עשר מלקות לאשה סעודית שנתפסה נוהגת במכונית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

קהיר (סוכנויות הידיעות). בית משפט בסעודיה גזר על אשה סעודית עשר מלקות משום שנהגה במכונית, כך דיווחו אתמול פעילים במדינה. הפסיקה שהתקבלה היא הראשונה מסוגה בסעודיה. נשים אחרות שנהגו, בניגוד לאיסור על נהיגת נשים במדינה, אמנם נעצרו לכמה ימים אך מעולם לא הועמדו לדין.

האשה, שאימה גסניאה, הורשעה אתמול בנהיגה ללא היתר הממשלה. על אף שאין בסעודיה חוק האוסר על נהיגת נשים, ההנהגה הדתית השמרנית במדינה החליטה להטיל את האיסור.

הפסיקה התקבלה יומיים אחרי שעבדאללה מלך סעודיה הודיע כי לראשונה בתולדות הממלכה, נשים יוכלו להצביע ולהתמודד בבחירות המקומיות, שייערכו במדינה ב-2015. כמו כן, נשים יוכלו לכהן במועצת השורא, שחבריה נבחרים בידי המלך ומייעצים לו בנושאים שונים, אך אינם מהווים רשות מחוקקת. הודעת המלך נתפשה כצעד שנועד למנוע מהפכה נוסח האביב הערבי ולרצות את דעת הקהל במדינה. עבדאללה, הנחשב לרפורמטור בכל הנוגע לענייני הפנים בסעודיה, מנסה מזה תקופה ארוכה לקדם רפורמות פוליטיות זהירות. ואולם, בשל התנגדות מצד אנשי דת במדינה, המתנגדים אף לשינויים קטנים, השינוי מתקדם באטיות.

"אני מאוד מודאגת ומוטרדת", אמרה נאילה עטאר, אחת ממארגנות קמפיין המאבק למען זכות ההצבעה לנשים. "אני מאמינה שזה מסר שנועד להבהיר לנשים כי הן לא תקבלנה את כל דרישותיהן", הוסיפה. "אנחנו עובדים כעת על עצומה שתופנה למלך בבקשה שיפסיק את עונש המלקות".

ביוני האחרון יצאו כ-40 נשים לנהוג ברחבי הבירה ריאד, כחלק מקמפיין מחאה נגד האיסור על נהיגת נשים. על אף האיסור, החליט אז המלך שלא להענישן. אולם, מספר שבועות קודם לכן נעצרו כמה מהנשים שניסו לארגן את הקמפיין ונהגו במכוניתן בריאד.

"לאפשר לנשים להצביע בבחירות המקומיות זה טוב ויפה", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס פעיל ארגון אמנסטי, פיליפ לותר. "אך אם נשים עדיין יעמדו בפני מלקות בכל פעם שינסו לממש את זכותן לחופש התנועה, הרי שה"רפורמות" המתוקשרות של המלך שוות מעט מאוד", הדגיש.

נג'אלה חרירי, העומדת גם היא למשפט על כך שהפרה את האיסור ונהגה, סיפרה לרויטרס כי היא צריכה לנהוג כדי לטפל טוב יותר בילדיה. "הסיבה לכך שנהגתי נעוצה בצורך, לא בהתרסה", הסבירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ