מייקל שוורץ, ניו יורק טיימס

לאחר כ-20 שנה שבמהלכן ניסתה להשיג הכרה בינלאומית, מצאה אבחזיה, מחוז בדלני זעיר ברפובליקה הסובייטית לשעבר גיאורגיה, בעלת ברית לא צפויה.

תחרויות דומינו הן עניין רציני בטיילת במרכז הבירה סוחומי, שהיתה בעברה עיר נופש פופולרית לחופי הים השחור. ואף על פי שרוב מדינות העולם אינן מכירות באבחזיה, בקרב שחקני ואוהדי אבני המשחק המנוקדות היא נחשבת למעצמה.

עוד לפני שרוסיה הכירה בריבונות אבחזיה באוגוסט 2008, התעלם ארגון הדומינו, שמארגן תחרויות דומינו ברחבי העולם, ממחאותיה של גיאורגיה וקיבל את אבחזיה לשורותיו כחברה מלאה. בחודש הבא, תארח אבחזיה את אליפות העולם בדומינו בבירתה סוחומי.

הכבוד, שמוענק בדרך כלל למדינות חברות באו"ם, הוא עדות להצטיינות של תושבי המחוז בדומינו, משחק שנותר לרוב בצלם של משחקי שולחן נפוצים יותר, כגון דמקה ושחמט. 25 המדינות החברות בארגון הדומינו העולמי בחרו באבחזיה פה אחד בהצבעה שהתקיימה בשנה שעברה בלאס וגאס.

מלבד רוסיה, רק ארבע מדינות - שתיים מהן איים קטנטנים באוקיינוס השקט - הכירו בעצמאות אבחזיה, אך בין 17 ל-21 באוקטובר היא תהיה מרכז עולם הדומינו. "זה משמעותי מאוד עבורנו, ולא רק כתחרות ספורטיבית", אומר רוסלאן טארבה, עיתונאי וחובב דומינו מאבחזיה. "אנשים יבואו לכאן ויראו שאנו לא פראים שמטפסים על עצים ומנופפים בנשק אוטומטי. חשוב לנו שהמבקרים ייצאו בתחושה שאבחזיה היתה ותהיה מדינה ידידותית".

על אף יופיה ונופיה המרהיבים, אבחזיה אינה נראית כמקום מתאים לתחרות בינלאומית מכל סוג שהוא. כמעט 20 שנה חלפו מאז סילקו המורדים האבחזים את הכוחות הגיאורגיים מארצם, באחד הסכסוכים העקובים מדם שפרצו לאחר קריסת ברית המועצות. בניינים רבים בסוחומי מצולקים עדיין מפגיעות כדורים. כמה מלונות ומסעדות ישנים עדיין נראים כתלי חרבות, ומתחם הממשלה הישן והשרוף עומד כאנדרטה לזכר הלחימה הקשה.

אולם, קול נקישות מנגנוני הקלצ'ניקובים הוחלף בצלילים אחרים: החבטות שמשמיעות אבני הדומינו כשהן פוגעות בשולחנות. כיוון שהיו מנותקים מרוב העולם, פנו האבחזים לעבר הדומינו, ששימש תרופה לאדישות. ויש מי שרואים במשחק כלי שיקדם את המאבק האבחזי להכרה וללגיטימיות. "לאחר המלחמה שעברנו באבחזיה, כל צעד קדימה, בין אם מדובר בדומינו או בדברים אחרים, הוא צעד חשוב", אמר ארטור גאבוניה, נשיא ארגון הדומינו האבחזי.

נבחרת הדומינו של אבחזיה הצטרפה לתחרויות הבינלאומיות ב-2007. ב-2009 וב-2010 סיימה במקום העשירי באליפויות העולם שהתקיימו בפנמה וברפובליקה הדומיניקנית. הנבחרת מקווה לכבוש אחד משלושת המקומות הראשונים בתחרות שתתקיים בסוחומי בחודש הבא. "הם מאוד תחרותיים", אמר מנואל אוקנדו, נשיא ארגון הדומינו של ארה"ב, שביקר באבחזיה בשנה שעברה. הוא הוסיף כי "ספורט הדומינו פופולרי בעיקר באמריקה הלטינית, ולכן הופתעתי לראות אנשים משחקים על שפת הים השחור. זה הרשים אותי".

בצדק או שלא בצדק, לדומינו יצא שם של משחק לבטלנים, ומבחינה זו, באבחזיה הוא נפל על קרקע פורייה. לאחר שנים של בידוד פוליטי וכלכלי שיעור האבטלה גבוה, ואנשים רבים מסתובבים כשזמנם בידם. ביום קבוע מתכנסים ותיקי צבא לבני שיער וצעירים אופנתיים על החוף מול מלון ריטצה, אחד מהבניינים הבודדים בעיר ששוקם כולו. מתודלקים בסיגריות ובקפה ממותק שצבעו ומרקמו מזכירים נפט גולמי, הם משחקים שעות, בצל עצי האורן.

לעתים קרובות התחרויות הופכות ללוחמניות למדי, והאטיים שבין השחקנים אינם זוכים לאהדה רבה. "יותר מהר, יותר מהר", זירז ליאוניד לולואה, לשעבר ראש העיר סוחומי את אחד השחקנים. "זו ממש בושה, שהם לא קיבלו אותי לנבחרת הלאומית", התלונן לולואה בן ה-67, כשהניח את אבן המשחק האחרונה והמנצחת שלו.

גברים אחרים נראים משחקים שח או קלפים, אולם נראה ששחקני הדומינו שולטים. בחברה הפטריארכלית של אבחזיה, נשים כמעט שאינן מצטרפות לשולחנות המשחקים, אולם המקומיים אומרים שהן משחקות בבית, במטבח או בחצר. "באבחזיה, כל אחד כמעט משחק דומינו", אמר ארמן מקרצ'יאן, פעמיים אלוף אבחזיה, שישתתף באליפות באוקטובר.

גיאורגיה, הרואה באבחזיה מחוז שבשטחה, אינה מרוצה מקיום האליפות בסוחומי. גורמים בארגון הדומינו הבינלאומי ציינו כי שליחים גיאורגים פנו אליהם כמה פעמים, בניסיון לשכנעם להעביר את האליפות למדינה אחרת. חבר הפרלמנט הגיאורגי גיורגי קנדלאקי, אמר כי גורמים גיאורגיים ניסו לשכנע שחקנים שלא לקחת חלק בתחרויות, על ידי כך שסיפרו להם על צרותיהם של גיאורגים שגורשו בתקופת המלחמה של שנות ה-90, ושכיום אינם רשאים לחזור.

קנדלאקי לא אמר אם גיאורגיה תפעל בדרכים גלויות יותר כדי למנוע את קיום האליפות, כגון סגירת מעבר הגבול בפני המשתתפים. המעוניינים יוכלו להגיע לאבחזיה דרך רוסיה, אולם כניסה כזאת תהווה הפרה של החוק הגיאורגי.

גורמים רשמיים בארגון הדומינו ובאבחזיה הבטיחו לפעול לקיום האליפות בסוחומי ולא לאכזב את השחקנים. המארגנים מצפים להשתתפותם של יותר מ-200 שחקנים מיותר מ-24 מדינות, כולל ארה"ב. ממשלת אבחזיה, שתלויה בתמיכה הרוסית, הודיעה כי תעניק פרס בסך 100 אלף דולר לזוכה באליפות. מדובר בסכום הגדול ביותר ששולם אי פעם כפרס לשחקן דומינו.

לא ברור אם ההחלטה להעניק הכרה מסוג זה לאבחזיה תעזור לחובבי הדומינו לזכות בהכרה בינלאומית. לאחר האליפות בסוחומי מתכוננים ראשי הארגון הבינלאומי לפעול כדי להפוך את הדומינו לספורט אולימפי.

מייקל שוורץ, ניו יורק טיימס

תרגמה: יעל גרינפטר, ערכה: מאיה לקר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ