תבוסת המפלגה הליברלית בברלין מאיימת על הקואליציה של מרקל

הדמוקרטיים-החופשיים לא עברו את אחוז החסימה. זו תבוסה שישית של הקואליציה בבחירות מקומיות השנה

דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. הקואליציה של קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ספגה מכה נוספת בבחירות המקומיות שנערכו שלשום במחוז ברלין, לאחר ששותפתה הקואליציונית, המפלגה הדמוקרטית-חופשית הליברלית, נחלה תבוסה. זו היתה התבוסה השישית של הקואליציה בבחירות המקומיות השנה.

המפלגה הנוצרית-דמוקרטית, מפלגתה של מרקל, שגם היא לא רוותה נחת בבחירות המקומיות, לא ציפתה לנצח בברלין. ואולם, בסופו של דבר הגבירה את כוחה מ-21.3% ב-2006 ל-23.4% בבחירות הנוכחיות. ואולם, התמיכה בשותפיה הליברליים, שערכו מסע בחירות בו תקפו ללא הרף את הקאנצלרית, צנחה ל-1.8% בלבד לעומת 7.6% ב-2006. המפלגה לא עברה את אחוז החסימה, 5%, ולא יהיה לה כעת ייצוג בפרלמנט.

תבוסת הליברלים בברלין אירעה שבועיים בלבד לאחר שהובסו במדינת המחוז מקלנבורג-פומרניה על ידי מפלגת NPD הניאו-נאצית. כתוצאה מכך הודה יו"ר המפלגה פיליפ רסלר, המכהן כסגן קאנצלרית גרמניה ושר הכלכלה והטכנולוגיה, שמצבה עגום. סגנו כריסטיאן לינדנר הודה כי זה "לא רק שפל חסר תקדים, אלא גם קריאת אזהרה".

פרשנים רבים תוהים מה יעלה כעת בגורל המפלגה, ואם היא תוכל גם לשבת בקואליציה וגם לבקר אותה. רסלר הוא אחד מהפוליטיקאים הביקורתיים ביותר כלפי מדיניותה המוניטרית של מרקל בעניין יוון ומדינות אחרות שנמצאות בחוב, ואחת השאלות המרכזיות היא אם הטקטיקה הזו היתה קטלנית לליברלים והפחיתה את התמיכה בהם.

"עוד תבוסה בבחירות", כתב ה"בילד", העיתון הפופולרי ביותר בגרמניה, ואילו ה"שטרן" תיאר את התוצאה כ"אפוקליפסה" למפלגה. ב"דר שפיגל" נכתב כי הקואליציה של מרקל שברירית מתמיד, וגרמניה עשויה לשוב לקואליציה רחבה של השמרנים והסוציאל-דמוקרטים.

הזוכה הגדול של הבחירות היה כצפוי ראש העיר הססגוני והפופולרי של ברלין, קלאוס ווברייט, בן 57, שהבטיח לעצמו תקופת כהונה שלישית. מפלגתו הסוציאל- דמוקרטית קיבלה 28.3% מהקולות - מספר הקולות הגדול ביותר - ותוכל כעת לנטוש את שותפתה הקודמת השמאלנית-קיצונית ולהקים קואליציה עם מפלגת הירוקים, שעלו ל-17.6% מהקולות לעומת 13.1% בבחירות הקודמות.

ווברייט, הומוסקסואל מוצהר ואחד מראשי העיר ההומוסקסואלים הידועים ביותר באירופה, התפרסם במשפט "אני הומוסקסואל, וטוב לי כך". לאחר היוודע התוצאות, הוא קפץ מרוב שמחה על הבמה כשהוא מוחא כפיים לקול מוזיקת פופ חזקה, וצעק שמסיבת המפלגה שלו היא "ללא ספק הכי טובה".

מפלגה נוספת שזכתה להצלחה בבחירות בברלין היא מפלגת הפיראטים, שהרחיבה את מצעה הרגיל - שיתוף קבצים חופשי, התנגדות לצנזורה והגנה על הפרטיות - לנושאים רחבים יותר כמו תחבורה ציבורית חינם וזכויות האזרח. למרות שהופיעו כאילו משום-מקום ונחשבו ללא רלוונטיים, "הפיראטים" הצליחו לקבל 8.9% מהקולות. עם זאת, אין מדובר בהצלחה הראשונה של מפלגה כזו באירופה. מפלגת הפיראטים המקורית בשוודיה הצליחה לזכות במושב בפרלמנט האירופי ב-2009.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ