קרב המושלים גנב את ההצגה בעימות הרפובליקאי

ריק פרי ומיט רומני, המתמודדים המובילים בקרב על המועמדות לנשיאות עקצו והשתלחו זה בזה, בעוד שיתר המתמודדים שנשארו בצל

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

המאבק על מועמדות המפלגה הרפובליקאית לנשיאות עוד רחוק אמנם מהכרעה, אולם עימות טלוויזיוני שהתרחש הלילה (חמישי) בין שמונה מהמתמודדים, הבהיר כי השנה הקרובה עומדת להיות רווית מאבקים - אידיאלוגים ואישיים - בין המתמודדים.

העימות ששודר ברשת האן-בי-סי זכה לסיקור נרחב כבר שבוע לפני עלייתם לבמה, לאחר שבקשתו של הנשיא אובמה לשאת נאום מיוחד במליאת הקונגרס ביום רביעי בלילה נדחתה על ידי יו"ר הקונגרס ג'ון ביינר, בשל העימות.

כשהמתמודדים הרפובליקאים לא השתלחו אחד בשני, הם הסכימו ביניהם בעיקר על שלוש נקודות: ארה"ב מידרדרת, ברק אובמה אשם בכך, ורונלד רייגן היה גאון (אלמנתו של הנשיא רייגן ננסי ישבה בקהל והעימות נערך בספריה על שמו. עם זאת, אך יש לציין שאזכורי המדיניות של רייגן הפכו לקאנון בכל העימותים הרפובליקאים זה זמן רב, נ"מ).

קרדיט: רויטרס

עד הבחירות נותרו עוד 14 חודשים, אך כבר בשלב זה תשומת הלב התמקדה בשני המתמודדים המובילים בסקרים: מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני ומושל טקסס ריק פרי שזינק למקום הראשון בסקרים בקרב המצביעים הרפובליקאים. שאר המשתתפים (חבר הקונגרס רון פול, הסנטור לשעבר ריק סנטורום, איש העסקים הרמן קיין, יו"ר הקונגרס לשעבר ניוט גינגריץ' וחברת הקונגרס מישל בכמן) אמנם זכו בתום תשובותיהם למחיאות כפיים, לעתים גם נלהבות, - אך פרי ורומני, שלראשונה במרוץ הזה הופיעו על במה אחת - גנבו את ההצגה. הסוגיה העיקרית היתה, כמובן, מצב הכלכלה והדרכים להוציא אותה מהבוץ.

"יש לנו בטקסס מודל: בעשור האחרון יצרנו מיליון מקומות עבודה", אמר פרי, ותקף את יריבו רומני בציינו שטקסס יצרה יותר מקומות עבודה בשלושה חודשים מאשר מסצ'וסטס בכל ארבע שנות כהונתו של רומני בתור מושל, שפיקד "על קצב יצירת מקומות העבודה האיטי ביותר בארה"ב".

שמונת המתמודדים. לפחות הסכימו כי אובמה אחראי להדרדרות ארה"ב

רומני לא נשאר חייב ואמר שהוא לא מאמין שהמושל פרי יכול לקחת קרדיט על המשאבים הטבעיים של טקסס שתורמים לעושרה, מסים נמוכים ומעט רגולציה. "אם הוא היה מנסה לקחת על זה קרדיט, זה בערך כמו שאל גור אמר שהוא המציא את האינטרנט", עקץ רומני. "בתקופת כהונתו של ג'ורג' בוש בתור מושל, טקסס יצרה מקומות עבודה בקצב יותר מהיר".

מושל יוטה לשעבר ג'ון הנטסמן, שגם שימש עד לפני מספר חודשים בתור שגריר ארה"ב לסין, תקף את רומני מכיוון אחר. השבוע, בנסיון להקדים את התוכנית הכלכלית החדשה של אובמה, רומני פרסם תוכנית כלכלית משלו ובה הבטיח בין השאר מדיניות נוקשה יותר כלפי סין. הנטסמן העיר שנסיון לתייג את סין בתור מדינה שעושה מניפולציות עם המטבע שלה יכול לסכן את האינטרסים האמריקאים, וכי "המיתון זה לא הזמן להכנס למלחמות המסחר".

אולם סין היתה רק הערת שוליים, והמוקד חזר במהרה לעימות בין פרי לרומני, כשהנושא הבא היה תוכנית הביטוח הלאומי של ארה"ב, אותה הגדיר פרי השמרן כ"שקר מפלצתי", מכיוון שאין סיכוי שהילדים של היום יוכלו להנות בזקנתם מאותו הביטחון כמו הוריהם, כי העלויות גדלות והתוכנית הופכת ל"הונאת פונזי".

מישל בכמן הכריזה שמטרתה העיקרית היא לבטל את "אובמקייר" - רפורמת הבריאות של אובמה, לפני שמערכת הבריאות של ארה"ב "תהפוך לסוציאליסטית". מיט רומני ספג מכה גם כאן, כשהזכירו שהוא זה שהעביר כמושל רפורמת בריאות משלו, שזכתה לכינוי "רומני קייר". בכמן, כמו גם שאר המשתתפים שאינם פרי ורומני, נראו מתוסכלים מעט מהעובדה שהם נדחקו לשולי הדיון. עם זאת, בכמן עוד הספיקה להשחיל מילה על מדיניות האנרגיה - ואהבתה לישראל.

על רקע עמיתיו השמרנים, הכופרים בטענה שפעילות אנושית תורמת להתחממות כדור הארץ, ג'ון הנטסמן בלט בדבקותו בטענה ש-98% מהמדענים מאמינים שכדור הארץ אכן מתחמם ולפחות באופן חלקי מדובר במעשה ידי אדם. לעומתו, ריק פרי אמר שזה עדיין "לא ודאי", בניגוד לוודאות שהנסיון להגביל את פליטת גזי החממה פוגע בכלכלה. חברת הקונגרס מישל בכמן בכלל האשימה את המדענים בכך שהם "מקדמים סדר יום פוליטי במקום מדעי".

כצפוי, בשלב מסוים נשאל ריק פרי על היותה של טקסס שיאנית ההוצאות להורג בארה"ב. פרי, שבמהלך 11 שנות כהונתו הוצאו להורג 234 בני אדם, אמר שאין לו בעיה עם זה, וכי אם מישהו מבצע "פשעים מזוויעים" נגד תושבי המדינה, הוא יכול לצפות לעונש האולטימטיווי.

רון פול, המבוגר בין המתמודדים, נאלץ לבקש מספר פעמים מהמנחים לאפשר לו לסיים משפט בו החל - אך בתור אחד שכנראה צפה מכשולים טכניים מהסוג הזה, הוא כבר קנה זמן אוויר לתשדירים, שבין השאר תקפו את מושל טקסס ריק פרי על תמיכתו בעבר באל גור.

המתמודדים בעימות גם לא גילו חיבה יתרה למהגרים הבלתי חוקיים. ריק פרי קרא למחויבות גדולה יותר של הממשל הפדרלי ותגבור אנשי אכיפת החוק שיטפלו במסתננים. מיט רומני הציע לבנות גדר בגבול מקסיקו, לתגבר את הסוכנים המאבטחים את הגבול, ולהעניש מעסיקים של המהגרים הבלתי חוקיים. ניוט גינגריץ' הציע שהמגרים בכללותם יידרשו ללמוד הסטוריה אמריקאית. גם כאן ג'ון הנטסמן הדיפלומט דיבר על שתיים מבנותיו שבאו מסין והודו. "אני רואה את זה דרך העיניים שלהן", אמר. "תזכרו שאנו מדברים על בני אדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ