הכביסה המלוכלכת של לשכת אובמה

החיכוכים בין אנשי הבית הלבן, היחס העוין לנשים - "הרגשתי כמו חתיכת בשר", ועוד פרטים לא נעימים נחשפים בספר חדש

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה

לא קל להיות נשיא בתקופת המיתון - ועוד נשיא דמוקרטי שנתקע עם בית נבחרים בשליטה רפובליקנית. כעת מתווסף לרשימת צרותיו של ברק אובמה גם הספר החדש של העיתונאי והסופר רון ססקינד, "אנשי האמון: וול-סטריט, וושינגטון וחינוכו של הנשיא".

הספר, חושף בין היתר חיכוכים בין היועצים הבכירים של אובמה וסביבה לא ידידותית לנשים ומסביר אולי את העזיבות הרבות בלשכת הנשיא. על רמת המתיחות בלשכה מעידות אמירות כמו זו של היועץ הכלכלי לשעבר לארי סאמרס שהטיח במנהל התקציב של הבית הלבן פיטר אורזג: "אין פה מבוגר אחראי, קלינטון לא היה עושה את אותן הטעויות".

מנהלת התקשורת לשעבר אניטה דאן התלוננה בראיון לססקינד על כך ש"זה די עמד בכל ההגדרות הקלאסיות של מקום עבודה עוין כלפי נשים". ההלם הראשון הגיע כבר במהלך הקמפיין של 2008, כשבתשדיר הבחירות של אובמה לא היתה אף אישה - מאוחר יותר הטעות תוקנה.

מקור אלמוני הוסיף בעניין "בעיית הנשים" של אובמה: "לנשיא יש בעיית נשים אמיתית, 'מועדון הגברים' לא כלל רק את לארי (סאמרס) ורם (עמנואל), אובמה היה אחראי לזה בעצמו".

קריסטינה רומר, יו"ר לשעבר של מועצת היועצים הכלכליים, אומרת בציטוט המיוחס לה שלארי סאמרס מנע ממנה להשתתף באחת הפגישות, ושהיא "הרגישה כמו חתיכת בשר". רומר הכחישה את הדברים המיוחסים לה, ושהנשיא "עבד קשה לתקן את הבעיות שהתעוררו, הרגשתי שנתנו לי את הכבוד ושהייתי מועילה לצוות".

סודות מהלשכה. ברק אובמה בבית הלבן

הבית הלבן, למרות ששיתף פעולה עם ססקינד בעת עבודתו על הספר, הגיב בחריפות לתוכנו. בכירי הממשל טוענים שהציטוטים שלהם סולפו, והספר רצוף בטעויות קטנות וגדולות, כולל טעויות באיות השמות ותאריכים, ובסך הכל מצייר תמונה לא מדוייקת של הבית הלבן בתקופת אובמה. אניטה דאן הכחישה את האמירה המיוחסת לה ואמרה ש"כל מי שמכיר אותי ואת ההסטוריה של תמיכתי בנשיא יודע שזה לא נכון".

סאמרס הכחיש גם הוא את הציטוטים המובאים בספר והגדיר אותם כ"שילוב בין פיקציה, סילוף ודברים שהוצאו מההקשר. אני תמיד האמנתי שהנשיא הוביל את המדינה בנחישות, תוך הפגנת מנהיגות יציבה ומעשית בתחום הכלכלי". מנהל התקשורת של הבית הלבן דן פייפר סיכם ש"ספרים כאלה נוטים להפוך עבודה שגרתית לדרמה, אינטריגות ופרטים צהובים על סמך עדויות אנונימיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ