בטוח האם מהלך שכזה יתממש, משום שהוא צריך לעבור את אישורה של מועצת הביטחון של האו"ם, שם סביר שייתקלו בוטו אמריקאי. ההערכה היא כי מעמדם של הפלסטינים ישודרג ממעמד "משקיפה" למעמד של "מדינה שאינה חברה". צעד זה אינו מצריך את אישור מועצת הביטחון ויעלה את מעמדם של הפלסטינים לזה של מדינת הוותיקן.

בחודש ינואר העריכו דיפולמטים בניו-יורק כי ספרד תהיה המדינה הראשונה להכיר במדינה פלסטינית. לדבריהם, להכרה הצפויה מצד ספרד תהיה משמעות בלתי מבוטלת והשפעה על ארצות אחרות במערב אירופה. הם הוסיפו כי מספר המדינות הצפויות להצהיר על הכרתן במדינה פלסטינית גדול מכפי שמוערך וגם מועדי ההכרה קרובים.

הצהרה זו מגיעה לאחר שבחודשים האחרונים הכריזו מדינות שונות בדרום-אמריקה כי הן מכירות בפלסטין,ביניהן, ברזיל, ארגנטינה צ'ילה,ואקואדור. קריסת הדיפלומטיה הישראלית באמריקה הלטינית חמורה במיוחד לאור העובדה ששר החוץ אביגדור ליברמן סימן את היבשת כיעד מדיני מרכזי. ליברמן ביקר בכמה מדינות באזור בשנה שעברה כדי לפתוח דף חדש ביחסים. בשיחות סגורות הסביר ליברמן שהיה זה בלתי אפשרי למנוע את המהלך הפלסטיני, כי ברזיל ומדינות נוספות הכירו במדינה פלסטינית כצעד אנטי-אמריקאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ