אוקראינה מציינת 20 שנה בלי אמא רוסיה

בין הלאומנים האנטישמים במערב המדינה החקלאי, לצל הרוסי שעדיין מרחף ממעל, אוקראינה ממשיכה במסע המפותל אל חיק המערב והאיחוד האירופי

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי שווידלר

שגרירות אוקראינה ערכה אתמול (19 בספטמבר) קבלת פנים חגיגית לכבוד 20 שנות עצמאותה. מאות פוליטיקאים, דיפלומטים, אנשי עסקים ועיתונאים השתתפו בקבלת הפנים החגיגית שנערכה במלון "דייויד אינטרקונטיננטל".

"זהו יום חג אמיתי מבחינתנו", אמר גנאדי נאדולנקו, שגריר אוקראינה בישראל. "יום שמאחד את האוקראינים בכל העולם ומשרה בהם תחושה של גאווה לאומית ואמונה בכוחם לבנות עתיד טוב יותר". אוקראינה הצהירה על עצמאותה ב-24 באוגוסט 1991, שלושה ימים בלבד אחרי כישלון הפוטש השמרני בבריה"מ. ההצהרה של המועצה העליונה של אוקראינה, גוף שלכאורה היה כפוף למקבילה הכלל סובייטית במוסקווה, היוותה אישור פורמלי ל"רצון העם" שבא לידי ביטוי בתוצאות של משאל עם שנערך מוקדם יותר.

20 שנה לאחר מכן, מדינת הענק המאוכלסת ב-45.7 מיליון איש, עדיין מנסה להיכנס לאיחוד האירופי, והדרך עוד ארוכה. אוקראינה שזכתה לכינוי "אסם התבואה של אירופה" במשך מאות שנים, טרם הצליחה לעמוד ב"תנאי הקבלה" של האיחוד. רמת החיים אינה אחידה במזרח התעשייתי ובמערב החקלאי, והתלות בגז הרוסי מטרידה את המערב יותר מהתלות של המערב עצמו. עם זאת, הכלכלה של אוקראינה זוכה לצמיחה קבועה וקצב האינפלציה במדינה ירד לאחרונה מתחת ל-10% בשנה.

תומכת מחזיקה בתמונתה של ראש ממשלת אוקראינה לשעבר, יוליה טימושנקו, מחוץ לבית משפט בקייב. 6.7.2011

רעיונות הדמוקרטיה שהגיעו מהמערב נקלטו באוקראינה טוב יותר מאצל שכנותיה מברית המועצות לשעבר. בעשור וחצי האחרונים אוקראינה ניהלה מדיניות העצמאית פרו-מערבית באופן מובהק. המדיניות הגיעה לשיאה בתקופת כהונתו של הנשיא לשעבר, ויקטור יושצ'נקו, מה שגרם לחיכוכים רבים ביחסים עם הקרמלין.

"אנו מביטים בביטחה אל העתיד: צומח דור חדש של אוקראינים שנולדו במדינה עצמאית, המעריכים את עקרונות הדמוקרטיה ואינם מתארים לעצמם חיים אחרים. עבורם מושגים כמו "חופש ביטוי", "זכות בחירה", "עקרונות הדמוקרטיה" או "חופש הפולחן הדתי" הפכו לפילוסופיית חייהם במדינה אירופית צעירה", אמר השגריר נאדולנקו.

גם הנשיא הנוכחי, ויקטור יאנוקוביץ', שנחשב פרו-רוסי לא מיהר לשנות את המדיניות הפרו מערבית של יושצ'נקו ושל מחליפתו יוליה טימושנקו, העומדת למשפט באשמת עבירות כלכליות.

היחס הפרו מערבי לא פסח על ישראל, ומערכת היחסים בין שתי המדינות ב-20 השנה האחרונות הצליחה להתגבר על משקעי העבר ועל התנועות הלאומניות הקיצוניות והאנטישמיות במערב המדינה. יש לציין שתופעות אנטישמיות מאורגנות, אשר מקורם ממערב המדינה, מתקבלות באוקראינה בביקורת "מקיר לקיר".

ישראל היתה בין המדינות הראשונות שהכירה בעצמאותה של אוקראינה, ב25- בדצמבר 1991 וכבר למחרת, ב-26 בדצמבר, הצהירו השתיים על כינון יחסים דיפלומטיים מלאים. אוקראינה מצידה היתה מאוד עקבית בתמיכתה בישראל וכמעט תמיד הצביעה בעד העמדה הישראלית בפורומים הבינלאומיים.

עוד ב1996-, בביקורו של נשיא אוקראינה דאז, לאוניד קוצ'מה, נחתמה "הצהרה משותפת בדבר העמקת היחסים, פיתוח דו-צדדי ושיתוף פעולה בין המדינות", כולל שיתוף פעולה צבאי. אוקראינה דאז היתה מעוניינת לנצל את השפעתו של הלובי היהודי וישראלי בארה"ב, במטרה לזכות בסיוע מוגדל מהאמריקאים עבור המדינה הצעירה שהיתה שרויה אז במצב מצוקה כלכלית. הנשיא יושצ'נקו אף ביקר פעמיים בישראל.

גם הביקורים ההמוניים של חסידי ברסלב בקבר הרבי נחמן בעיר אומן זוכים לעידוד של שלטונות המדינה, למרות שמערכת היחסים בין המארחים לאורחים רצופה עליות ומורדות, כמו במקרה של רצח האברך באומן. אין פלא שהביקורים זוכים לתמיכה ממשלתית, אחרי הכל, האברכים מעשירים את הכלכלה המקומית בעשרות מיליוני דולרים בכל שנה.

נשיא אוקראינה, ויקטור יאנוקוביץ'

יש "דינמיקה חיובית ברורה ביחסינו עם ישראל", אמר נאדולנקו, שבירך על ביטול הצורך באשרות כניסה בפברואר השנה. "המונים מבקרים במקומות הקדושים לנצרות בישראל, עשרות אלפים באים לביקור מולדת ומקומות חשובים ליהדות באוקראינה. גם לקראת יורו 2012 שנארח יחד עם פולין, יהיה שיתוף פעולה אוקראיני-ישראלי. אנחנו מתקדמים לכיוונים הנכונים".

כתבות מומלצות

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

בן גביר באולפן של אופירה וברקו. התעלה בעיני עצמו לדרגת קדוש

אופירה וברקו הצליחו להצית פאניקה אצל הפירומן בן גביר

איריס רחמימוב

"בעצם, מחנה ההשמדה הראשון הוקם עוד ב-1904"

קארים בנזמה חוגג על חשבון מנצ'סטר סיטי בחצי הגמר. "מה שעשינו השנה והרגשות בעקבות כך יישארו לנצח"

הוא סחב את ריאל מדריד לגמר והוכיח שהוא הטוב בעולם, אבל נותר לא מוערך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?